עוד בבלוג:

  • Admin

שיווק דיגיטלי: תחזיות וטרנדים ל2019

עודכן ב: פבר 1

תמיד בסוף כל שנה עוברות לי בראש מחשבות על מה היה השנה: אישית, עסקית, משפחתית. על מה אני יכולה לסמן וי ועל מה הגיע הזמן לתת את הפוש של העבודה. זה קורה לכולנו, בהקשר של כל היבט בחיים שלנו וכיאה לבלוג עסקי העוסק בשיווק- אנחנו כאן כדי לראות לאן תחום השיווק הולך מכאן, מה המטרות שאנחנו צריכים להציב לעצמנו השנה כדי להיות מובילים, חדשניים ומצליחים. אבל בעיקר: אחרי מה צריך לעקוב כדי לא לפספס.


שיווק דיגיטלי 2019

בשביל מה צריך את זה בכלל?

  1. סוף שנה אזרחית היא תקופה בה עסקים עושים תוכניות עבודה, חלוקת תקציבים, סיכום והיערכות לשנה הבאה. תחום השיווק הוא תחום שחייב להיכנס בתוך תוכנית העבודה שלכם והתקציב כדי להיות ערוכים לשינויים והתפתחויות בתחום.

  2. קשה מאוד להישאר מעודכנים בתחום השיווק ביום יום (בשביל זה אני עושה לכם סיכום חודשי) במיוחד בטרנדים שהולכים ומתפתחים תוך כדי תנועה. אבל לפעמים זה יכול להיות קריטי מול המתחרים, אם אתם מגלים טרנד מאוחר מידי אתם עלולים להישאר הרבה מאחור.

  3. ספויילר: הרבה מהטרנדים שחוזים בתעשייה, לא באמת תופסים, או פחות תופסים בארץ (אני יכולה לדבר הרבה על ההבדלים בין הקהל הישראלי לקהלים אחרים גלובליים יותר). אבל עם קצת מחשבה על העסק שלכם וקהל היעד היחודי שלו, הסקירה יכולה לתת לכם רעיונות לא רק לטרנד ספציפי, אלא איך הוא יכול להשפיע ולבוא לידי ביטוי אצל קהל היעד שלכם. וגם כמובן לקבל רעיונות לניצול הטרנדים האלה בטווח הקצר והבינוני בשיווק העסק שלכם.


ולפני שמתחילים הערה קטנה

על מנת לכתוב את המדריך עברתי על עשרות אתרים ותחזיות ובחרתי לכם אך ורק את הטרנדים הדומיננטיים וסיננתי טרנדים איזוטריים שרק גורם אחד ציין. אני לא חושבת שכל הטרנדים הללו יתפסו ב2019 או קצת אחרי. אבל המטרה שלי היא לאסוף ולהציג לכם את כל המידע על מנת שתוכלו לקבל החלטות ולהפעיל שיקול דעת משלכם.

חשוב גם לציין שיש עסקים וקהלי יעד שיאמצו טרנדים מהר יותר (למשל אם אתם משווקים מוצר לבני נוער) וכאלה שיאמצו או לא יאמצו אותם כלל.


לכן לפני שאתם מתאבדים על תוכנית עבודה שמנסה לתפוס את כל הטרנדים חשבו (או הכי טוב: בדקו) מה הולך לתפוס בקרב הקהל יעד הקלאסי שלכם ומשם תתחילו לעבוד ולחקור את הטרנדים האלה לעומק.

אז בואו נצלול פנימה:


טרנדים חדשים:

חיפוש קולי ועוזרות אישיות

סירי זה כבר חדשות ישנות אבל ירידות מחירים של מכשירי גוגל-הום ואקו עם אלכסה של אמזון, לצד שידרוגים בקורטנה של מיקרוסופט מגדילים את הנגישות והשימוש שלנו בשרותים המופעלים על ידי קול. לכן, הציפייה היא שבמהלך 2019 עד 2020 התופעה תגדל ויותר ממחצית השאלות שנשאל את גוגל (ודומיו) יהיו בקול ויש אפילו התחלה של תמיכה בזיהוי קולי בעברית. כלומר, ככל שנשקיע בהנגשת האתר שלנו לחיפוש קולי נוכל להכין את עצמנו ליתרון תחרותי על פני עסקים אחרים בתחום שלנו.

כדי להבין כמה זה קריטי חשוב להתעכב על נקודה אחת - כשאנחנו מחפשים בגוגל (כמו שאנחנו רגילים היום) אנחנו מוצאים הרבה תוצאות, למעשה את כל התוצאות. אומנם לא כולן נמצאות בעמוד הראשון ויש לנו עשרות (אם לא מאות) עמודים של תוצאות חיפוש לעבור עליהם, אבל הם שם.

כשאנחנו מחפשים בחיפוש הקולי אנחנו למעשה מקבלים תוצאות בודדות ופעמים רבות אפילו תוצאה אחת. אנחנו שואלים שאלה- ומקבלים תשובה אחת. התשובה של מי שנמצא ראשון בראש רשימת החיפושים.

כלומר, התחרות על המקומות הראשונים תהפוך להיות קשה יותר, מורכבת יותר ומשמעותית יותר.


הטיפ שלי

עד שכל מנועי החיפוש קולי האלה יקבלו תעודת אזרחות ישראלית ויתמכו בעברית מלאה, החלו לחקור וללמוד על הנושא כדי לשפר את התשתית שלכם ולהיות במקום הראשון כשזה יקרה.


חיפוש קולי בשיווק


ולא רק חיפוש בקול - חיפוש לפי תמונה

גם חיפוש לפי תמונה ישתכלל ויתפתח השנה. האפשרות הזאת קיימת בגוגל כבר לא מעט זמן, אבל הם מחדדים את הפיצ'ר הזה. פינטרסט כבר ממש חזקה בזה, אולי אפילו יותר מגוגל וגם מיקרוסופט לא נשארים מאחור ועובדים במרץ על קידום התחום הזה.

המשמעות עבור משווקים: יצירת תוכן ויזואלי ייחודי הן בעולם הדיגיטלי והן במציאות יאפשרו ללקוחות להגיע לנכסים הדיגיטליים שלכם, לקבל עליכם עוד מידע, אבל גם לחפש מוצרים דומים ומשלימים.


הטיפ שלי

החלו לייצר תוכן ויזואלי אותנתי לעסק שלכם, דאגו להוסיף תיאורי תמונות לתכנים האלה על מנת שמחיפוש לפי תמונה של מוצר שלכם גוגל ושאר הפלטפורמות ידעו לקשר בינכם לבין תמונת החיפוש ולתת ללקוחות את המידע המלא עליכם ועל המוצרים הנלווים הרלוונטיים למה שהם חיפשו.


טכנולוגיות בינה מלאכותית (או במילים אחרות: בוטים)

בוטים לאחרונה נכנסים לחיינו ואנחנו רואים אותם במגוון צורות, אתרים, רשתות חברתיות וכך הלאה. יש בוטים שמבצעים במקומנו פעולות אוטומטיות (כמו הבוטים השנויים במחלוקת שרצים באינסטגרם ועושים כמות מסיבית של לייקים ותגובות) או פעולות של תקשורת עם לקוחות. בוטים מהירים יותר ממענה אנושי, יכולים לעמוד במסה גדולה של פניות בבת אחת, הם אפילו יכולים להיות בעלי חוש הומור אם זה נדרש.

התחזיות אומרות שבשנים הקרובות אנחנו נראה עוד ועוד למה הטכנולוגיות האלה מסוגלות - היכולות שלהם ילכו ויתפתחו.


הטיפ שלי

זה הזמן לראות איזה בוטים יכולים לשמש אתכם בניהול המערכת השיווקית שלכם, אבל אם כבר עשיתם את זה- אי אפשר לנוח כי התחום הזה כל הזמן משתדרג. הרעיון הוא לראות מה אפשר לשפר, לשדרג ולעשות אחרת בעבודה של הבוטים האלה על מנת להפוך אותך לכמה שיותר יעילים, נגישים ומשרתים את המטרה העסקית שלנו. אין טעם להשקיע בבוט רק בשביל שיהיה לנו בוט, רצוי להבין איך הוא מקדם את מאמצי השיווק שלנו ולהמשיך להתקדם משם.


ועוד קצת טכנולוגיה: טכנולוגיות מציאות מדומה ורבודה (AR & VR)

זוכרים את משחק הפוקימון ששיגע את העולם במחצית השנייה של 2016? מכירים את המשקפי VR שאפשר כבר לקנות אותם לשימוש ביתי כמו צפייה בטלוויזיה או במשחקי מחשב?

התחום הזה מחלחל גם לשיווק דיגיטלי ובעיקר לתחום ה ecommerce. בעולם שבו הרבה מהרכישות שלנו עוברות להיות אונליין אבל אנחנו עדיין רוצים להבין מה אנחנו קונים, איזה המוצר מרגיש, איך זה יראה עלינו. שילוב של חוויות מציאות מדומה בתחום הקניות באינטרנט יכול לתת יתרון תחרותי משמעותי למי שיתחיל ליישם זאת בהקדם באתרים והאפליקציות שלו.

מרשים לראות בסרטון איך אמזון יישמה את יכולות הVR במסגרת חגיגות ה-PRIME DAY שלהם. אבל זה לא צריך להיות כזה מוגזם, שימוש במציאות רבודה יכול להיות גם באפליקציה בסמארטפון רגיל לרכישת בגדים שתאפשר לנו לדמות איך הבגד יראה עלינו.צמיחתם של מובילי הדעה

היכולת של כל אחד מאיתנו ליצור ולהעביר מסר אישי או שיווקי מעצימה את היכולות של כל אחד להפוך למוביל דעה בתחומו. יחד עם זאת מובילי דעה גדולים מאוד מתחילים מעט לאבד מכוחם. זה קורה משתי סיבות:

  1. קניית לייקים ועוקבים הם תופעה שלא רק הרשתות החברתיות נלחמות איתם, אלא גם המפרסמים יכולים לזהות אותם יותר בקלות וזה מוריד משמעותית מהערך שלהם

  2. מובילי דעה שלוקחים הרבה קמפיינים שיווקיים - אמינותם יורדת כי הגולשים מודעים יותר לתוכן שיווקי ומחפשים אותנטיות ומוביל דעה שאפשר להזדהות איתו

הנטייה היא לעבור למובילי דעה קטנים ומקומיים יותר, אשר משפיעים בנישות ספציפיות ויכולים להוסיף ערך למותג שלכם.


הטיפ שלי

אז אם אתם מובילי דעה (או רוצים להיות כאלה) בדקו באיזה נישה תוכלו להתברג, האם שיתופי הפעולה מסחריים פוגעים באותנטיות שלכם ואיך תוכלו למנן את זה נכון.


אם אתם מפרסמים שעובדים עם מובילי דעה- בדקו לאיזו נישת קהל ברצונכם להגיע ואיך תוכלו לעשות זאת עם מוביל דעה קטן יותר או מספר נישות עם מספר מובילי דעה.


דוגמא טובה לכך היא הקמפיין שעשו תנובה בחג שבועות האחרון- הם חברו לחמישה בלוגרים שכתבו את המתכונים לחוברת החג המסורתית. לכל בלוגר הייתה נישה אחרת בתחום של בישול: בישול בריא, בישול מסורתי של מגוון עדות, בישול מתוק ובריא, בישול טבעוני ואפייה. בכך למעשה תנובה הצליחה לייצר תוכן שמרגיש מאוד אותנטי של בלוגרים מוכרים - כל אחד בנישה הספציפית שלו וליצור שלם גדול מסך חלקיו.


אשכולות תוכן במקום מילות מפתח

גוגל משנה את האלגוריתמים שלה כל הזמן בהתאם לשימוש ולצרכים שלנו כמשתמשים.


לפני כמה שנים היה מספיק להכניס מילות מפתח בתיאורי העמודים שלנו בגוגל. יכולנו לכתוב טקסט אחד עם מיליון מילות מפתח לא קשורות זו לזו.אחר כך חידדו את האלגוריתם ואמרו: לא נסרוק יותר את מילות המפתח שהגדרתם אלא את התוכן כפי שהוא עומד בפני עצמו ולפי זה נדרג אתכם. אז היינו צריכים ליצור עמוד אחד שלם לכל סוג תוכן. כלומר שמילת מפתח אחת תופיע בכל הקונטקסט של התוכן באותו עמוד, בכותרת, בתיאור העמוד לגוגל, בתיאור התמונה וכך הלאה.


אבל עכשיו גם זה לא מספיק. עכשיו אנחנו צריכים ליצור אשכולות תוכן באתרים שלנו כדי לחזק את האמינות של התוכן הכולל שלנו. מה זה אומר? אנחנו צריכים לבחור נושא ראשי ולהקדיש לו עמוד אחד באתר. כל נושא ראשי כזה נפרק לתתי נושאים ונקדיש עמוד אחד (או יותר) לכל תת נושא. תתי הנושאים צריכים לתת מענה לשאלות ספציפיות העולות בהקשר של הנושא הראשי.

והכי חשוב: העמוד הראשי יקשר בלינקים לכל תתי הנושאים הרלוונטיים ותתי הנושאים יקשרו בחזרה לעמוד הראשי.


לדוגמא אם הנושא הראשי שלנו עוסק ביוגה יהיה בו תוכן מאוד כללי על יוגה ותתי העמודים יפרטו את סוגי היוגה הקיימים (כל סוג עם עמוד נפרד), למה חשוב לעשות יוגה, איך מתחילים לעשות יוגה, יתרונות ליוגה עם מאמן אישי, יתרונות ליוגה בקבוצה וכך הלאה.


על ידי חיבור כל העמודים האלה לעמוד הראשי ולהפך יווצר לנו אשכול תוכן מפורט בנושא של יוגה וזה יבסס את אמינות התוכן שלנו בעיני האלגוריתם בנושא של יוגה ויסייע לנו להתקדם בראש רשימת החיפושים.