עוד בבלוג:

  • Admin

הנגשת אתרי אינטרנט לחירשים וכבדי שמיעה

עודכן ב: ינו 31

פוסט אורח מאת טל אייזנמן

חוק שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות שנחקק בשנת תשנ"ח-1998 קובע כי לאנשים עם מוגבלות יש זכות מלאה להשתתף באופן שוויוני ופעיל בכל תחומי החיים מתוך עקרונות של שוויון והכרה בערך האדם, כבודו וחירותו. בנוסף, מעגן החוק את מחויבותה של החברה להגשים את זכויותיהם של אנשים עם מוגבלויות.


מתוקף חוק זה נקבעו בשנת תשע"ג 2013 תקנות שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות (התאמות נגישות לשירות), ובכללן סעיף 35 עוסק בהתאמות נגישות בשירותי האינטרנט. מכוח התקנות והחוק חויבו בעלי אתרים רבים להנגיש את אתרי האינטרנט שלהם לגולשים עם מוגבלויות – ובין היתר גם עבור חירשים וכבדי שמיעה.


הנגשת אתרי אינטרנט לחירשים וכבדי שמיעה

למה להנגיש אתר אינטרנט עבור גולשים עם מגבלה בשמיעה?

באופן כללי, להנגשת אתר אינטרנט עבור גולשים עם מוגבלויות יש מספר יתרונות משמעותיים. בראש ובראשונה כיום זהו חוק ואי עמידה בו פירושה הסתכנות בתשלום קנס. שנית, מדובר בנושא של אחריות חברתית, וראוי שאדם החי בחברה לצד אנשים עם מוגבלויות לא ידיר אותם מן האתר שלו. שלישית, מבחינת קידום אתרים יש יתרון בהנגשה, למשל משום שהאלגוריתם של גוגל נוטה להעדיף אתרים מונגשים על פני אחרים; ורביעית – גם אנשים עם מוגבלויות עשויים להיות קהל יעד פוטנציאלי.


בפרט, בתוך קהל הגולשים עם המוגבלויות, יש לשים לב לאלה שמוגבלים בשמיעה. גם אם נדמה כאילו רוב התוכן ברשת מובא בצורה ויזואלית ולכאורה לא אמורה להיות לחירשים בעיה להתבונן בתמונות, לצפות באינפוגרפיקות ולקרוא מאמרים, כתבות או כתוביות בסרטונים, עדיין יש ברשת הרבה תוכן מבוסס שמע, כמו סרטונים, פודקאסטים, קטעים מתכניות רדיו או הקלטות אחרות, וגם אותם יש להנגיש כחלק מהנגשת האתר כולו.


יתר על כן, וחשוב לא פחות – יש הרבה מאוד חירשים וכבדי שמיעה בישראל אשר אינם שולטים היטב, אם בכלל, בקריאה וכתיבה בעברית! זאת משום ששפת האם שלהם, השפה הטבעית שנוחה להם ולעיתים היחידה שהם מכירים, היא שפת הסימנים. הדבר מודגש אף יותר כאשר מדובר בחירשים וכבדי שמיעה מן המגזר הערבי או חירשים שעלו אל קיבוץ הגלויות הישראלי ממדינות אחרות, ואז עברית היא השפה השלישית או