עוד בבלוג:

  • קטרינה מוניץ

למה צריך בלוג באתר ואיך מנהלים אותו

עודכן ב: יול 12


בחודש אוגוסט לפני שנתיים (ב20.08.17) פתחתי את הבלוג שלי. אני זוכרת שהתלבטתי המון על האם אני רוצה להיכנס להרפתקה הזו שנקראת ''בלוג'', כי זה לגמרי מחויבות, גם כלפי האתר שלי, גם כלפי עצמי וגם כלפי מי שיבחר לעקוב ולקרוא את הבלוג.


אחרי התלבטות ארוכה החלטתי לקפוץ לתוך ההרפתקה הזאת של ניהול בלוג. מאז, כמות המידע, המלל והתוכן שזרמו פה הם לגמרי אינסופיים. גם ההשקעה הרבה ביצירת התוכן הזה על בסיס קבוע הייתה אין סופית.


לנהל בלוג זה מורכב, זה לוקח המון זמן, אך יחד עם זאת יש לו המון יתרונות שיווקיים, עסקיים, אישיים וכו ולכבוד יום ההולדת החלטתי לכתוב על כך במסודר.

בלוג עסקי

מה זה בלוג

בלוג הוא לא תופעה חדשה, למעשה הוא עבר הרבה גלגולים התפתחויות לאורך השנים.

בויקיפדיה מגדירים בלוג כחלק מאתר, בו נכתבות רשומות (פוסטים) העוסקים בחוויה, חדשות ומאמרים, לעיונם של גולשי האינטרנט לשם קריאה ובדרך כלל אף לתגובה.


בלוג יכול להיות מרכז האתר, חלק מהאתר או חלק שולי מאוד מאתר, לפעמים כל כך שולי שקשה להגיע אליו מדף הבית אלא אם קיבלתם הפנייה יעודית לפוסט שם.


רוצים לאתגר את עצמכם? נסו למצוא דרך עמוד הבית איפה מתחבא הבלוג של חברת קארטרס (carters)


לבלוגים שונים יש מטרות שונות, מידע שונה וסוגי כתיבה מאוד שונים. למרות הסטיגמה שבלוג הוא משהו שאנשים כבר לא מנהלים, כמעט בכל אתר ובכל ארגון תוכלו למצוא בלוג. בלוגים עסקיים ומקצועיים מתקיימים כמובן לצד בלוגים רבים אחרים שעוסקים בפנאי, בסוגיות אישיות או עונים על כל צורך אחר - צורך של הקורא וצורך של הכותב.


בלוג כמוצר מול בלוג ככלי שיווקי

אם נשים לרגע בצד את הבלוגים שנכתבים מצרכים אישיים או כחלק מתחביב נטו, בעולם העסקי אני רוצה להפריד בין הבלוג כמוצר לבלוג ככלי שיווקי. ההבדל המשמעותי הזה במטרות יכול להשפיע על האסטרטגיה ודרך הניהול של הבלוג.

הבלוג כמוצר

הכוונה היא כאשר העיסוק שלנו בבלוג הוא העיקר בעסק שלנו והכל נבנה סביב הבלוג על מנת למשל להפוך לאושיית רשת, על מנת להפוך את הבלוג לויראלי, על מנת למכור שטח פרסום בבלוג או על מנת לעשות שיווק שותפים כחלק מהיותנו בלוגרים בתחום או בנישה מסויימת. הבלוג הופך למקור הכנסה.


כאשר הבלוג הוא המוצר העיקרי שלנו - חשוב להגדיר יעדים ברורים ואבני דרך כי מאוד קשה למדוד הצלחה של הבלוג כאשר הוא המוצר בפני עצמו. חשוב גם לבנות תוכנית עבודה מסודרת בהתאם למטרה העיקרית כדי לדעת האם אנחנו בכיוון הנכון בעשייה שלנו ומתי כדאי לעצור ולחזור כמה צעדים אחורה.


אם המטרה היא לקדם את הבלוג על מנת ליצור שיתופי פעולה או לעסוק בשיווק שותפים, חשוב שתבינו מה נחשבים מדדים של בלוג מצליח בתחום העיסוק שבחרתם. המדדים והנתונים של הבלוג צריכים להיות עדכניים וזמינים לשליפה מהירה כדי שתוכלו להציג אותם לגורמים הרלוונטיים בעת הצורך. נתוני ביצוע הם למשל: כמות כניסות ומספר מנויים לניוזלטר, אבל גם קצב צמיחה, קהילה שנוצרה סביב הבלוג שלכם וכו.

הבלוג ככלי שיווקי

כאשר הבלוג הוא תומך במערך השיווק שלכם או משמש ככלי שיווקי (גם אם עיקרי) חשוב לנהל אותו בהתאם למטרה הזאת ולהגדיר כיצד אתם מודדים הצלחה של בלוג כערוץ שיווק. לבלוג כזה יכולות להיות מטרות שונות ומגוונות למשל:

  1. להגדיל את התוכן על מנת להניע אנשים המתעניינים בתחום כחלק מאסטרטגיית שיווק באמצעות תוכן או כחלק מקידום במנוע החיפוש של גוגל (SEO)

  2. לבסס את הידע והמקצועיות של כותב הבלוג

  3. לחמם את הקהל לפני רכישת מוצר

  4. יצירת קהילת עוקבים על מנת להפוך אותם לקהל לקוחות ישירים בהמשך

  5. דרך ליצירת ערך ושמירה על קשר עם לקוחות קיימים או לקוחות עבר

  6. תמיכה או מתן כלים לשימוש בפלטפורמה שלכם (למשל הבלוגים של: wix, hotjar, yoast, toggle)


כשאנחנו מגדירים לעצמינו מה המטרה ומי קהל היעד של הבלוג שלנו (כשמדובר בבלוג ככלי שיווקי) מאוד ברור לנו איזה תוכן ילך לבלוג, לאיזה קהל אנחנו פונים, איפה הבלוג נמצא פיזית בתוך האתר שלנו, מתי אנחנו מקדמים תוכן מתוך הבלוג ומתי אנו מקדמים את המוצר עצמו (גם בקידום אורגני ובטח בקידום ממומן).


בלוג ככלי שיווקי הוא כלי עם המון ערך ומשמעות עבור קהל הלקוחות שלנו, יחד עם זאת הוא דורש המון משאבים (זמן, כסף, השקעה) וחשוב להבין איזה תפקיד הוא ממלא בתוך תמהיל השיווק הכולל שלנו. בעיקר כדי לא להיסחף עם המשאבים שמושקעים בו ולא לשכוח שזה רק כלי ולא המטרה עצמה.


חשוב מאוד לציין - בלוג הוא כלי שיווק מצויין, אבל כשהופכים אותו לשיווקי מידי, כזה שנותן שתי פסקאות תוכן ולאחר מכן מפוצץ אותנו בלינקים ושלל הנעות לפעולה, או נותן לקוראים ערך פעם אחת רק כדי להמשיך לשלוח להם אין סוף הודעות פרסומיות במייל - זה לא עובד ואף לפעמים פוגע בבעל העסק.

כי כמו כל תהליך שאנחנו עושים באסטרטגיית השיווק שלנו, זה צריך להיות מנוהל נכון, עם המון מחשבה והשקעה.


אם החלטתם שזה כלי שיווקי - הבינו את המשמעות והערכים של הבלוג שלכם, הבינו את קהל היעד שלכם והפכו את הכלי הזה לכלי שבונה אתכם ולא כלי שרק דוחף מסרים שיווקיים. תבינו איך הבלוג משרת אתכם, את הקהל שלכם, את המוצר ואת מערך השיווק הכולל שלכם.


למה כל עסק חייב שיהיה לו בלוג

בין אם הבלוג הוא כלי שיווקי עיקרי ובין אם לא - בעיני כל עסק חייב להחזיק בלוג באתר שלו.

למה צריך בלוג עסקי


זו הדרך שלכם להעביר מסר ולשמר אותו לאורך זמן

בעולם של רשתות חברתיות, של רגעים מידיים והמון מידע. אנחנו מייצרים המון המון תוכן שנעלם ומאבד מהרלוונטיות שלו תוך שניות, ברשתות חברתיות קשה לנו להשתלט על זרם המידע, השמועות והשיח סביב נושאים מסויימים. הבלוג למעשה מאפשר לכם לא רק לשמר את המסר שלכם לאורך זמן, אלא גם להחליט איך להגיד אותו, איך להציג אותו ובאיזה דרך לבסס את השורה התחתונה שלכם.


קידום בגוגל

בלוג למעשה מאפשר לכם לדון בשלל נושאים הקשורים לתחום העיסוק שלכם ולהשתמש במילים מסוג זנב ארוך, לתת ערך נוסף לקורא או להרחיב במידע על שאלות נפוצות. כל אלה מאוד רלוונטיים לקידום אורגני בגוגל. לפעמים ארגון התוכן בתוך בלוג עוזר לכם גם לייצר את התוכן, גם לקוראים לצרוך את התוכן וגם לגוגל לקדם את התוכן שלכם כחלק ממנוע החיפוש. כשהבלוג שלכם מהונדקס היטב בגוגל הוא מאפשר לכם למעשה לקבל ערוץ נוסף דרכו משתמשים יכולים להיחשף לתוכן והערך שלכם ללא עלות ולאורך זמן.

בניגוד לרשתות חברתיות - שם תצטרכו אקטיבית לפרסם תוכן (באופן אורגני או ממומן) בגוגל תוכלו למעשה לקבל עוד ועוד כניסות אורגניות על בסיס קבוע לתוכן שכתבתם פעם אחת.


קצת נתונים על בלוגים ואתרים תוכלו למצוא כאן.

נתונים על קידום אורגני בגוגל (עדכני ל2021) תוכלו למצוא כאן.

כאן תוכלו לקרוא בהרחבה על תוכן והמשמעות שלו לקידום אורגני בגוגל

דרך ליצירת קהילה ומערכת יחסים

לפעמים אנחנו צריכים להתחיל ליצר תקשורת עם קהל ''קר'' - כזה שלא מכיר אותנו, את המוצר שלנו או לא מבין מה אנחנו בכלל עושים. דרך בלוג למעשה אנחנו יכולים לתת עוד מידע, עוד ערך, עוד המון רבדים שקשורים למותג, לעולם התוכן שלו, לקהל שלו וכו.

בלוג טוב יכול לייצר סביבו קהילה של קוראים שתוכל בשלב מתקדם להפוך לקהילת לקוחות או לקהילה של שגרירים המזדהים עם הערכים של המותג שלו, עם המסר שהעסק והבלוג משדרים והתדמית שרוצים ליצור.


כשאנחנו נותנים לקהל שלנו משהו אחר, תוכן שנכתב קודם כל עבורו ורק אחר כך בשביל הצרכים שלנו, אנחנו למעשה יוצרים מערכת יחסים הדדית המבוססת על אמון.

הקהל מקבל מאיתנו תוכן בעל ערך עבורו ובתמורה הוא חוזר אלינו שוב, מעביר את התוכן הלאה ופותח לנו דלת לעולמו הפנימי. דלת המאפשרת לנו להבין מה עובד לקהל הזה, מה פחות, מה הוא צריך ומה חסר לו. פתיחת הדלת הראשונית הזו, האמון ההדדי הזה הוא השלב הקשה ביותר במערכת היחסים עם הלקוח בעידן בו כולנו חשדנים, כולנו קנאים לפרטיות שלנו. פתיחת דלת זו תאפשר לנו לבנות אמון בנו, במותג, במוצר ולהפוך (חלק) מקוראי הבלוג ללקוחות.


בלוג כחלק ממשפך שיווקי וממסע לקוח

נושא שנידון רבות בעולם השיווק הוא המשפך השיווקי והדרך שלנו ליצר קהלים, להעביר אותם תהליך עד לרכישת השירות או המוצר שלנו. התהליך שלקוח עובר עם המוצר או השירות שלנו והמשפך השיווקי בהתאם תלויים מאוד כמובן בהמון גורמים כמו עלות המוצר, סוג המוצר, רמת ההכרות עם המוצר וכו. בלוג יכול להיות חלק מהתהליך שיווק והמשפך שלנו, בהתאם לצרכים שלנו. הוא יכול להיות בתחילת המשפך ולעניין קהל קר בתחום שלנו, הוא יכול להיות בתחתית המשפך כשהוא מעודד אותם להשתמש בשירות נוסף שלנו, בלהחליט סופית לפני שהם מבצעים השלמת רכישה או יצירת קשר וכו.

בלוג הוא גם דרך מצויינת לתת עוד מידע ולעזור עם טיפול בהתנגדויות של לקוחות - כשלקוחות לא בטוחים שזה מה שהם צריכים, שהם לא בטוחים במה הם הולכים לקבל או האם הסכום הנקוב שווה בעיניים לעומת מה שהם הולכים לק