עוד בבלוג:

 • קטרינה מוניץ

תשכחו כבר מכתיבת SEO

עודכן ב: מרץ 28


צרוף המילים ''מאמרי SEO'' לא פעם מעוררים רגשות סלידה בקרב עסקים, אנשי תוכן ואנשי שיווק. לרוב כי מדובר בתוכן קצר, לא איכותי שהמטרה שלו היא לדחוף אין סוף מילות מפתח בתוך הטקסט וליצור אליו לינקים והפניות במטרה לקדם את המאמרים הללו לעמודים הראשונים בגוגל. המטרה היא כתיבה למנוע החיפוש ולא לאנשים, לכתוב לרובוטים.


שזה משהו שאכן היה רלוונטי פעם, רק מה… הרובוטים האלה של גוגל משתדרגים כל הזמן ואף הם נלחמים בתופעה הזו כיום, תופעה שהפכה לקללת אנשי השיווק והתוכן אבל משום מה מסרבת להיעלם מהעולם.


מה זה כתיבת SEO

למה בכלל זה קורה?

כל הרעיון הזה של מנוע החיפוש התחיל אי שם ב1998 ועבר המון שינויים וגלגולים במשך השנים עד שהוא הגיע לאיפה שהוא נמצא היום. בעבר הטכנולוגיה הייתה פשוטה יותר ולמעשה כל המטרה הייתה לעזור לגוגל לסרוק את האתרים שלנו, להגדיר להם במה האתר שלנו עוסק בצורה ברורה. זה כלל גם שימוש במילות מפתח שהוחבאו בקוד של האתר ולאחר מכן נזרקו בתוך התוכן באתר, התפיסה הייתה שככל שהמילת חיפוש תופיע יותר פעמים וביותר מקומות יהיה קל יותר להגיד לגוגל: ''הנה האתר שלי עוסק בX, אז אם מישהו מחפש את המילת מפתח הזו תציג לו את התוכן שלי''.


על הרקע הזה התפתחו בזמנו גם תופעות אפלות בSEO שעשו דברים לא חוקיים בתחום הקידום האורגני כמו לדחוף המון מילות מפתח בצבע לבן על רקע לבן של אתר - נטו בשביל מנוע החיפוש. היום התופעות האפלות בקידום האורגני קיבלו פנים אחרות ומתוחכמות יותר, אבל בגוגל נלחמים (ומענישים) בחומרה על התופעות הללו.


אני לא בטוחה כמה מכם זוכרים, אבל כשכל העניין הזה של מנוע החיפוש רק התחיל ממש היו מלמדים אותנו בבתי הספר ובאוניברסיטאות איך מחפשים במנוע החיפוש ואיך משלבים נכון הכללה או אי הכללה של כמה מילות מפתח - לדוגמא עם פלוסים או מינוסים.

משם גם נוצר הביטוי של ''להיות מקום ראשון בגוגל'', כי כשהחיפוש היה פשוט יותר (וגם היה פחות אתרים בגדול) יכולנו להיות מקום ראשון תחת מילת חיפוש מסויימת או כמה מילים ומשם כבר היה מאוד קשה להזיז אותנו. יכולנו בקלות להגיד על עצמינו ''מקום ראשון בגוגל'', היום זה טיפה יותר מורכב. היום אנחנו יכולים לחפש בצורה חופשית ולקבל בדיוק את מה שחיפשנו.


הטכנולוגיה והיכולות של גוגל מאוד השתנו מאז, היכולת לזרוק את התוכן שלנו שלנו (וממש לא רק טקסט) הביאה להרבה שינויים וגלגולים היסטוריים במנוע החיפוש הגדול ביותר בעולם. יש פרמטרים שפעם היו רלוונטיים והיום בגוגל מצהירים שהם לא נבדקים בכלל (כמו להזין מילות מפתח ספציפיות בהגדרות הSEO שלנו), יש גם פרמטרים שהעקרון שלהם נשמר אבל היחס, החשיבות ודרך העבודה איתם השתנו עם התפתחות הטכנולוגיה והשינויים בצריכת המידע באינטרנט - כך שגם אנחנו צריכים להתעדכן ולשנות את עצמינו בהתאם.


שינויים במנוע החיפוש של גוגל

אז מה השתנה?

 • כבר ב2005 בגוגל מתחילים להפוך את תוצאות החיפוש שלנו ליותר ויותר פרסונליות ומשם זה רק הולך ומשתכלל כל הזמן. התוצאה היא שאם אני ואתם נחפש את אותו מידע, נקבל תוצאות שונות, לפעמים בהבדל קטן ולפעמים בהבדל מטורף. בגוגל לומדים את דפוסי השימוש שלנו ואת הצרכים שלנו לאורך זמן ומתאימים את התוצאות החיפוש אלינו. לכן, ביטויים כמו ''להיות מקום ראשון בגוגל'' הופכים להיות פחות רלוונטיים, מקום ראשון איפה? אצל מי?

 • החיפוש שלנו נעשה יותר מיידי, יותר ''כאן ועכשיו'' ויותר מקומי

 • אנחנו מחפשים בשפה חופשית היום, בעזרת שאלות

 • אנחנו הרבה יותר חשדניים לתוכן- כי יש המון ממנו

 • אנחנו מחפשים יותר ויותר בעזרת קול

 • אנחנו הרבה פחות סבלניים לתוכן לא טוב, שלא זז ושלא מעודכן או רלוונטי

 • בגוגל יודעים לסרוק את התוכן שלנו הרבה יותר טוב: לא עוד לחפש מילות מפתח, אלא להבין הקשרים, לסרוק וידאו, כותרות, מבנה, תמונות, כתוביות. לאחרונה הם אף הצהירו שהם כעת מסוגלים לסרוק קבצי קול שלמים (כמו פודקאסטים למשל)

 • כבר ב2007 בגוגל מצהירים שהם בוחנים כ200 פרמטרים שונים על פיהם מדורגים האתרים והדפי תוכן שלנו. המספר המדוייק של הפרמטרים הללו כיום - לא מפורסם, אבל הוא משתנה ומשתכלל כל הזמן. ההערכה טוענת שמדובר בין 200 ל-500 פרמטרים, תלוי את מי שואלים. כשמדובר בכל כך הרבה פרמטרים שונים חשוב להבין שהאתר שלנו נמדד במכלול הפרמטרים, חלקם משפיעים יותר וחלקם משפיעים פחות - וזה משתנה כל הזמן.

 • התחרות על תשומת הלב הקצרה שלנו במנוע החיפוש רק הולכת וגוברת עם השנים: תוצאות מקומיות, תחרות עם אתרים גדולים מאוד, קידום ממומן במנוע החיפוש, תמונות, מאמרים, מוצרים, שדה שאלות ותשובות ועוד ועוד. אנחנו צריכים להיות באמת באמת טובים ושונים כדי להגיע לעמודים הראשונים בגוגל (בממוצע), אנחנו צריכים לתת ערך שונה.

אם תרצו להבין קצת את המגמות של 2021-2020 ולקבל סטטיסטיקות עדכניות על קידום אורגני בגוגל תוכלו לעשות את זה פה.


כאן יש את הטרנדים של 2019 שחלק לא קטן מהם עוסק בקידום אורגני בגוגל.


ואם אתם רוצים להרחיב ולהתחיל לחקור את תחום הקידום האורגני מהיסוד - תוכלו להתחיל לעשות את זה כאן.


השורה התחתונה שחשוב להבין מכל הנתונים, השינויים והעדכונים הוא שבגוגל - מנוע החיפוש הגדול ביותר בעולם כיום, פשוט רוצים להישאר הכי טובים והכי גדולים. איך הם עושים את זה? דואגים בראש ובראשונה ללקוח שלהם (במקרה הזה) - הגולש במנוע החיפוש, בלהתאים לו תוכן טוב, רלוונטי, מיידי ותואם לצרכים, המיקום וההיסטוריה שלו. זו האג'נדה העיקרית שלהם במנוע החיפוש. ברגע שהם לא ידעו לתת את השירות הזה לגולשים, מנועי החיפוש האחרים יתפסו את מקומם ועל הדרך ירוויחו גם מכל הקידום הממומן שמתקיים על גבי מנוע החיפוש.


כתיבה של תוכן רע, דחיפת מילות מפתח וזלזול בקורא יגרמו לו לא לרצות לצרוך את התוכן שלנו ולגוגל להוריד אותנו די מהר לעמודים העזובים יותר בתוצאות החיפוש.

היום, כדי ''לרצות'' את גוגל אנחנו חייבים לחשוב על הקוראים והגולשים שלנו, חייבים להתייחס אליהם בהערכה, לגרום להם לרצות לצרוך את התוכן שלנו ורק כך נוכל להיות מקודמים טוב יותר בגוגל.


אז נכון, בגוגל לא בדיוק אומרים לנו במפורש מה הם הפרמטרים החשובים באמת לקידום עבורם. יותר מזה: הם כל הזמן משנים ומעדכנים את הפרמטרים והדרכים בהם התוכן והאתר שלנו נסרקים. אז איך מתעדכנים ועוקבים אחרי זה? איך אנחנו יודעים מה הם הכי ''אוהבים'' עכשיו? נעים להכיר - עדכוני הליבה של גוגל (google core update).


google core update june 2019

עדכון הליבה האחרון של גוגל (יוני 2019)

לפני שנעסוק בעדכון הליבה האחרון של גוגל חשוב להבין את ההבדל בין שלושת סוגי העדכונים שיש בגוגל לאלגוריתמים שלהם:

 1. עדכוני בשגרה- גוגל מבצעים מאות שינויים באלגוריתמים שלהם במשך כל השנה, לפעמים יש מספר עדכונים בכל יום, על העדכונים האלה לא נדע והם לרוב לא משפיעים יותר מידי עלינו כבעלי אתרים וכצרכנים של מנוע החיפוש.

 2. ישנם עדכונים שאנחנו שומעים עליהם ואפילו יש להם כינויי: עדכון פינגווין, פנדה, יונה וכו. עדכונים אלה לרוב נועדו לטפל בתקלות ובעיות ספציפיות מאוד באלגוריתמים, יש להם מטרה מאוד ספציפית. במקרים כאלה בגוגל לרוב מפרסמים עדכונים רשמיים על מנת שנוכל לעקוב ולבצע תיקונים באתרים שלנו בהתאם (במידת הצורך).

 3. עדכון ליבה- עדכוני הליבה הם העדכונים החשובים והמעניינים ביותר לכל תחום קידום האתרים, בגוגל לא מעדכנים מה קורה בעדכוני הליבה, לפעמים משתחררות המלצות (כמו שקרה בעדכון הליבה של חודש יוני האחרון) אבל אנחנו בעיקר רואים הרבה שינויים בדירוג הממוצע של האתרים שלנו ובהתנהגות של האתר שלנו בקידום האורגני בעקבות עדכוני הליבה. מה קורה בעצם בעדכון ליבה שכזה? תחשבו שאם לגוגל יש נניח 200 פרמטרים שקובעים את הדירוג הממוצע שלנו ואיך נחשפים לתוכן שלנו, עכשיו קחו אותם ותשנו את ההיררכיה, מה שהיה מאוד חשוב פעם הופך לחשוב פחות ולעומת זאת פרמטרים שהיו חשובים פעם מקבלים דגש הרבה יותר משמעותי, והכי חשוב: איך ואיזה פרמטרים עובדים ומחזקים זה את זה ומה העקרון בעדכון ליבה זה.

אם תרצו, פה תוכלו למצוא קצת תאריכים ומידע על עדכוני הליבה של גוגל (חלקם מאושרים באופן רשמי וחלקם לא).


בעקבות עדכון הליבה האחרון של חודש יוני (2019) בגוגל הוציאו עדכון והמלצות לשיפור התוכן באתרים.

בין היתר בעדכון הרשמי מדגישים: ''אנחנו שמים לנו למטרה להציג תוכן רלוונטי וסמכותי למחפשים''. הסיבה שהם מפרסמים המלצות על עדכון זה (לטענתם) היא שאתרים שיראו ירידה בביצועים שלהם בקידום האורגני יוכלו לתקן את התוכן בהתאם. לכן, חשוב מאוד להיות עם היד על הדופק ולמדוד איך האתר שלכם מתפקד לאחר העדכון ולפני העדכון כדי לדעת אם בכלל יש מה לשפר.


בעדכון האחרון של גוגל הדגש הוא לעשות הערכה מחדש של התוכן באתר שלכם, דבר שמדגיש יותר ויותר את השינויים והדגש שלהם על יצירת תוכן איכותי, מקצועי וסמכותי עבור הגולשים. הם שואלים שאלה אחת מרכזית: האם אתם מציעים לגולשים שלכם את התוכן הטוב ביותר?


הם גם נותנים שאלות מנחות שאותם כדאי לשאול את עצמנו בכל מה שקשור לתוכן באתר שלנו (הרשימה המלאה נמצאת בעדכון המלא כאן). השאלות המנחות מתחלקות לארבע קטגוריות:

 1. איכות התוכן

 2. מומחיות התוכן והכות

 3. הדרך בה התוכן מוצג ומיוצר

 4. השוואה לאחרים
בין הקטגוריות נשאלות השאלות הבאות:

 1. האם התוכן מייצר מידע, דיווח, מחקר או נתונים מקוריים ועדכניים?

 2. האם התוכן מספק ניתוח תובנה או מידע שאינו ברור מאליו?

 3. אם התוכן מגיע ומסתמך על מקורות אחרים- האם הוא נמנע מה