עוד בבלוג:

  • Admin

RTM - שיווק בזמן אמת

עודכן ב: יול 21

מכירים את זה שאתם גולשים באינטרנט וכולם סביבכם מפרסמים את אותו הטרנד או המם רק בגרסה קצת שונה? הוא מגיע אליכם בפוסטים ברשתות החברתיות, בכתבות באתרים, בבלוגים ובסרטוני רשת ויראליים, ועוסק בדרך כלל באירוע אקטואלי מפתיע או בפליטת פה / ציטוט של איש ציבור או סלב. כאשר מותגים, חברות מסחריות, עסקים ורשויות רוכבים על הטרנד ומצטרפים גם הם למסיבה - זהו RTM, והנה שתי דוגמאות לשימוש בו: כשהנסיך הבריטי וויליאם נחת בארץ לביקור פתע, סופר פארם הרימה שלט חוצות ענק באנגלית בכניסה לירושלים הקורא לו למרוח קרם הגנה מפני השמש הישראלית; וכשנטע ברזילי זכתה באירוויזיון, חברת התעופה אל-על היתה הראשונה לפרסם מודעה בפייסבוק עם מטוס בתסרוקת הגולגולים המנצחת והכיתוב "נטע, העפת אותנו לשמיים".


אבל טרנדים, במהות שלהם, הם עניין חולף, ואם רוצים להכות על הברזל כשהוא חם, השיווק צריך להיעשות בזמן אמת. זהו בדיוק RTM, והפעם אני רוצה לדבר איתכם על מה זה, מתי משתמשים בו ואיך הוא עוזר לכם לקדם את העסק.


מה זה RTM

מה זה RTM

הם ראשי תיבות של Real Time Marketing, או בעברית: שיווק בזמן אמת. זהו מהלך שיווקי שננקט כתגובה מהירה לאירוע אקטואלי ובלתי צפוי המתרחש ממש עכשיו, כזה שאי אפשר היה לחזות מראש, ותופס באזז בשיח הציבורי. הוא מבוסס על התייחסות לאירועים רלוונטיים ואקטואליים בחיי קהל היעד, במטרה ליצור מעורבות מצד הגולשים וגם כדי ליצור למותג תדמית מגניבה ומעודכנת. מותגים שמצליחים להתחבר לשיח הציבורי בצורה שנונה ומתוחכמת משפרים את התדמית שלהם כמי שמחוברים לקהל שלהם ולמה שקורה גם מחוץ לבועת המותג.


מהלכי RTM נפוצים בעיקר בדיגיטל, בזכות הקלות והמהירות שניתן להגיב לכל אירוע בעזרת הנכסים הדיגיטליים של כל עסק או חברה. RTM מצוין הופך למאוד ויראלי ברשתות חברתיות ובוואטסאפ ויכול גם להגיע לכתבות בתקשורת. הוא מאפשר למותג להתייחס למשהו חם שכולם מדברים עליו ולהגיב באופן מקורי כדי לשמור על רלוונטיות.


גם ניצול הזדמנויות של דמויות מפתח, אירועים ומקרים ויראליים הם שיווק בזמן אמת, כמו הפרופ' יורם לס שנהפך לאושייה בתקופת הסגר של הקורונה; אשתו של הרצל שחיפשה אותו בכותל וצולמה בווידאו במקרה ולאחריה הגיעו סרטוני טייק-אוף על הסיטואציה; וגם אתגר הרשת של דולי פרטון, המציג אותה בקולאז' בן 4 תמונות מארבע רשתות חברתיות מובילות, סחף סלבריטאים ופוליטיקאים רבים, ולא פסח על חברות שניצלו את המם הלוהט עם פרשנויות משל עצמן, מחברת החשמל והנוער העובד והלומד ועד ורדינון, נעמן ועסקים קטנים ומקומיים.


הקטע של RTM הוא שהוא לא מתוכנן, כי אף אחד הרי לא יכול לדעת מראש על מה כל המדינה תדבר ביום מסוים. ההצלחה שלו תלויה בעיקר ביצירתיות, אבל בשני קריטריונים נוספים וחשובים לא פחות: מהירות וחיבור למותג. השיווק צריך להיעשות בזמן אמת, ולכן עיכוב יכול גם להפוך אותו ללא-רלוונטי וגם למאוס. בעוד שהראשונים שיצאו ב- RTM ייתפסו כחדשניים, האחרונים יזכו לתגובות צוננות מהקהל כי הם כבר ראו מספיק גרסאות ופרשנויות לטרנד. RTM מעולה הוא כזה שיש לו חיבור חזק למותג, ולא רק לאקטואליה. הוא צריך להיות קשור לתחום העיסוק ולאג'נדה של המותג ולדבר באותה השפה, כדי שהחיבור ייראה טבעי ולא מאולץ.
ומה זה לא?

כל הרעיון של RTM הוא סביב אירועים דינמיים ולא צפויים, ולכן כל מה שצפוי מראש, אפילו אם הוא אקטואלי ומדובר בשיח הציבורי, הוא אינו RTM. אם יש באופק אירוע גדול ואתם מתכננים לנצל את החשיפה שלו, זה מעולה לכם שיווקית, אבל זה לא נכלל תחת שיווק בזמן אמת. כך גם חגי ישראל ועונות השנה, בחירות לכנסת, אירוויזיון, אולימפיאדה ואפילו יום השוקולד הבינלאומי. לעומת זאת, זכייה באירוויזיון או מדליה ישראלית באולימפיאדה הן כבר RTM מלא גאווה כחול-לבן כי לא ניתן היה לנבא אותן.


בראייה עולמית ורחבה יותר, התפרצות הקורונה בעולם היתה לא צפויה, וכך גם ההודעה שמסי יעזוב את ברצלונה (שלבסוף חוזל"שה). ואם אנחנו בענייני עזיבות, אז פרישת הנסיך הארי ומייגן מרקל ממשפחת המלוכה הבריטית היתה רעידת אדמה בינלאומית שעונה ל- RTM (וכן, גם רעידות אדמה לכשעצמן הן אירוע לא צפוי, ולגמרי מתאימות לשיווק בזמן אמת).


ההבדל בין RTM לבין שיווק רלוונטי לעונה או לתקופה הוא פשוט ועונה על השאלה: "האם ידענו מראש שזה יקרה ויכולנו להכניס את זה לגאנט העבודה שלנו?". אם התשובה היא "כן" - זה לא RTM. ההבחנה הזו חשובה כי ל-RTM יש מאפיינים שאותם אנחנו יכולים לנצל לטובתנו בשיווק העסק, ועוד שנייה בדיוק אני מפרטת אותם.


למה כדאי להשתמש ב- RTM?

השימוש ב- RTM חשוב לכם כבעלי עסקים. נושא שכולם מדברים עליו מעורר עניין גם ברשתות החברתיות וגם בגוגל, והאלגוריתמים של שניהם נוטים לתעדף תוכן אקטואלי ולתגמל בחשיפה רחבה. תוכן מקורי ויראלי שהוא שנון או מעלה חיוך בנושא "חם", מתפשט ברשת כמו אש בשדה קוצים ומגיע לקהלים חדשים תוך זמן קצר. הוא עדיף במקרים רבים על תוכן שיווקי אגרסיבי, וכשמדובר במהלך פשוט כמו מודעה ברשתות החברתיות - העלות שלו אפסית, בניגוד למהלכים שיווקיים אחרים ולקמפיינים של ממש.


שיווק בזמן אמת (RTM) יכול להביא לעוד תוצאות חוץ מחשיפה ומעורבות גולשים, כמו חיזוק המותג והסמל שלו. לאחר ההודעה שהארי ומייגן מוותרים על התואר המלכותי ויוצאים לעצמאות כלכלית, ברגר קינג בארצות הברית וארגנטינה הזמינו את הארי להפוך לעובד של הרשת וכך בכל זאת לקבל את הכתר - הסמל של ברגר קינג. גם בשנת 2015 עשו ברשת מהלך RTM מבריק כאשר קרתה טעות מביכה בתחרות מלכת היופי העולמית "מיס יוניברס". המנחה הכריז על אחת המתמודדות כזוכה והעניק לה את הכתר בשידור חי, על אף שלא היא זו שנבחרה, אלא מתמודדת אחרת. ברגר קינג העלו מיד ציוץ לטוויטר בו הם קראו לכל אחד לשמור את הכתר שלו.


כאשר אביגדור ליברמן התפטר מהממשלה, דומינוס פיצה העלו פוסט לפייסבוק עם הצעת עבודה חדשה: "ליברמן, אנחנו מחפשים שליחים". המודעה האקטואלית הגיעה לאלף לייקים ומאות שיתופים, ובטח הצליחה לגייס יותר שליחים מאשר כל מודעת דרושים אחרת שהם היו מפרסמים.


רעיונות יצירתיים, עיצובים מעלפים וקריצות שנונות והומוריסטיות זה נהדר, אבל חשוב להודות שההשפעה של RTM על מהלכים שיווקיים היא לא רבת משמעות. RTM מצוין יוצר חשיפה גדולה (אך רגעית) למותג, מביא למעורבות גולשים ולעוד אוהדים לדף הפייסבוק, אבל בסופו של דבר מדובר בסוג של גימיק. גימיק עם באזז גדול שעולה כמו מטאור וגם נעלם כמוהו, שמאוד קשה לשמר אותו ושלא מסייע למטרות עסקיות ארוכות טווח. חשוב לקחת בחשבון שמהלכי השיווק הבאים שלנו ייראו לעיתים כמאוד דלים או מאכזבים לעומת הביצועים של ה- RTM, ולזכור שהתרומה העיקרית של RTM היא תדמיתית, ולרוב הוא לא עוזר למכור.


אבל:

  1. הוא מאפשר יצירתיות גם כשאתם מרגישים שאין לכם רעיונות על מה לכתוב.

  2. הוא מגביר מודעות למותג שלכם ותנועה ל