עוד בבלוג:

  • קטרינה מוניץ

מאגרי תמונות חינם ללא זכויות יוצרים

עודכן ב: פבר 1


45 מאגרי תמונות לשימוש מסחרי

כשניגשים לבנות אתר, להקים קמפיין, מודעה או אפילו עמוד עסקי בפייסבוק, לרוב אנשים חושבים קודם כל על הטקסט שילווה את אותה המודעה, אבל מה עם התמונות?

תחשבו רגע על חלון ראווה של חנות, כמה תרצו להיכנס ולשהות זמן רב יותר בחנות עם חלון ראווה אטרקטיבי ומזמין וכמה תרצו לשהות בחנות עם חלון ראווה לא מאורגן שמורכב מאוסף של פרטים רנדומליים ללא כל קשר נראה לעין ביניהם?


תמונות מוסיפות המון ערך לפלטפורמות דיגיטליות שמשתמשות בהם, הן מושכות את העין ותורמות ליצירת האווירה שאותה תרצו ליצור בסביבה הדיגיטלית בה אתם נמצאים. אז נניח ולא בא לכם להשקיע זמן (או כסף) בלעצב כל פוסט לפייסבוק, מודעה או לצלם תמונות ייחודיות לאתר של העסק שלכם. נניח והחלטתם לגשת למאגר תמונות ולבחור בתמונות קיימות, למה חשוב לשים לב?


שפה ויזואלית

שפה ויזואלית היא חלק מהמיתוג העסקי שלכם והיא באה לידי ביטוי בכל האלמנטים הגרפיים הקיימים ומתקשרים למותג. החל מהלוגו, האייקונים, הצבעים, הפונטים ועד התמונות שמופיעות באתר. בין אם התמונות צולמו על ידכם, בצורה מקצועית או חובבנית ובין אם בחרתם להשתמש בתמונות מתוך מאגר תמונות - חשוב שהם יתאימו לשפה הויזואלית הכללית של העסק שלכם.


המטרה של השפה הויזואלית היא לשדר את הערכים של העסק, את המסרים שאתם רוצים להעביר, את מה שאתם רוצים שיחשבו ויזכרו על העסק שלכם. לתמונות יש שפה שלמה שיכולה להתאים או לא להתאים לתחושה הכללית שאתם רוצים לשדר ללקוחות הפוטנציאליים שלכם.


התאמת התמונה לרוח העסק

קודם כל- התמונה עצמה. עד כמה התמונה תואמת את התחושה הכללית שיש לכם או שאתם רוצים לשדר? האם הצבעים, הקומפוזיציה והפרטים המצולמים רלוונטיים למי שאתם ומה שאתם? האם התוכן של התמונה תואם את קהל היעד שלכם? נניח שאתם בית קפה בדרום הארץ, האם נכון לשלב תמונות בהם נראים אנשים שהם בטוח לא חלק מהנוף הישראלי המקובל? עד כמה תמונות האנשים או האווירה באמת תואמות לסביבה של בית הקפה שלנו? אם יש ספק, המשיכו והשקיעו בלמצוא עוד תמונות רלוונטיות.

אגב, תמונות רלוונטיות לא חייבות להיות ''משעממות'', לפעמים אפשר למצוא תמונות ייחודיות שיתאימו לרוח העסק והערכים שלו ויהיו מיוחדות ומעניינות מספיק כדי למשוך את העין.


הקומפוזיציה של התמונה

אם בחרנו בתמונה שהיא כביכול ''רגילה'' ואין בה שום טריק או חידוש מכוון - חשוב להשקיע מחשבה בקומפוזיציה בתמונה, האם הכל שם, איך נאמר? נמצא במקום? האם הסידור הגיוני לסיפור שהתמונה מנסה לספר? לפעמים (באינסטגרם בעיקר) אנחנו רואים תמונות צבעוניות שמאוד מושכות את העין אבל הקומפוזיציה בהם כל כך לא הגיונית, אם לא להגיד- מגוחכת שזה יכול להסית את הצופים בה מהמטרה לשמה בחרנו להציג את התמונה הזאת מלכתחילה.

ולמי שרוצה לראות דוגמאות לכך וגם קצת להשתעשע על הדרך, ממליצה לכם לעקוב אחרי הבלוגרית בשם The Wall Whisperer יש לה כמה פוסטים מצוינים על כך גם בבבלוג שלה וגם בעמוד הפייסבוק.

מבחן הזיהוי

פעם ראיתי בפייסבוק שתי מודעות, של שני בנקים שונים לחלוטין שבחרו במודעות שלהם - במקרה את אותה התמונה בדיוק מתוך מאגר תמונות גדול ומוכר - shutterstock

כמה זה מביך? מאוד.

כמה זה יכול לקרות לכולנו? סביר מאוד

כיום מעצבים וחברות רבות מחזיקות מנויים (בתשלום) לכמה מאגרי תמונות גדולים מאוד ומוכרים מאוד. הבעיה היא כשכולם משתמשים באותו המאגר בדיוק. כל הזמן - קורות טעויות כאלה. אני לא אומרת חלילה לא להשתמש במאגרים האלה או לרוץ לבטל את המנוי, אני בעצמי משתמשת בהם כשאני צריכה חומרי גלם לעבוד איתם כשאני עושה עבודות עיצוב. אבל אני כן ממליצה להרחיב אופקים ולהציץ באתרים אחרים, אם אלה אתרים חינמיים, אז בכלל טוב. אתרים חינמיים אלה (שנפרט בהמשך הפוסט) לפעמים מספקים תמונות מאוד איכותיות ומיוחדות שיכולות לעמוד בפני עצמן בעיצוב מה שנצטרך.


שפה ויזואלית לעסק

רישיון רבותי, רישיון

מכירים את זה שבכל הספרים שאתם רוכשים מצוין שחור על גבי לבן שאין לשכפל, לערוך ולהשתמש בחלקים מהספר ללא קבלת אישור לכך? אז זה רבותי זכויות יוצרים.

במדינת ישראל, כמו במדינות רבות אחרות קיים חוק זכויות יוצרים, שאוסר עלינו להשתמש ביצירות מסוימות ללא קבלת אישור לכך, אישור הוא לרוב תשלום על כך. זה למעשה עבירה על החוק מעבר לכך שגם מדובר בבעיה אתית. היות ואני לא עורכת דין אני לא אלאה אתכם בפרטים, למי שירצה להרחיב על כך יוכל לקרוא את הערך הנפלא (כתמיד) בויקיפדיה על זכויות יוצרים.

אבל אני מבקשת בכל לשון של בקשה, לפני שאתם משתמשים בתמונה, פונט, סרטון או כל דבר אחר- תבדקו את הרישיון שלו. לפני שתשימו את הערכים שלכם בצד ותבחרו להשתמש בחומרים שמצאתם בגוגל או בפינטרסט ללא בדיקת האישור, דעו שבישראל ובעולם מתבצעת אכיפה של החוק הזה והרבה עסקים מקבלים התראות ודרישות תשלום לפני הגשת כתב תביעה.

מה גם, שנורא נורא קל לאתר פונט או תמונה שבוצע בהם שימוש בפלטפורמות דיגיטליות - מדובר במערכות שסורקות את הקבצים ומוצאות בדיוק איפה השתמשו בזה ומתי. ומשם לבדוק את זה מול הרישיונות שניתנו לאותה תמונה או פונט זה דבר קל מאוד.


ישנם כמה סוגי רשיונות- לשימוש אישי אך לא מסחרי, שימוש מסחרי עם מתן קרדיט לאתר, שימוש אישי אך שאסור לבצע שינויים ושימוש חופשי שאפשר לעשות כל שימוש (כולל מסחרי) בתמונה ללא בעיה.

רישיון כזה נקרא: Common Creative או בקיצור CCO. ברישיון זה תוכלו לעשות שימוש בתמונה לכל מטרה, כולל שינוי התמונה (למי שמתעסק בעיצוב).

אם תרצו להרחיב על איך נותנים קרדיט במידת הצורך או על סוגי הרשיונות תוכלו לקרא כאן וכאן.


והנה רשימת ההמלצות שלי לאתרים שניתן להוריד מהם תמונות. מתחת לשם המאגר תוכלו לקרוא קצת פרטים עליו, הסבר על הרישיון ולאיזה צרכים הוא עונה.

* לפני כל שימוש אנא בדקו את החוקים וההנחיות של האתר לגבי הרישיון שימוש בתמונות כי ייתכנו שינויים ואתם כאמור לא רוצים להסתבך בכך. השימוש הוא על אחריותכם בלבד, אנא הפעילו שיקול דעת.


כמו כן שימו לב שבהרבה מהאתרים מציין שהשימוש בתמונה הוא חופשי (CCO) תחת שתי מגבלות: האיסור למכור את התמונה כמו שהיא (בעותק מודפס או דיגיטלי) והאיסור להצהיר שהתמונות צולמו על ידכם (למשל לשים אותה באינסטגרם שלכם או כל דבר דומה שתובע בעלות על התמונה).


אז הנה לפניכם 45 האתרים החינמיים שבדקתי וריכזתי עבורכם. אני בטוחה שתהנו מעיצוב ויצירת הקריאטיב לפרויקט הבא שלכם.

ואם במקרה עברה לכם המחשבה בראש של: ואו! הלוואי שתעשי רשימה כזאת לעוד כלים חינמיים. אז אני בדיוק עובדת על זה, תוכלו להירשם לקבלת עדכונים באתר (מבטיחה שאין ספאם או ניוזלטרים, רק עדכון על פוסטים חדשים בבלוג) ולעקוב אחרי הפרויקטים הבאים בסדרה.


Flickr

פליקר מעידים על עצמם שיש להם מעל ביליון תמונות, 2 מליון קבוצות וב2016 דווח על 122 מליון משתמשים רשומים. לכן הוא למעשה אחד המאגרים הגדולים ביותר שיש לתמונות.

שימו לב שיש שם תמונות עם רשיונות שונים ולכן מומלץ לאחר הכנסת מילת החיפוש הרלוונטית לסנן לפי סוג הרישיון הרלוונטי לכם (כאמור הרישיון החופשי נקרא Common Creative).


בחירת תמונה לשימוש מסחרי

דבר שאני מאוד אוהבת בפליקר זה את היכולת לסנן תמונות בחיפוש לפי גוון צבע, דבר שיכול להקל מאוד על עסקים בעלי מיתוג ברור שלא רוצים לשבור את הראש ולגלול בין עשרות תמונות בחיפוש אחר הגוון

המתאים ביותר או להשתמש בשירותי מעצב להתאמת הגוונים.


תמונות מישראל במאגרי תמונות

Foter

באתר ניתן לעשות חיפוש באמצעות מילות מפתח או לפי קטגוריות, התמונות הם בחינם לשימוש מסחרי, אך ליתר בטחון מומלץ להציץ בצד ימין לפירוט שקיים על כל תמונה.

דבר מעניין נוסף זה שאפשר לקבל ישר את הקוד HTML של התמונה על מנת להטמיע בבלוג או באתר ישירות.


מאגרי תמונות חינמיים

pixabay

מאגר גדול מאוד ומומלץ עם תמונות ברישיון חופשי, יש להם גם איורים, קבצים וקטוריים וסרטונים- מומלץ ושימושי מאוד.