עוד בבלוג:

  • Admin

מבוא לקידום אורגני בגוגל (SEO)

עודכן ב: מרץ 28

כתבתי כבר לא מעט פה בבלוג על קידום אורגני בגוגל, חלק מהפוסטים כללו טיפים נקודתיים וחלקם יותר כלליים, אבל אני מרגישה שצריך לפעמים לעצור, לקחת צעד אחורה ולעשות קצת סדר על מה זה בכלל SEO, מה זה כולל ומאיפה מתחילים.


אם שאלתם את עצמכם למה בכלל צריך לעשות קידום אורגני בגוגל - תוכלו להרחיב על כך תחילה כאן - בפוסט ''למה לי גוגל עכשיו''.


אין עסק, בלוג או אתר שלא מבקש "להיות בעמוד הראשון של תוצאות החיפוש בגוגל", ועדיף כמה שיותר גבוה. אבל הדרך אל התוצאות הראשונות עוברת דרך SEO מצוין. כזה שמכיר את ההנחיות של גוגל ויודע איך לבנות אתר מדויק, עם תוכן מעניין וחווית משתמש נהדרת.


כל מנוע חיפוש נדרש לעשות בעצם שני דברים בסיסיים: ראשית, להיות בכלל מסוגל למצוא תוצאות לחיפוש, כלומר ברמה הבסיסית למצוא אתרים ולחלץ מהם תוכן שניתן לחפש בו. ושנית, לקחת את תוצאות החיפוש ולהחליט איך לדרג אותן, מהתוצאה ״הטובה״ או הגבוהה ביותר עד להכי פחות טובה. ההחלטה הזו מורכבת בדרך כלל מאוסף גדול של קריטריונים ופרמטרים שנכנסים כולם ביחד לדירוג או ציון, וככל שהאתר עומד ביותר קריטריונים ופרמטרים לקידום - הוא יזכה לדירוג יותר גבוה ממנוע החיפוש. וכמו בכל תחרות, מי שמקבל הכי הרבה נקודות זוכה במקום הראשון ומופיע בעמוד הראשון או אפילו בראש רשימת תוצאות החיפוש. כל מנוע חיפוש משתמש בהגדרה שונה למה היא ״תוצאת חיפוש טובה״ ומנסה לבנות קריטריונים ופרמטרים שמשקפים בצורה הטובה ביותר את ההגדרה הזו. בפוסט הזה אנחנו כאמור מתמקדים בהגדרות והקריטריונים של גוגל.


מבוא לקידום אורגני בגוגל (SEO)

מה זה בכלל SEO?

זה הוא ראשי תיבות של Search Engine Optimization, או בעברית - אופטימיזציה למנועי חיפוש. בזכות האופטימיזציה הזו, האתר שלכם עולה במנועי החיפוש בצורה אורגנית (כלומר לא במודעות ממומנות).


ה- SEO הוא בעצם כל הפעולות שאנחנו עושים כדי לשפר את הדירוג של האתר ואת המיקום והנראות שלו בתוצאות של מנוע החיפוש עבור מילות המפתח הרצויות לנו. המטרה בקידום אורגני היא שהאתר שלנו יופיע בצורה בולטת ונכונה בתוצאות החיפוש הקשורות לתחום העיסוק שלנו, ויפנו את הגולשים דווקא לאתר שלנו. כדי להגיע אל היעד צריך לנסוע בשני מסלולים: האחד הוא אתר שבנוי נכון והשני הוא התמקדות במילות מפתח, אותן מילות חיפוש שהגולשים מקלידים בשורת החיפוש. ועל זה בדיוק אני רוצה לדבר איתכם.


כשאומרים 'מנוע חיפוש' מתכוונים בדרך כלל לגוגל, מנוע החיפוש הגדול והפופולרי בעולם (למרות שכדאי לדעת שישנם עוד מנועי חיפוש, ולחלקם יש דרישות ומאפיינים שונים מאלה של גוגל). 93% מכלל תעבורת האינטרנט בעולם עוברת בשלב כזה או אחר דרך גוגל (!) עם מיליארדי חיפושים ביום. כבעלי עסקים עם אתר אינטרנט, גוגל הוא כלי שיווקי סופר-יעיל שיכול לבנות את המותג שלנו, לחזק את המומחיות שלנו וליצור הנעה לפעולת רכישה או יצירת קשר. החשיפה הזו מאפשרת לכל עסק לקבל יותר כניסות לאתר ויותר לקוחות פוטנציאלים.


גוגל הוא מנוע חיפוש כל כך פופולרי כי לפני הכל הוא מוצא למשתמשים תוצאות טובות לכל דבר שהם מחפשים (ניסיתם פעם למצוא משהו ב bing?). כשמנוע החיפוש הגדול ביותר בעולם מתעורר בבוקר (לא שהוא אי-פעם הולך לישון, כן?) הוא חושב קודם כל על הגולשים. הוא מעביר את היום בלעשות את המקסימום עבור משתמשי הקצה, אותם גולש או גולשת שנכנסים מדי יום לגוגל וצורכים את המידע שלהם משם. בשביל לתת להם את המידע הכי רלוונטי ואיכותי, המותאם להם אישית ועולה הכי מהר - גוגל נותנים חשיבות גדולה לאתרים איכותיים ששמים דגש על פרמטרים שונים בחוויית המשתמש, ואל דאגה, מיד נגיע אל הפרמטרים האלו.


בכל שנייה עולה לאינטרנט כמות עצומה של מידע, ומנועי החיפוש נולדו כדי לעזור לנו למיין את המידע ולמצוא את מה שאנחנו צריכים תוך שניות. האלגוריתמים של גוגל מנתחים את האתר, מחשבים את הפרמטרים והקריטריונים, ואז מדרגים אותו ומחליטים איפה הוא ימוקם בתוצאות החיפוש עבור כל ביטוי חיפוש. הם כוללים היום מאות פרמטרים (הדיבור הוא על 200-500 פרמטרים שונים, תלוי את מי שואלים) אשר משפיעים על מיקום כל אתר במילות מפתח מסוימות. בעדכונים האחרונים של סדרת האלגוריתמים של גוגל, שמו דגש על איכות התוכן באתרי האינטרנט כדי להשפיע על יצירת תוכן איכותי, מקצועי וסמכותי עבור הגולשים. במילים אחרות, בגוגל אומרים לכם שכדאי להציע לגולשים את התוכן הטוב ביותר, בשביל שתתוגמלו על כך בצורת דירוג גבוה. כמו שאמרנו גוגל מנסה למצוא לגולשים שלה את התוכן הטוב ביותר עבורם ולכן היא מעודדת את בעלי האתרים לייצר תוכן איכותי וגם לעזור לה לזהות אותו. דירוג גבוה הוא הגזר שהיא נותנת לבעלי האתרים עבור זה.


כדי ליהנות מקידום אורגני (אני חוזרת: לא קידום ממומן) צריך להשקיע בהתחלה בהנעת התהליך, אופטימיזציית האתר והתוכן. השלב הראשון הוא שלב שדורש תכנון, השקעה ויצירת תוכן. אבל היתרון הגדול הוא שברגע שעשיתם זאת, התוכן שלכם ישאר ירוק עד: כלומר אפשר יהיה להגיע לעוד ועוד לקוחות לאורך זמן דרך תוכן שיצרתם פעם אחת.


חשוב להבין שלמעשה הביטוי ''להיות מקום ראשון בגוגל'' הוא ביטוי קצת לא מדויק, כי הדירוג אינו קבוע ומשתנה מחיפוש לחיפוש בהתאם להרבה גורמים: איזה ביטוי מחפשים, מה היסטוריית הגלישה והמיקום הגיאוגרפי של מי שמחפש, מבנה האתר שלכם ועוד.


לדוגמא: אדם שביקר באתר שלכם פעמים רבות בעבר עשוי לראות את האתר שלכם תחת תוצאת החיפוש במקום השני בתוצאות החיפוש, ואילו אדם שלא ביקר באתר שלכם מעולם יכול לראות אותו במקום החמישי או העשירי. לכן, כשאנחנו מדברים על SEO המטרה שלנו היא שבממוצע האתר שלנו יעלה במיקום גבוה, בין 10 התוצאות הראשונות עבור ביטויים ספציפיים אותם אנחנו רוצים לקדם.

מה היא עבודת ה SEO

עבודת ה- SEO

כשמדברים על SEO חשוב להפריד בין שני תהליכים: אופטימיזציית האתר עבור קידום אופטימלי בגוגל וקידום אתר אקטיבית.


אופטימיזציית אתר - כל הפעולות והשינויים שנבצע באתר על מנת לאפשר לגוגל לסרוק אותו בצורה נכונה ואידיאלית; להבין תחת איזה ביטויים, שאילתות ותחומים להעלות את האתר שלנו במנוע החיפוש; וכיצד להציג אותו בצורה נכונה בדף התוצאות.


קידום אתר- כל הפעולות אותן נבצע לאחר שעשינו אופטימיזציה, במטרה לשפר את מיקום האתר ביחס למתחרים שלנו בביטויי המפתח המרכזיים אותם נרצה לקדם.


העבודה המרכזית של אופטימיזציית האתר היא לבחון ולשפר את האתר כך שיתאים בצורה הטובה ביותר למה שהאלגוריתמים של גוגל מחפשים. וגם אם אתם עסק קטן או כזה שאין לו המון כסף לשפוך על אנשי מקצוע שיקדמו את האתר - יש פעולות בסיסיות שגם אתם צריכים לעשות כדי לתת לגוגל לעבוד בשבילכם. הפעולה הראשונה היא להתייעץ עם מומחה SEO באופן חד פעמי כבר בשלב בניית אתר האינטרנט, כדי לבנות אתר באופן האופטימלי לסריקה של גוגל.


אנשי מקצוע ייתנו לכם את הדגשים הספציפיים לאתר שלכם בפלטפורמה בה בחרתם להקים את האתר, יעזרו לכם לאפיין את האתר בהיררכיה הנכונה ובמבנה העמודים הטוב ביותר ויוסיפו התאמות ודגשים לקידום אורגני בגוגל. גם לאחר הקמת האתר, ולפני שהוא עולה לאוויר, חשוב שמומחי ה- SEO איתם בחרתם לעבוד יוודאו שכל ההנחיות וההמלצות שלהם יושמו בפועל וייתנו חוות דעת מקצועית לגבי הדברים אותם כדאי להוסיף או לשנות - בטווח הקצר והארוך. לא תמיד חייבים עבודה מאוד-מאוד מעמיקה, לפעמים מספיק מבט מקצועי וטאץ' של אסטרטגיית תוכן נכונה, מחקר מילות מפתח מדויק ושיפור מבנה האתר כדי לעשות הבדל משמעותי.


ומה אם כבר יש לי אתר? אבוד?

ממש לא, אומנם לעשות התאמות SEO באתר שלכם יהיה קצת יותר מורכב מביצוע התאמות בשלב בניית האתר ואולי אפילו ידרוש שינויים במבנה האתר, הוספה או עריכה של תוכן. אבל זה אפשרי וכדאי מאוחר מאשר לעולם לא. אם האתר שלכם לא מקודם טוב, לא בטוח שצריך לרוץ לבנות אתר חדש, לפעמים מספיק לעשות שיפורים ולהתקדם משם. אבל אם אתם בונים אתר ממש עכשיו - אל תדחו את התהליך לאחר כך.


עוד על ההבדל בין בניית אתר חדש לשיפוץ אתר קיים תוכלו להרחיב כאן.


אחרי ביצוע אופטימיזציה באתר ניגשים לתהליך של ניתוח ביצועי האתר ושיפורם על ידי שלל טכניקות שונות - זהו שלב הקידום: ביצוע פעולות אקטיביות כדי להביא מהר לתוצאות רצויות תחת ביטויים נבחרים ("מהר" יכול לקחת גם כמה חודשים). פה נדרשת אסטרטגיה רחבה הדורשת עבודה, או לכל הפחות הנחייה והתייעצות, עם בעל מקצוע.


סוגי קידום בגוגל

סוגי קידום שונים

חשוב להבין שבתחום ה- SEO יש מספר גישות עבודה, לכן ייתכן ותפגשו בעלי מקצוע שימליצו לכם X בעוד בעל מקצוע אחר ימליץ לכם לבצע פעולה הפוכה לחלוטין, גם בשלב האופטימיזציה אבל בעיקר בשלב הקידום בפועל. למה זה קורה? בעיקר מהפער ביחס לחוקי הקהילה של גוגל בהקשר של קידום אורגני. יש מקדמים שהגישה שלהם (ממש על קצה המזלג) היא לפעול על פי חוקי הקהילה של גוגל ולכן הם יעבדו על פי הנחיות (והניסיון שלהם) במה שנתפס על ידי גוגל כשיטות לגיטמיות לקידום. מקדמים אלה לפעמים מכונים white hat והגישה שלהם היא להתאים את האתר והתוכן לצרכי בעל האתר והגולש תוך כדי ציות לכללים של גוגל.


לעומתם, ישנם מקדמים הסבורים שהדרך להצלחה היא למצוא את הפרצות ואת הדרך לעבוד כנגד ההנחיות של גוגל כדי להצליח ״לרמות״ את המערכת ולקדם את האתר כמה שיותר מהר למקומות הראשונים. מקדמים אלה נקראים Black Hat SEO. האסטרטגיה שלהם היא להתמקד בפן הטכני יותר של איך מנוע החיפוש סורק ומוצא תוכן ואיך אפשר לעקוף או לבלבל אותו. כאן תוכלו למצוא על קצה המזלג את הנושאים והטכניקות שגוגל אוסרת על שימוש בהם. החיסרון הבולט בשיטה הזו זה היכולת ''להיתפס'' ולהיענש על ידי גוגל בדירוג - זה המקל של גוגל מול בעלי האתרים שמנסים לעשות קיצורי דרך הפוגעים בגוגל או הלקוחות שלה. דבר שאתם פחות רוצים שיקרה.