עוד בבלוג:

  • Admin

מה עדיף? לבנות אתר חדש או לשפץ אתר ישן?

עודכן ב: ינו 31

ישנם בעלי עסקים רבים שיש להם אתר ותיק יחסית ומרגישים שהם לא כבר לא מרוצים ממנו. העיצוב התיישן, האתר מקרטע, מסורבל וקשה לתפעול או שפשוט לא מביא תוצאות. מחליטים שהגיע הזמן לשינוי ומתלבטים האם לבנות אתר חדש או לשפץ את האתר הקיים שלהם, הם מתייעצים רבות עם בעלי מקצוע (בעיקר ברשת, אבל לא רק) ולרוב יקבלו המלצה לבנות אתר חדש. אחרי אין סוף דיונים בנושא החלטתי שזה נושא שחשוב לי מאוד להקדיש לו פוסט בבלוג.


אתר חדש מול שיפוץ אתר ישן

אז בואו נתחיל מהשלב הראשון:


למה בכלל עולה המחשבה על שיפוץ או הקמת אתר חדש?

הנה הסיבות העקריות שפגשתי עד כה:

  • האתר לא מביא תוצאות- יכול להיות שהאתר שלנו נראה מצויין כלפי חוץ, אבל חוץ מלהתעסק בו בשלב בנייתו לא כל כך נגענו בו מאז ונראה שהוא שוכב לו בפינת האינטרנט ומחכה לניסים ונפלאות. אנחנו לא מקבלים מספיק פניות מהאתר, הוא נמצא הרחק הרחק בתחתית הרשימה של התוצאות בגוגל וברור לנו שמשהו לא עובד, רק לא כל כך ברור מה. אז אולי פשוט נבנה אתר חדש וזהו.

  • העיצוב של האתר מיושן - לפעמים הנראות עצמה עושה לנו חשק לחדש, אבל לא כל כך ברור מה אנחנו רוצים, מה שבטוח זה לא את האתר הזה שלנו, אז מתחילים לטייל ברשת, לראות את הטרנד התורן בעיצוב אתרים ומחליטים- זה הזמן להתחיל לעבוד על אתר עם עיצוב חדש.

  • האתר מורכב ומסובך במאחורי הקלעים שלו - זה קורה יותר לאתרי וורדפרס מאתרי ויקס או שירותים דומים, אבל יכול גם לקרות לויקסים שביניכם. יש לנו המון תוספים, עדכון של כל אלמנט קטן גורר איתו שינויים שלא רצינו ולא ציפינו, יש פלאגינים שכבר אין להם תמיכה או שמתנגשים אחד עם השני, אולי חלק מהדברים כתובים בקוד שאין לנו את היכולת או הידע לעשות בהם תיקונים.

  • אתם לא באמת יודעים לתפעל את האתר - הרבה פעמים בעלי עסק מחזיקים אתרים שפשוט אין להם שום ידע או יכולת לעדכן, להוסיף תוכן או לעשות בו שינויים. בעלי האתר חייבים להכיר את האתר שלהם לעומק: איך מעדכנים טקסט, איך מורידים או מוסיפים עמוד, איך מזיזים כפתור וכך הלאה. אתר שבעליו לא יודע לעדכן אותו (גם אם משלם תמיכה בעלות חודשית לבונה האתר) הוא אתר שנזנח ולא מתעדכן, הוא הופך להיות פחות רלוונטי ופחות אטרקטיבי עבורכם כמי שאמור להשתמש בו ועבור הלקוחות שלכם. אם בעלי האתר לא היו מספיק מעורבים בשלב בניית האתר, לא מחזיקים בסיסמאות או לא עברו הדרכה ראויה לתפעול האתר - הם לא ידעו להשתמש בו ככלי לשיווק שלהם ולכן במהרה הוא יהפוך לפחות רלוונטי עבורם, מה שיגרום להם לשלם למישהו על כל שינוי ועדכון או לצאת לשוק ולחפש חלופות.


הסיבות האלה ואחרות גורמות לנו לא פעם לחשוב על הצורך בבניית אתר חדש, אבל תמיד עולה השאלה האם עדיף דווקא לתקן ולשפר את האתר הקיים או להקים אתר חדש. מי מכם שילך להתייעץ על כך עם בעלי מקצוע בתחום כמעט תמיד תקבלו את התשובה שעדיף לבנות אתר חדש.


אבל למה בתכלס זו התשובה הכי נפוצה?

זה הרבה יותר קל

לפעמים אתרים שעוברים ''הרבה ידיים'' או מתופעלים על ידי גורמים שפחות מנוסים בתחום יוצרים בלאגן מאחורי הקלעים של האתר, בין אם זה הוספת הרבה תוספים המתנגשים זה עם זה, בין אם זה הוספת אלמנטים שאין בהם צורך באתר (או היה בעבר וכעת פחות), אם זה פחות עדכונים לתוספים, למערכת ולתבנית (רלוונטי לאתרי וורדפרס בעיקר). אבל לא רק תוספות מיותרות: אתרים שנבנו על ידי מפתח בשילוב הרבה קוד ייחודי מקשים על ביצוע שינויים, חוסר בהזנת תיאורי עמודים, תמונות וכו מפריעים לאינדוקס אופטימלי על ידי גוגל ויש עוד שלל דברים ותופעות שיכולים לצוץ באתר וותיק שלא תוחזק או טופל כראוי. אתר כזה, לפני תחילת ביצוע השינויים בו צריך לעבור ניתוח מעמיק וזיהוי של מרבית הבעיות (כלל הניתן) הקיימות בו - לדרג אותן לפי סדר חשיבות, לתקן אותן ורק אז להתחיל לבצע שידורג ושיפור של יתר הדברים שרוצים לשנות (לדוגמא תוכן, נראות וכו). עבודה כזו שמתחילה ממש מהליבה של האתר לפעמים יכולה להיות מאוד מורכבת ודורשת ניסיון רב בתחום, על מנת לא לשבש את האתר ובאמת להביא אותו לנקודת פתיחה טובה יותר.


בואו נשים את הדברים על השולחן, זה הרבה יותר קל לבנות אתר חדש מללכת ולתקן את הבעיות באתר הישן. גם אם אתם עושים את זה בעצמכם ובטח אם אתם פונים לשם כך לבעל מקצוע אחר. כשבונים אתר חדש יש תהליך ברור של מה עושים, פחות רלוונטי לנו מה היה קודם- מתחילים מחדש: אפיון חדש, עיצוב חדש, תוכן חדש ויאללה יצאנו לדרך. הדבר דורש מחשבה אבל לא יותר מידי עבודה קשה על האתר וגם עבורכם כלקוחות מדובר לרוב בחוויה מהנה של התחדשות וצמיחה עסקית.


זה יותר משתלם כלכלית לבוני אתרים

לכל מי שבונה אתרים יש מחירון די קבוע לעבודה שלו שמשתנה לפי סוגי האתר, הפלטפורמה, דרישות הלקוח וכו. אבל כמו שאמרנו בסעיף הקודם- לכל אתר כזה יש תהליך די מובנה של עבודה, זמן ההשקעה הדרוש לכל שלב בתהליך גם ידוע (פחות או יותר) ויש סטנדרט מסויים של מחיר לבניית אתרים מסוגים שונים. באתר קיים זה קצת כמו להכנס למוסך עם רכב שעושה רעש מוזר, עד שלא נפתח ונסתכל פנימה לא נדע אם צריך להחליף סתם רצועה או את כל המנוע.


בנוסף, בכל מה שקשור למשל לאתרי וורדפרס יש גם את עניין התחזוקת אתר - הרבה מבוני האתרים יגבו מכם תשלום קבוע על תחזוקה חודשית. תחזוקה זו מיועדת לרוב לתחזוקה טכנית ופחות לעדכוני תוכן על פי צרכי הלקוח, אבל זה גם יכול להשתנות בין ספק לספק.

בגדול, תחזוקת אתר נועדה לשרת האחסון עצמו ולטיפול בתקלות, עדכוני מערכת, תוספים וגיבויים.


כשמדובר על שיפור של אתר קיים, לא תמיד הלקוח ירצה את התחזוקה בעלות החודשית, קשה מאוד לתמחר פרויקט כזה כי הרבה פעמים תוך כדי תנועה דברים צצים. מצד שני גם יש מצבים בהם השיפור דורש כמה שינויים קלים, שהתמחור עליהם הוא נמוך יותר מבניית אתר ולכן פחות משתלם.


בשורה התחתונה - לרוב זה קל יותר לבנות אתר חדש, גם לכם וגם לבעלי המקצוע בתחום, אבל זה לא תמיד הפתרון הנכון. אני הרבה פעמים מדמה את זה לבית ישן שיש לו בעיית אינסטלציה או חשמל למשל ובעל העסק יגיד לכם - עזבו, הבית הזה גרוע, עדיף לשטח אותו ולבנות חדש. הרי לא תמהרו לעשות את זה בבית, אז למה באתר כן?

אז הנה כמה סיבות למה לא כדאי למהר לבנות אתר חדש

למה לא כדאי לבנות אתר חדש?

יש לנו אוצר של ידע ביד

אתר הוא כמו תינוק, הוא נולד כלוח ריק, אבל עם כל פעולה הוא צובר המון המון מידע שיכול לשמש אותנו לפני קבלת החלטות והעלאת השערות. להרחבה תוכלו לקרוא על כך כאן.

אז לפני שממהרים לבנות אתר חדש, חשוב להבין שיש משמעות לוותק והמידע שהאתר שלנו צבר עד כה, לפעמים ניתוח והבנת הנתונים יכולים לעזור לנו לעשות שינויים קלים באתר במקום לבנות אתר חדש. באתר חדש תצטרכו קודם כל לבנות ואז להתחיל לאסוף נתונים מאפס ורק אז לעשות מקצה שיפורים. מדובר בפערי זמן וכסף שיכולים להיות מיותרים לחלוטין.


גם אם לא אספתם עד היום נתונים באתר הקיים שלכם, אפשר לתת לאתר הזדמנות נוספת התחיל לאסוף נתונים למשך זמן קצר ולחפש הזדמנויות לשיפורים מהירים. אבחון מעמיק של האתר יעזור לכם למצוא פתרונות נקודתיים ומהירים, אבל בעיקר כדי למדוד את ביצועי האתר תוך כדי תנועה ואת השפעת השינויים שלכם בזמן אמת.


מיתוג

המיתוג שלכם, בין אם מיתוג של תוכן, שפה או מיתוג גרפי זה משהו שכבר מזוהה איתכם, לרוב בניית אתר דורשת גם עדכון של המיתוג. קשה יותר למדוד השפעה של מיתוג, לכן פה אין דרך קלה לדעת מראש האם המיתוג החדש יסייע למותג ולביצועי האתר או יזיק להם. חשוב לקחת את זה בחשבון כששוקלים לשנות את הכל. בין אם תחליטו לעדכן באתר קיים או בין אם תחליטו להקים אתר חדש לחלוטין, ממליצה לנטר את השפעת המותג שלכם על הלקוחות ולעשות בחירה מושכלת של רמת השינוי שרוצים לעשות. אפשר למשל לפנות ללקוחות (דווקא אליהם ולא לקולגות שיביעו דעה כללית ולא מבוססת) ולשאול מה הם אוהבים באתר, למה הם מתחברים, מה לא נוח להם, מה לא מספיק ברור.


זמן הקמה ומעבר

כשבונים אתר חדש יש שלבי בנייה קבועים, על קצה המזלג: אפיון אתר, סקיצות עיצוב, הקמת יסודת האתר, הטמעת העיצוב והתוכן באתר, סבבי תיקונים סופיים, חיבור אינטגרציות חיוניות ויאללה - יצאנו לדרך. כשאנחנו עושים מעבר מאתר ישן לאתר חדש, יש לנו שלב ביניים עד המעבר הסופי: השלב שבו יש לנו אתר קיים (שלרוב פחות מתעדכן, כי הרי בדיוק אנחנו עובדים על אתר חדש), סבבי תיקונים והקמה של אתר חדש, בדיקה שהכל עובד ומחובר ואז מעבר מהאתר הישן לחדש. שלב הביניים הזה הוא מאוד מורכב, ראשית כי טכנית אנחנו צריכים לעשות מעבר חלק (ראו את הסעיף הבא על כך). שנית, אנחנו עדיין צריכים להיות נגישים וזמינים באתר הקיים (בטח אם מדובר בחנות דיגיטלית, אבל גם כשמדובר באתר תדמית) ולהיות בפוקוס מול בעלי המקצוע שבונים לנו את האתר החדש (בטח ובטח אם אנחנו אלה שעושים את כל התהליך לבד). חשוב גם להבין ששלב הביניים יכול לקחת זמן, אתרים לא נבנים בין לילה. בנוסף, ככל שהאתר שלנו יותר מורכב הוא ייקח יותר זמן, לאורך כל הזמן הזה נצטרך למעשה להיות עם היד על הדופק של כל התהליך.


מיקום האתר בגוגל

האתר שלנו לא צובר רק וותק, הוא גם מאונדקס בגוגל ויש לו מיקום ממוצע כולל ומיקום מסויים תחת ביטויים שונים.

המיקום הממוצע הזה מושפע מהמון המון פרמטרים הקשורים לתוכן שלנו, מבנה האתר, ההיסטוריה של האתר ועוד ועוד. בתהליך של עדכון אתר אנחנו למעשה שומרים על המיקום שלנו ויכולים לשפר אותו משם. אבל בבניית אתר חדש אנחנו עשויים לאבד את כל ההיסטוריה והמוניטין שבנינו עד כה, מעבר לא נכון לאתר חדש יכול אפילו לפגוע בכם יותר מלהועיל בכל הקשור למנוע החיפוש.


אז מה עושים? באופן כללי מוודאים שבונה האתר שלכם שם דגש על מעבר חלק: שמירה על דומיין קיים, הקמת עמודים עם לינקים זהים לאתר הקודם או ביצוע הפניות 301 מלינקים שהיו באתר הישן ושונו ללינקים מקבילים עם תוכן דומה (ממש תכולת הקישור המלאה של העמוד). מומלץ לא לעשות הפניות 301 לעמוד גורף (למשל לעמוד הבית) אלא לעמוד רלוונטי עדכני.


לדוגמא דמיינו שחיפשתם בגוגל: ''איך עושים מחקר מתחרים'', מצאתם פוסט בבלוג שנראה רלוונטי, לחצתם עליו והגעתם איכשהו לעמוד בית גנרי של אותו עסק שכתב את המאמר אליו רציתם להגיע. איפה עכשיו המאמר שרציתם ואיפה אתם? ככל הנראה אחרי שנייה תסגרו את האתר ותחפשו אתר אחר שיתן מענה למה שחיפשתם. הכניסה והיציאה המהירה שלכם לאתר למעשה מרימה לגוגל תמרור אזהרה: שלא הגעתם למקום הנכון, לא קיבלתם את התוצאה שחיפשתם והאתר לא רלוונטי. אם האתר לא רלוונטי הדירוג שלו לאט לאט יתחיל לרדת. וזה עוד במקרה היותר טוב, במקרה הגרוע תגיעו לדף שגיאה כללי וההשפעה על המיקום של אותו אתר תהיה קריטית יותר.

אז כדי להימנע מכך, עושים הפניות 301 נכונות ומקפידים על מעבר נכון בין אתר ישן לאתר חדש.


הבט נוסף שחשוב לתת עליו את הדעת זה מבנה האתר- למבנה האתר והשתלשלות העמודים בו יש השפעה רבה על הקידום שלו בגוגל. שינויים (או הקמה מחדש) לא נכונים של מבנה האתר שלכם יכולים להזיק מאוד לקידום האורגני (מצד שני יכול גם לשפר אותו). כדי לקבל החלטה על כך חשוב להבין לעומק איזה ביצועים האתר שלכם מקבל בגוגל - איזה עמודים מקבלים מספיק חשיפה ואיזה ממש לא. שינויים קטנים במבנה האתר יכולים לעשות הבדל- כזה שאפשר לחזור ממנו או כזה שישפיע לטובה ונרצה להמשיך איתו. אבל שינויים מסיביים במבנה, במידה ויגרמו נזק יהיה קשה לשחזר לאחור.


עוד קצת על קידום אורגני בגוגל והשפעת התוכן שלכם עליו - תוכלו לקרוא כאן וכאן.