עוד בבלוג:

  • קטרינה מוניץ

20 מיתוסים בשיווק

עודכן ב: פבר 1

הפוסט הקודם על כך ששיווק הוא לא קסם, עורר לא מעט שיח.

היה לי כיף לקרוא את הפידבקים שלכם בפרטי, במייל, פייסבוק ולינקדאין. אז החלטתי שאם כבר, שווה להעלות ולדבר על עוד כמה מיתוסים שיווקיים שהגיע הזמן לנפץ. אז בואו נתחיל:


20 מיתוסים בשיווק

אורגני זה בחינם

כניסות אורגניות לאתר או לערוצי הסושיאל השונים (פייסבוק, לינקדאין, אינסטגרם וכו), כניסות שקורות מעצמן - אנחנו עולים לאנשים בתוצאות החיפוש, אנשים משתפים תוכן שלנו וכו - הם חלומו של כל בעל עסק ואיש שיווק. הטענה הרווחת היא ששיווק אורגני לא עולה כסף. אז אני פה כדי לבאס אתכם ולהגיד שזה לא נכון.


שיווק אורגני דורש השקעה ומאמץ שונים מקידום ממומן. בעיקר כי הוא לוקח לרוב המותגים הרבה זמן.

לרוב החסכון בעלויות פרסום מוביל להשקעה בזמן עבודה גדול יותר, וזמן שווה כמובן כסף.

וזה עוד לפני שדיברנו על עלויות הייצור וההפצה של התוכן בדרכים אורגניות.

קחו לדוגמא קידום אורגני בגוגל - מדובר בהמון עבודה והשקעה לטווח ארוך, על יצירה והפצה של תוכן, יצירת תנועה מלאכותית לאתר שלנו (דרך ערוצי הסושיאל או דרך קידום ממומן). התהליך הזה לוקח זמן וכסף עד שהוא מצליח לעמוד בפני עצמו, אז לטווח ארוך הוא בהחלט משתלם. אבל בטווח הקצר הוא לפעמים יהיה יקר יותר מקידום ממומן.


עוד על קידום אורגני מול ממומן תוכלו לקרוא כאן.


שיווק אורגני

לא צריך היום אתר- לשווק בפייסבוק זה מספיק

הרבה בעלי עסקים משוכנעים שהפעילות שלהם בפייסבוק (או כל רשת אחרת שהם נמצאים בה) היא מספיקה ואין טעם שישקיעו בלבנות לעצמם אתר. כן, אתר הוא נכס שלוקח זמן (וכסף) לייצר, לתחזק ולהפיץ. אבל בסוף כל התוכן שלכם נשאר שם לנצח, קל להפנות אליו והוא מהווה עוד נכס דיגיטלי שמייצג את מה שאתם רוצים לעשות ולהציג.באתר שלכם אתם שולטים באופן מוחלט על ההיררכיה שבה התוכן מוצג, על העיצוב, על החווית משתמש - זה בידיים שלכם להפוך את האתר לכלי שיווקי שעובד בשבילכם.


עוד על למה אתם צריכים אתר ועכשיו, תוכלו לקרוא כאן.


אנשים גם ככה לא קוראים- לכתוב הרבה טקסט זה מיותר

יש סוגים שונים של אנשים, אלה שקוראים לעומק, אלה שקוראים ברפרוף ואלה שמעדיפים וידאו. אבל התוכן הוא בהחלט עדיין המלך, גם בקידום אורגני של אתרים, גם ביצירת ערך לקוראים ובכל פרמטר אחר. כן מומלץ לשלב תמונות ווידאו (לשלב ולא להחליף), חשוב לערוך את התוכן שלכם כך שיהיה קריא וזמין לשלל סוגי הקוראים (הדגשות, כותרות). אבל להימנע מתוכן כתוב זה יכול להיות עוול של ממש לשיווק העסק שלכם ולפסול אוכלוסיות שלמות.

בתוכן של אתרים אין חשיבות לאורך- התוכן יכול להיות ארוך מאוד ומלא ערך (תנסו לחפש מדריכים לשלל דברים, תראו כמה ערך וכמה תוכן יש שם) ולעומת זאת יש גם טקסטים קצרים עם ערך, טקסטים ארוכים מאוד עם שום ערך מוסף ומשמעות וכך גם טקסטים קצרים. בקיצור, אל תתמקדו באורך, אל תפחדו מאורך. תתמקדו בהנגשה של נוחות הקריאה ובתוכן איכותית.


על איך כדאי לפרוס את התוכן באתר שלכם תוכלו לקרוא כאן.

שיווק בעזרת מייל זה שיווק של פעם, אנשים שונאים את זה

לשיווק באמצעות מייל לפעמים יש שם רע, אבל מדובר בסטיגמה שרחוקה מלהיות נכונה. בואו נסתכל קצת על נתונים: במהלך 2017 נשלחו והתקבלו 269 ביליון מיילים (!), הצפי הוא שהמספר הזה יעמוד ב2022 על 333 ביליון.


שיווק באמצעות מייל הוא גם השיווק הזול והפשוט ביותר: על כל דולר שמשקיעים בעולם בשיווק באמצעות מייל הרווח הממוצע הוא 32%, שזה נתון מטורף בעולם השיווק הדיגיטלי.

שיווק בעזרת מייל אומנם דורש אסטרטגיה (כמו כל שיווק) ולא יעזור לכם סתם לדחוף ''חינמיים'' ללקוחות שלכם בתמורה למייל שלהם. אבל תוכן ואסטרטגיה טובים יצליחו לבנות לכם קהילת קוראים קבועה וזמינה שאפשר לתקשר איתה בצורה יותר אישית, יותר זולה שיווקית וכזו שתפתח ותתרום למותג.

שיווק במייל

בשיווק יש נכון ולא נכון

בסוף, שיווק עוסק באנשים: מי שעומד מאחורי הקמפיין שיווק, מאחורי הארגון, מאחורי החברה, העסק ומי שנמצא בקהל הצרכנים או הלקוחות הפוטנציאליים. באנשים כמו באנשים, אין שחור ולבן, אין נכון אבסולוטי ואין לא נכון. יש המון אפור והמון מקום לניסוי וטעיה. מה שנכון ועובד לעסק אחד לא בהכרח יעבוד לכם ולקהל היעד שלכם. מה שנראה טבעי ונוח לכם יהיה אולי מוזר לקהל היעד שלכם. האסטרטגיה שלכם צריכה להיות מבוססת על ידע ומידע, היא צריכה להכיל מקום לשינויים וניתוח הפעילות תוך כדי תנועה עד שתמצאו את מה שעובד לכם ולעסק שלכם. אבל גם אז אסור להיתקע במקום ואנחנו צריכים להיות עם היד על הדופק באופן קבוע.


עוד על תהליכים של שיווק ולמה זה לוקח זמן תוכלו לקרוא כאן.


התוכן בפייסבוק נשאר לעד אז מספיק מה שאני מפרסם שם

קודם כל, אני תמיד אוהבת לשאול במקרה הזה - מי אמר שפייסבוק תהיה לנצח? האם כשישראבלוג היה בשיאו חשבנו בכלל שהתוכן שכתבנו בו יישאר לנצח נצחים? או למי שהיה מקושרים? או שגדולות כמו yahoo ירדו מגודלתן ויפנו מקום למתחרות גדולות ומוצלחות מהן?

אז נכון שטכנית באינטרנט כנראה אפשר לשמור הכל, לנצח, אבל מעבר לסוגיית הנצחיות של פייסבוק חשוב גם להקדיש מחשבה לעד כמה התוכן שכתבנו עכשיו בפייסבוק, עם כל התנועה והיתרונות שלו - האם הוא יהיה זמין בחיפוש גם לאנשים וגורמים אחרים?

פחות. לכן, אם אתם מייצרים הרבה תוכן איכותי, אם חשוב לכם לשמר את הידע שלכם, אני ממליצה לכתוב (ולהרחיב עליו) בפלטפורמות שיותר נגישות לחיפוש והתאמת תוכן לאנשים - למשל גוגל ומנועי חיפוש אחרים.


עוד על תנועות מחאה נגד פייסבוק ואיך הן יכולות להשפיע על שיווק העסק שלכם, תוכלו לקרוא כאן.


המוצר שלי פונה לכולם, אז אני רוצה לשווק לכולם

עזבו רגע את המוצר או השירות שלכם. האם אתם מכירים מוצר צריכה או שירות אחד שמתאים ורלוונטי עבור כולם?

בואו נלך על לחם אחיד, מוצר פשוט שנמצא בפיקוח - האם הוא מתאים לכולם? מה עם חולי צליאק? רגישים לגלוטן? אנשים בדיאטה? אנשים שפשוט מעדיפים לחם אחר?

וחלב? האם זה מוצר שמתאים לכולם?

אני לא מצליחה לחשוב על מוצר או שירות אחד שבאמת רלוונטי ומתאים לכולם. אז בואו נחזור למוצר או השירות שלכם - למי הוא מתאים? מי צורך אותו יותר ומי פחות? על איזה צורך וכאב הוא עונה? עכשיו מפה אפשר להתחיל לתכנן אסטרטגיה.


שיווק זה כל מה שאני עושה עד שאנשים יוצרים איתי קשר

לתהליכי ואסטרטגיות שיווק יכולות להיות מטרות שונות, בהתאם לסוג העסק, אופיו, לקוחותיו והרקע העסקי שלו.

לדוגמא: לבנות מותג, לפנות לקהל יעד ספציפי, להכניס לידים (פניות) וכו. אבל גם כשזו המטרה הישירה, תהליך השיווק לא נגמר ברגע שמתחילות להגיע הפניות לעסק. ישנו המון ערך וחשיבות להעברת הערכים ויצירת חווית לקוח חיובית במעמד המכירה, חתימת החוזה, מתן השירות וסיכום ההתקשרות.

כל אלה יכולים להשפיע על הלקוחות החוזרים, הממליצים והשיווק שעובר מפה לאוזן שיכול להרים עסק במעט מאוד השקעה אבל מצד שני גם להפיל אותו.


''חייבים לשווק בעזרת וידאו ולייצר סרטונים'' \ ''היום רק וידאו עובד''

וידאו זה מעולה, זה תורם להפצת התוכן האורגני שלכם ברשתות חברתיות. אבל לא כל תוכן וידאו הוא טוב רק בגלל שהוא וידאו. לפעמים עולים לרשת סרטונים שהם כל כך מביכים, כל כך לא איכותיים או משרתים את המטרה שהם יכולים להביא יותר לנזק מאשר לתועלת. מעבר לכך, אל תשכחו שיש המון אנשים שלא אוהבים לראות וידאו, בטח לא עם קול, כבדי שמיעה וכו.

לפני שקופצים לעשות וידאו רק כי ''חייבים''- תחשבו האם זה טבעי לכם? האם זה מתאים לקהל והעסק שלכם?


מומלץ לעשות סרטונים איכותיים, עם אסטרטגיה ברורה למה אתם עושים את הסרטון, מה אתם רוצים להגיד בו, מה אתם רוצים לגרום לאנשים לעשות בעקבות הצפייה בסרטון. כמו כן, הכרחי לשלב כתוביות בסרטון ומומלץ שהוא ילווה בטקסט כתוב לאנשים שפשוט אין להם סבלנות.


עוד טיפים לשיווק ויצירת סרטוני וידאו תוכלו לקבל פה.

או להירשם לקבלת עדכונים בבלוג ולקבל הישר למייל את המדריך המלא לשיווק באמצעות וידאו.


שיווק בוידאו

שיווק = פרסום = מכירות

יש הרבה בלבו