עוד בבלוג:

 • Admin

מאיפה לוקחים השראה לבלוג? רעיונות לפוסטים שלכם בבלוג

עודכן ב: ספט 11

בהרבה תהליכי עבודה עם הלקוחות שלי הם מקבלים ממני הרצאה למה בלוג הוא כל כך חיוני לעסק שלהם: למיתוג המקצועיות שלהם, לSEO, ליצירת קהילה ועוד. בלוג הוא תוכן שנשאר ירוק עד, מעין שלח לחמך על פני המים, אתם כותבים פעם אחת, מפיצים אותו ומשם הוא ממשיך לשרת אתכם לטווח ארוך. בניגוד לרשתות חברתיות שהכל סובב סביב הכאן ועכשיו, לקוחות יכולים להגיע אליכם בעקבות פוסט בבלוג שכתבתם לפני שנתיים.


לכן, במעמד הקמת האתר, במעמד שדרוג ושיפור האתר ובמהלך יעוצי SEO - אני שולחת את הלקוחות שלי להתחיל לכתוב בלוג באתר שלהם. אבל כתיבת בלוג היא לא פעולה פשוטה, צריך להתיישב ולהתחיל לכתוב ולא מעט. אבל מה כותבים? מאיפה מתחילים? הרבה אנשים מתיישבים מול מסמך ריק בגוגל דוקס (או בוורד) ובוהים בו.

הרבה פעמים אנחנו מרגישים שכבר כתבו את הכל ואין לנו מה לחדש, אבל תמיד יש לנו מה להוסיף, מה להגיד. כי זה קצת כמו להגיד: יש המון אנשי מקצוע בתחום שלי, אז למה צריך דווקא אותי? דווקא את העסק שלי?


אז לטובת כל היושבים מול מסך ריק, הכנתי לכם רשימה מפורטת (שכדאי לשמור ולחזור אליה בכל פעם שתאבדו את המוזה) על מאיפה לוקחים השראה לתוכן בבלוג שלכם. מבטיחה שברגע שתתחילו לכוון את עצמכם לחיפוש רעיונות - רשימת הנושאים לפוסטים שלכם בבלוג רק תמשיך לגדול (שלא בהתאמה לזמן שלכם, כן?). חשוב לי לציין שבחלק מההמלצות אתם תראו שאני שולחת אתכם לחקור מתחרים (אתרים, אינסטגרם, פייסבוק וכו), המטרה היא לא להעתיק חלילה, אלא להבין יותר לעומק את התחום שלכם, מה נכתב בו כבר ונאמר אלף פעם, מה כולם אומרים או כותבים אבל גם על איזה נושאים פחות מדברים וכדאי להתייחס אליהם. המטרה היא לתת לכם את הידע והתמונה הכוללת שיאפשרו לכם למצוא את הייחוד וההשראה שלכם לצד כל המידע האין סופי הקיים ברשת.


עוד בהרחבה על בלוגים: כמו מה ההבדל בין בלוג שהוא העסק לבלוג שהוא כלי שיווקי, למה כדאי להחזיק בלוג באתר שלנו ואיך מנהלים את כל הדבר הזה - תוכלו לקרוא כאן בפוסט שהקדשתי בנושא.

וקצת נתונים מספריים על בלוגים ואתרי אינטרנט בארץ ובעולם תוכלו למצוא ממש כאן.


השראה לכתיבת בלוג

אגב, חשוב לציין שהפוסט הזה מתייחס בעיקר להשראה ורעיונות לכתיבת פוסטים בבלוג, אבל כל ההצעות הן רלוונטיות גם למי שבונה גאנט תוכן לרשתות חברתיות, לפודקאסטים, לסרטוני וידאו וכו - פשוט תעשו התאמה בין מקורות ההשראה לפלטפורמת התוכן בה אתם כותבים (או מדברים).


ועוד דבר לפני שמתחילים: אני ממליצה לנהל רשימה מסודרת של רעיונות לפוסטים, כי ככל שתתחילו להעמיק בנושא הזה וככל שתחשפו לעוד פלטפורמות שיתנו לכם השראה - הרעיונות יתחילו לזרום, לכן מומלץ לנהל את הרשימות שלכם בצורה מסודרת (בטח אם ניגשים לעשות תחקיר ולקבל השראה).


לי הכי נוח לשמור את הרעיונות שלי בKEEP - אפליקציית רשימות של גוגל, יש לי תגית של דברים ונושאים הקשורים לבלוג ואני כל הזמן זורקת לשם רעיונות לעוד פוסטים שאני רוצה לכתוב פה (נשבעת שיש לי נושאים לעשור קדימה), מומלץ גם להרחיב בכמה מילים למה הכוונה, כי הרבה פעמים כשאנחנו חוזרים לרשימות האלה אחרי זמן מה אנחנו קצת שוכחים למה התכוונו. אז הרחיבו בכמה מילים או אפילו צרפו לינק רלוונטי שיעזור לכם להיזכר. אגב היתרון הגדול בKEEP זה האופצייה לנהל את הרשימות שלנו גם בטלפון וגם במחשב, ככה שזה זמין לכם כל הזמן באפליקציה וכשמתחילים לכתוב פותחים את זה מול העיניים במחשב.


אופצייה נוספת לרישום רעיונות לבלוג, במיוחד כשאנחנו מתחילים בתהליך אקטיבי של חיפוש נושאים הוא יצירת מעין שמש אסוציאציות או בשפה המקצועית יותר- מפת חשיבה.

מדובר במעין שמש אסוציאציות שיש לה כמה שלבים, לבלוג כדאי לחלק את השמש לנושאים גדולים ואז מכל נושא להוציא עוד זרועות (ואפילו תתי זרועות). חלוקה כזו תאפשר לכם לחלק את התוכן בבלוג לפי נושאים וליצור בצורה אינטואיטיבית אשכולות תוכן על פי תחומי העיסוק שלכם.

על מה הם אשכולות תוכן ואיך זה תורם לארגון וקידום האתר שלכם תוכלו לקרוא פה.


אפשר לעשות את המפות חשיבה האלה באמצעות אלפי אפליקציות שונות במובייל ובמחשב אבל אני אישית הכי אוהבת לעשות את זה בצורה חופשית בדף ועט (תצטיידו בדף גדול!).

עוד על איך יוצרים מפת חשיבה תוכלו להרחיב כאן בבלוג של עינת להב.


ולמי שעוד לא נתקל במונח הזה וצורת האירגון הזו של המידע - אני ממש ממליצה להתעמק, יש המון מידע וכלים ברשת שמדברים ועוסקים במפות אלה וזה יכול להיות נהדר לכל תחום בחיים.


אז עכשיו ניגש למאיפה לוקחים השראה:

 1. מדברים שכבר עשיתם

 2. מהעבודה וחיי היום יום שלכם

 3. מחקר מילות מפתח

 4. גוגל סרצ' קונסול

 5. גוגל טרנדס

 6. מתחרים

 7. בלוגים ואתרי חדשות מחול

 8. פינטרסט

 9. אינסטגרם

 10. קבוצות פייסבוק

 11. קווארה (Quora)

 12. יוטיוב

 13. פודקאסטים


מדברים שכבר עשיתם

לא פעם אנחנו מחזיקים רשימות או אפילו טקסטים שיצרנו עבור הרצאה, הצגה עצמית, תכנים והדרכות שיצרנו עבור הלקוחות שלנו או אפילו פוסטים שכתבנו בשביל רשתות חברתיות. כל אלה הם התחלה מצוינת לכתיבת הבלוג שלכם. אם כבר ישבתם וחשבתם על רעיונות עבור הדף העסקי שלכם או אפילו עבור איזו קבוצת פייסבוק שאתם פעילים בה - ניתן לקחת את הטקסט הראשוני הזה ולהרחיב אותו לפוסט שתואם בלוג. היתרון בבלוג זה שאין הגבלת מקום - להפך, תוכן טוב יכול להתפרש על כמה וכמה עמודים. בבלוג יש לנו את היכולת לצרף יותר מתמונה אחת, לפרט דוגמאות, לחלק את התוכן לפסקאות ותתי כותרות ופשוט להרחיב - על מה שכבר כתבנו, על מה רעיונות שכבר גיבשנו. אותו הדבר לגבי הסברים שהעברתם ללקוחות או הרצאות שנתתם, כבר חשבתם והכנתם את התוכן, תשתמשו בו.מהעבודה וחיי היום יום שלכם

בין אם הבלוג עוסק בתחביב שלכם (והוא לא העסק או העיסוק העיקרי שלכם) ובין אם מדובר בבלוג שיושב באתר העסקי שלכם - הוא עוסק בעיסוק היומיומי שלכם. ההתנהלות שלנו ביום יום היא חומר מעולה לבלוג. אז לא, לא מדובר על ''יומני היקר שלום, היום קמתי ב6 בבוקר…'' אלא יותר הנושאים בהם עסקתם היום.

למשל, אם יש לי בלוג הורות ובדיוק אחר הצהריים שברתי את הראש על איך אני הולכת להעסיק את הילדים שלי בחופש הגדול, הנה רעיון מצויין לפוסט, עשי לעצמך את הרשימת אטרקציות שמצאת ברשת וגם פרסמי אותה בבלוג. זה אפילו נותן לי פוסט המשך להרחבה על כל אחת מהפעילויות האלה שיצאו לפועל.


אם הבלוג שלי הוא עסקי והיום הסברתי ללקוח למשל איך לחבר את הפיקסל של פייסבוק לאתר החדש שבניתי לו - אני יכולה לכתוב פוסט על זה, פוסט שיכלול הסבר על מה הוא הפיקסל, צילומי מסך (או אפילו הדרכה מצולמת בוידאו) והנה, גם כתבתי על מה שאני עוסקת בו, גם עזרתי לגולשים אחרים שכנראה עוסקים בשאלה הזו וגם יש לי הדרכה מצויינת לשלוח ללקוח הבא שלי במקום להתחיל להסביר לו מחדש.


מחקר מילות מפתח

גם כשמשפצים אתר קיים ובמיוחד כשמתחילים לבנות אתר חדש, מומלץ לעשות תהליך אפיון וSEO מסודר, הכולל מחקר מילות מפתח. מחקר מילות מפתח יסייע לכם להבין מה הלקוחות שלכם מחפשים בגוגל, על מה המתחרים שלכם כותבים, מה רמת התחרות על ביטויים ספציפיים בהתאמה לתחום שלכם ויתן לכם תמונת מצב, תוכנית עבודה ותוכן לאתר שלכם. רמת התחרות על ביטויים מסוימים משתנה בין תחום לתחום, יש תחומים תחרותיים יותר, לכן מומלץ מאוד לעשות את התהליך בתחילת העבודה על אתר חדש, אבל גם אם לא עשיתם את זה עד כה והאתר שלכם כבר באוויר - כדאי לחזור לזה כדי לשפר את התוכן וההתאמה של האתר שלכם לסריקה של גוגל.