top of page

פוסטים אחרונים:

או: אני רוצה לקבל עדכונים על מאמרים חדשים במגזין

שלחי לי תחתונים וגופיות

הנרשמים יקבלו את המדריך המלא והמקיף לדפי נחיתה. המדריך כולל מעל 60 עמודי תוכן והמלצות!
אני מתחייבת לא לשלוח לכם ספאם או להעביר את המייל שלכם לגורם חיצוני.
ההרשמה היא לעדכונים על פוסטים חדשים המתפרסמים אחת לשבוע לכל היותר.

 • Admin

מאיפה לוקחים השראה לבלוג? רעיונות לפוסטים שלכם בבלוג

בהרבה תהליכי עבודה עם הלקוחות שלי הם מקבלים ממני הרצאה למה בלוג הוא כל כך חיוני לעסק שלהם: למיתוג המקצועיות שלהם, לSEO, ליצירת קהילה ועוד. בלוג הוא תוכן שנשאר ירוק עד, מעין שלח לחמך על פני המים, אתם כותבים פעם אחת, מפיצים אותו ומשם הוא ממשיך לשרת אתכם לטווח ארוך. בניגוד לרשתות חברתיות שהכל סובב סביב הכאן ועכשיו, לקוחות יכולים להגיע אליכם בעקבות פוסט בבלוג שכתבתם לפני שנתיים.


לכן, במעמד הקמת האתר, במעמד שדרוג ושיפור האתר ובמהלך יעוצי SEO - אני שולחת את הלקוחות שלי להתחיל לכתוב בלוג באתר שלהם. אבל כתיבת בלוג היא לא פעולה פשוטה, צריך להתיישב ולהתחיל לכתוב ולא מעט. אבל מה כותבים? מאיפה מתחילים? הרבה אנשים מתיישבים מול מסמך ריק בגוגל דוקס (או בוורד) ובוהים בו.

הרבה פעמים אנחנו מרגישים שכבר כתבו את הכל ואין לנו מה לחדש, אבל תמיד יש לנו מה להוסיף, מה להגיד. כי זה קצת כמו להגיד: יש המון אנשי מקצוע בתחום שלי, אז למה צריך דווקא אותי? דווקא את העסק שלי?


אז לטובת כל היושבים מול מסך ריק, הכנתי לכם רשימה מפורטת (שכדאי לשמור ולחזור אליה בכל פעם שתאבדו את המוזה) על מאיפה לוקחים השראה לתוכן בבלוג שלכם. מבטיחה שברגע שתתחילו לכוון את עצמכם לחיפוש רעיונות - רשימת הנושאים לפוסטים שלכם בבלוג רק תמשיך לגדול (שלא בהתאמה לזמן שלכם, כן?). חשוב לי לציין שבחלק מההמלצות אתם תראו שאני שולחת אתכם לחקור מתחרים (אתרים, אינסטגרם, פייסבוק וכו), המטרה היא לא להעתיק חלילה, אלא להבין יותר לעומק את התחום שלכם, מה נכתב בו כבר ונאמר אלף פעם, מה כולם אומרים או כותבים אבל גם על איזה נושאים פחות מדברים וכדאי להתייחס אליהם. המטרה היא לתת לכם את הידע והתמונה הכוללת שיאפשרו לכם למצוא את הייחוד וההשראה שלכם לצד כל המידע האין סופי הקיים ברשת.


עוד בהרחבה על בלוגים: כמו מה ההבדל בין בלוג שהוא העסק לבלוג שהוא כלי שיווקי, למה כדאי להחזיק בלוג באתר שלנו ואיך מנהלים את כל הדבר הזה - תוכלו לקרוא כאן בפוסט שהקדשתי בנושא.

וקצת נתונים מספריים על בלוגים ואתרי אינטרנט בארץ ובעולם תוכלו למצוא ממש כאן.


השראה לכתיבת בלוג

אגב, חשוב לציין שהפוסט הזה מתייחס בעיקר להשראה ורעיונות לכתיבת פוסטים בבלוג, אבל כל ההצעות הן רלוונטיות גם למי שבונה גאנט תוכן לרשתות חברתיות, לפודקאסטים, לסרטוני וידאו וכו - פשוט תעשו התאמה בין מקורות ההשראה לפלטפורמת התוכן בה אתם כותבים (או מדברים).


ועוד דבר לפני שמתחילים: אני ממליצה לנהל רשימה מסודרת של רעיונות לפוסטים, כי ככל שתתחילו להעמיק בנושא הזה וככל שתחשפו לעוד פלטפורמות שיתנו לכם השראה - הרעיונות יתחילו לזרום, לכן מומלץ לנהל את הרשימות שלכם בצורה מסודרת (בטח אם ניגשים לעשות תחקיר ולקבל השראה).


לי הכי נוח לשמור את הרעיונות שלי בKEEP - אפליקציית רשימות של גוגל, יש לי תגית של דברים ונושאים הקשורים לבלוג ואני כל הזמן זורקת לשם רעיונות לעוד פוסטים שאני רוצה לכתוב פה (נשבעת שיש לי נושאים לעשור קדימה), מומלץ גם להרחיב בכמה מילים למה הכוונה, כי הרבה פעמים כשאנחנו חוזרים לרשימות האלה אחרי זמן מה אנחנו קצת שוכחים למה התכוונו. אז הרחיבו בכמה מילים או אפילו צרפו לינק רלוונטי שיעזור לכם להיזכר. אגב היתרון הגדול בKEEP זה האופצייה לנהל את הרשימות שלנו גם בטלפון וגם במחשב, ככה שזה זמין לכם כל הזמן באפליקציה וכשמתחילים לכתוב פותחים את זה מול העיניים במחשב.


אופצייה נוספת לרישום רעיונות לבלוג, במיוחד כשאנחנו מתחילים בתהליך אקטיבי של חיפוש נושאים הוא יצירת מעין שמש אסוציאציות או בשפה המקצועית יותר- מפת חשיבה.

מדובר במעין שמש אסוציאציות שיש לה כמה שלבים, לבלוג כדאי לחלק את השמש לנושאים גדולים ואז מכל נושא להוציא עוד זרועות (ואפילו תתי זרועות). חלוקה כזו תאפשר לכם לחלק את התוכן בבלוג לפי נושאים וליצור בצורה אינטואיטיבית אשכולות תוכן על פי תחומי העיסוק שלכם.

על מה הם אשכולות תוכן ואיך זה תורם לארגון וקידום האתר שלכם תוכלו לקרוא פה.


אפשר לעשות את המפות חשיבה האלה באמצעות אלפי אפליקציות שונות במובייל ובמחשב אבל אני אישית הכי אוהבת לעשות את זה בצורה חופשית בדף ועט (תצטיידו בדף גדול!).

עוד על איך יוצרים מפת חשיבה תוכלו להרחיב כאן בבלוג של עינת להב.


ולמי שעוד לא נתקל במונח הזה וצורת האירגון הזו של המידע - אני ממש ממליצה להתעמק, יש המון מידע וכלים ברשת שמדברים ועוסקים במפות אלה וזה יכול להיות נהדר לכל תחום בחיים.


אז עכשיו ניגש למאיפה לוקחים השראה:


מדברים שכבר עשיתם

לא פעם אנחנו מחזיקים רשימות או אפילו טקסטים שיצרנו עבור הרצאה, הצגה עצמית, תכנים והדרכות שיצרנו עבור הלקוחות שלנו או אפילו פוסטים שכתבנו בשביל רשתות חברתיות. כל אלה הם התחלה מצוינת לכתיבת הבלוג שלכם. אם כבר ישבתם וחשבתם על רעיונות עבור הדף העסקי שלכם או אפילו עבור איזו קבוצת פייסבוק שאתם פעילים בה - ניתן לקחת את הטקסט הראשוני הזה ולהרחיב אותו לפוסט שתואם בלוג. היתרון בבלוג זה שאין הגבלת מקום - להפך, תוכן טוב יכול להתפרש על כמה וכמה עמודים. בבלוג יש לנו את היכולת לצרף יותר מתמונה אחת, לפרט דוגמאות, לחלק את התוכן לפסקאות ותתי כותרות ופשוט להרחיב - על מה שכבר כתבנו, על מה רעיונות שכבר גיבשנו. אותו הדבר לגבי הסברים שהעברתם ללקוחות או הרצאות שנתתם, כבר חשבתם והכנתם את התוכן, תשתמשו בו.מהעבודה וחיי היום יום שלכם

בין אם הבלוג עוסק בתחביב שלכם (והוא לא העסק או העיסוק העיקרי שלכם) ובין אם מדובר בבלוג שיושב באתר העסקי שלכם - הוא עוסק בעיסוק היומיומי שלכם. ההתנהלות שלנו ביום יום היא חומר מעולה לבלוג. אז לא, לא מדובר על ''יומני היקר שלום, היום קמתי ב6 בבוקר…'' אלא יותר הנושאים בהם עסקתם היום.

למשל, אם יש לי בלוג הורות ובדיוק אחר הצהריים שברתי את הראש על איך אני הולכת להעסיק את הילדים שלי בחופש הגדול, הנה רעיון מצויין לפוסט, עשי לעצמך את הרשימת אטרקציות שמצאת ברשת וגם פרסמי אותה בבלוג. זה אפילו נותן לי פוסט המשך להרחבה על כל אחת מהפעילויות האלה שיצאו לפועל.


אם הבלוג שלי הוא עסקי והיום הסברתי ללקוח למשל איך לחבר את הפיקסל של פייסבוק לאתר החדש שבניתי לו - אני יכולה לכתוב פוסט על זה, פוסט שיכלול הסבר על מה הוא הפיקסל, צילומי מסך (או אפילו הדרכה מצולמת בוידאו) והנה, גם כתבתי על מה שאני עוסקת בו, גם עזרתי לגולשים אחרים שכנראה עוסקים בשאלה הזו וגם יש לי הדרכה מצויינת לשלוח ללקוח הבא שלי במקום להתחיל להסביר לו מחדש.


מחקר מילות מפתח

גם כשמשפצים אתר קיים ובמיוחד כשמתחילים לבנות אתר חדש, מומלץ לעשות תהליך אפיון וSEO מסודר, הכולל מחקר מילות מפתח. מחקר מילות מפתח יסייע לכם להבין מה הלקוחות שלכם מחפשים בגוגל, על מה המתחרים שלכם כותבים, מה רמת התחרות על ביטויים ספציפיים בהתאמה לתחום שלכם ויתן לכם תמונת מצב, תוכנית עבודה ותוכן לאתר שלכם. רמת התחרות על ביטויים מסוימים משתנה בין תחום לתחום, יש תחומים תחרותיים יותר, לכן מומלץ מאוד לעשות את התהליך בתחילת העבודה על אתר חדש, אבל גם אם לא עשיתם את זה עד כה והאתר שלכם כבר באוויר - כדאי לחזור לזה כדי לשפר את התוכן וההתאמה של האתר שלכם לסריקה של גוגל.


מלבד תוכנית עבודה לתוכן וקידום האתר שלכם בגוגל, מחקר מילות מפתח למעשה יתן לכם מושג על מה הגולשים מחפשים בתחום שלכם ויתן לכם המון המון נושאים לכתוב עליהם.


לאחר שיש לנו אתר מלבד גוגל אנליטיקס נחבר לאתר שלנו את גוגל סרצ' קונסול, כלי הנותן לנו מידע על ביצועי האתר שלנו במנוע החיפוש של גוגל. (כתבתי על המערכת בהרחבה כאן).


אחד מהפיצ'רים שהמערכת נותנת לנו זה את ביטויי המפתח שבהם האתר שלנו עולה (לא את כולם אבל את מרביתם), כולל כמות חשיפה לפי ביטוי, כמות קליקים וכו. ניתן ללמוד ולקבל הרבה השראה מהנתונים הללו ולהבין עד כמה אנחנו מרוצים מביצועי האתר - האם הביטויים החשובים לנו מקושרים לאתר שלנו? אם חסר לנו בצורה מובהקת ביטוי מסויים - זה סימן שהתוכן עליו חסר ושווה להכניס את הנושא לרשימת הנושאים לבלוג. אנחנו גם יכולים ללמוד ולהבין באילו ביטויים יש לנו ביצועים טובים, איזה עמודים מביאים לנו הרבה תנועה ממנוע החיפוש ולהבין מה בתוכן הזה טוב וכיצד אפשר לשמר או לשכפל את ההצלחה של העמודים האלה (מה הופך אותם לתוכן טוב, איזה ביטויי מפתח אלה וכו).גוגל טרנדס הוא כלי מאוד חזק לקבלת השראה, לכתיבת תוכן מקורי, חדשני ועדכני לאתרים ולצערי הוא לא מספיק בשימוש בקרב מקדמים, כותבי תוכן ובעלי אתרים. בגוגל טרנדס אנחנו למעשה יכולים לצפות במגמות חיפוש של גולשים ברשת על בסיס מיקום גאוגרפי ובנקודת זמן ספציפית.


למה זה טוב? כי כשאנחנו עוקבים באופן שוטף אחרי מגמות החיפוש אנחנו יכולים לזהות שאנשים מחפשים מידע ואיפה המידע הזה חסר - בכך ליצר תוכן מהיר, חדשני ולהתברג במהירות בעמוד הראשון במנוע החיפוש (מה שיחזק את המאמר הספציפי ואת כל הבלוג\האתר בכללותו).


דוגמא לתוכן כזה הוא פוסט שכתבתי על חברת דינמיק יילד - חברה ישראלית שעשתה אקזיט על ידי כך שנרכשה על ידי מקדונלדס (הפוסט נמצא כאן): הדיווחים על הרכישה התפרסמו בארץ בערוצי החדשות ובכתבות קצרות באתרי החדשות, אך לא היה מספיק פירוט על מה החברה עושה ולמה הרכישה הזו מעניינת - לכן עשיתי מחקר וכתבתי על כך פוסט. פוסט שפורסם באפריל 2019 ועד היום מביא כניסות לאתר ומופיע בעמוד הראשון בגוגל כשמחפשים את שם החברה (יש לו מעל אלף צפיות נכון לכתיבת שורות אלה). הפוסט עזר לי גם לטווח הארוך - הוסיף עוקבים חדשים לבלוג, חיזק את הלגיטימיות של האתר בגוגל ועוד ועוד.


כדי שתוכלו לעשות את זה גם ובקלות יש את גוגל טרנדס, הוא מאפשר לכם לעשות חיפוש לפי ביטויי מפתח ולראות את המגמות שלהם, לראות מה החיפושים הפופולריים לאחרונה ולראות אם יש לכם תוכן רלוונטי שתוכלו לכתוב לבלוג בהתאם. הוא אף מאפשר לכם לראות ממש ברמה היומית את הביטויים שקפצו במנוע החיפוש במועד מסויים.


מצרפת לכם כמה הסברים פה:


ככה נראה מסך הכניסה לגוגל טרנדס, שימו לב שאתם על המדינה הרלוונטית לכם (אם אתם יוצרים תוכן בעברית לרוב תרצו את ישראל). בשורת החיפוש ניתן להקליד ביטוי שמעניין אתכם:

איך משתמשים בגוגל טרנדס

למשל אני בחרתי בגינון ותוצאות החיפוש נראות ככה:

גוגל טרנדס מחקר מילות מפתח

מידת העניין בביטוי לאורך זמן מציגה לכם גרף יחסי, ערך של 100 מציין את רמת הפופלאריות הגבוהה ביותר שהמונח הגיע אליה, 50 זה חצי מהשיא וכך הלאה. כדי לקבל נתונים יותר מדוייקים כדאי לעשות מחקר מילות מפתח מסודר ולהיעזר בגוגל אדס.


ניתן גם לראות איך הביטוי מחופש לפי איזורי משנה (בישראל זה מסודר לפי מחוזות) - לחיצה על המחוז תציג לכם את הנתונים הרלוונטיים של מילת החיפוש לאותו ביטוי באותו המחוז:

גוגל טרנדס הוראות שימוש

בנושאים קשורים לביטוי שבחרנו תוכלו לבחור אם מעניין אתכם לראות נושאים שהם במגמת עלייה (כלומר מחפשים אותם היום יותר בהשוואה לעבר) או את השאילתות המובילות הקשורות לתחום. בכל הקשור לכתיבת תוכן לבלוג אמליץ לכם להתמקד דווקא בנושאים שנמצאים במגמת עליה כי תוכלו לקבל יותר מידע על מה אנשים מחפשים היום יותר ואולי לספק להם תוכן רלוונטי שחסר בתחום:

Google Trends

למשל בתחום הגינון אנחנו רואים עליה בנושאים של מרפסת, עץ, גינון טיפולי ועוד. כמובן ניתן ללחוץ על כל אחד מהם ולראות את מגמת העלייה וכל המידע הרלוונטי לביטוי זה בדיוק כפי שהוצג לנו כשחיפשנו ''גינון'' בשורת החיפוש בגוגל טרנדס:

גוגל טרנדס כמעורר השראה לתוכן

אם נחזור לעמוד הראשי של גוגל טרנדס נוכל לראות את החיפושים הפופלריים לאחרונה (מתעדכן מידי יום). הרבה פעמים הביטויים הנמצאים פה יש להם ערך חדשותי לדוגמא בצילום המסך פה אנו רואים את הביטוי ''כרמל מעודה גזר דין'' - שחופש לאחר המשפט של כרמל מעודה, ''הקינוח המושלם'' מתייחס לתוכנית טלווזיה שעלתה לאחרונה בקשת 12, ''מיכל הקטנה'' מתייחס לסערה סביב היציאה למסעדה של מיכל הקטנה מיד לאחר הלידה שלה וכך הלאה. נוכל ללחוץ על הכפתור ''עוד חיפושים פופלריים'' ולראות את התפלגות החיפושים המובילים לפי ימים.

מה אנשים מחפשים

החיפושים המובילים ברמה היומית:

top trend google

לרוב החיפושים בזמן אמת פחות עובדים בישראל כי מדובר באיזור די קטן (וחבל כי זה נתון ממש מעניין)

אבל אם נשנה את החיפוש שלנו לארה''ב למשל נוכל לראות מגמות של חיפושים בזמן אחת:

מה אנשים מחפשים בגוגל

לסיכום, גוגל טרנדס יכולה לעזור לנו להבין במה אנשים מתעניינים כרגע יותר, בין אם בחיפוש לפי תחום ספציפי או בין אם באופן כללי ולבחור מה יכול להיות רלוונטי לתוכן שלנו בבלוג. הרבה פעמים נוכל לזהות שם אירועים חדשותיים ששווה להתייחס אליהם בזמן אמת (בהתאם למידת היכולת שלנו) בבלוג ולייצר תוכן עדכני וזמין.


מתחרים

לפני כמה ימים במסגרת מפגש עסקי יצא לי לשוחח עם מעצבת פנים שאמרה לי שכשהיא מנסה לכתוב תוכן לאתר ולנכסים שלה ברשתות החברתיות היא מסתכלת על מה מעצבים אחרים כותבים והיא רואה שכולם כותבים את אותו הדבר וזה מוריד לה מהחשק לכתוב תוכן כי היא לא רוצה להרגיש כמו כולם. אז להכיר לעומק את המתחרים שלכם יעזור לכם לעשות סדר: על מה כולם כותבים, אבל גם על מה הם לא כותבים, במה אנחנו יכולים לחדש. כדי לעשות את זה טוב יותר כדאי להעמיק במחקר המתחרים שלכם פעם אחת, להסיק ממנו מסקנות ולחזור אליו כשאתם צריכים מוזה.

כבר בתהליך מיפוי המתחרים שלכם תוכלו לקבל המון רעיונות על תוכן שדווקא חסר אבל גם על איזה נושאים נאמר כבר הכל, בסוף התהליך של מחקר המתחרים שלכם תוכלו לגבש לעצמכם תוכן ורעיונות לפוסטים לבלוג לשנה קדימה - מבטיחה!


כתבתי לכם בהרחבה על איך עושים מתחרים במדריך המפורט בבלוג שמופיע כאן.

כאן מחכה לכם מדריך מפורט לאיך מנתחים אתרים של מתחרים.

כאן יש לכם כלים חינמיים לניתוח אתרי המתחרים שלכם.


בלוגים ואתרי חדשות מחול

לרוב במחקר אתרים של מתחרים אנחנו נשארים בשדה הלוקאלי - במדינת ישראל ובתוכן בעברית. כמה שבתחושה שלנו האינטרנט הוא אין סופי וכתבו כבר הכל - בעברית התוכן הרבה פעמים לוקה בחסר. שזה דווקא יתרון מעולה אם אתם מנהלים תוכן בעברית, מרבית האנשים בארץ מעדיפים לצרוך את התוכן שלהם בעברית ולכן יש המון פערים במידע בין הקיים באנגלית לעברית וזה פער שאפשר ליצוק לתוכו המון תוכן שהוא אחר מ''מה שכולם כותבים''.


לכן אני ממליצה לכם לעקוב באופן קבוע אחרי בלוגים, מגזינים ואתרי חדשות מעולם התוכן שלכם - מחול. באנגלית קודם כל ואם יש לכם שפה נוספת - בכלל מעולה.

תוכלו לקבל המון המון ידע ממעקב אחרי בלוגים ומגזינים גדולים באנגלית, לראות איזה תוכן פורסם שם וחסר פה, ללמוד ולהרחיב את הידע שלכם, את ההשראה והנה קיבלתם ארגזים של השראה לתוכן שלכם.


פינטרסט הוא עולם שלם של השראה בכל תחום ולמעשה לכך הוא נועד (תוכלו להרחיב על הנתונים של פירנטרסט כאן). פינטרסט הוא כלי נהדר לשתף את הידע, התמונות והמאמרים שלכם אבל גם כדי להבין על מעניין אחרים.

הנה כמה צעדים שיעזרו לכם לקבל השראה לתוכן שלכם מפינטרסט:

 1. התחילו מחיפוש - חפשו את התחום הרלוונטי לעיסוק שלכם, כן, גם אם זה תוכן שממש לא ויזואלי. אני ממליצה מלהתחיל לחפש באנגלית, פשוט כי זה יפתח לכם הרבה יותר תוכן ואופציות. לצורך הדוגמא החלטתי לחפש תחום שהוא פחות ויזואלי - משאבי אנוש (HR) וקיבלתי אין סוף אפשרויות לחיפוש זה (ראו דוגמאות מטה). התחילו מלעבור על תוצאות החיפוש ולראות ברפרוף מה מופיע שם. ספציפית בתחום משאבי האנוש ראיתי המון רשימות אינפוגרפיקות לדוגמא, תראו איזה מידע האינפוגרפיקה מציגה רק מהתמונות שעולות לכם בתוצאות החיפוש.

 2. צרו לוח שאליו תשמרו את כל הרעיונות (ככל שתוסיפו עוד תוכן פינטרסט תמליץ לכם על תכנים רלוונטיים דומים).

 3. העזרו בביטויי החיפוש הנוספים שפינטרסט מציעה לכם, מצאו ביטויים רלוונטיים ותראו מה יכול להיות רלוונטי לכם שם. הרבה פעמים רק הביטוי יכול לתת לנו כבר רעיונות לנושאים רוחביים שאפשר לכתוב עליהם בבלוג, כל ביטוי כזה יכול להיות אשכול תוכן בפני עצמו. לדוגמא כשחיפשתי את תחום המשאבי אנוש, פינטרסט הציע לי ביטוי נוסף רלוונטי - hr management שם מצאתי עוד המון רשימות ואינפוגרפיקות מעניינות. אז מומלץ לעבור על הביטויים ולהוסיף גם אותם ללוח הרלוונטי שיצרנו לצורך העניין (אתם יכולים להגדיר את הלוח כסודי וכך אנשים לא יחשפו ללוח הזה כשיציצו בפרופיל הפינטרסט שלכם). תוך כדי הרכבת בלוח כבר יעלו לכם הרבה רעיונות ראשוניים לתוכן בבלוג.

 4. אחרי שהרכבתם את הלוח מתוכן שמעניין אתכם ויכול להיות השראה לכתיבת הבלוג שלכם - תעברו על כל מה ששמרתם, מרבית התכנים מובילים לאתרים בהם מופיע התוכן שעניין אתכם בפינטרסט בהרחבה, כל מאמר כזה יכול לתת לכם עוד הרחבה לרעיונות שלכם לבלוג.

 5. אל תספקו בלהציץ רק בעמוד הספציפי של המאמר ששמרתם בפינטרסט - הציצו בכל האתר, טיילו בו, זו דרך נהדרת להכיר אנשים מעולם התוכן שלנו מחול, ללמוד על מה הם כותבים, מה אפשר ללמוד מהם ואיזה רעיונות יכולים לעלות לי לגבי כתיבת הבלוג שלי (ממש המשך ישיר לסעיף הקודם).

 6. חזרו ללוח שיצרתם לעצמכם, פינטרסט ימשיכו להמליץ לכם על תוכן רלוונטי ללוח, ככל שהוא יהיה יותר מדוייק לצורך שלכם תקבלו המלצות עדכניות ורלוונטיות וכל הזמן לשכלל את רשימת הנושאים לתוכן שלכם.

הנה מה שעלה לי כשחיפשתי HR בפינטרסט, מסמנת לכם את ההמלצות לביטויים קשורים שקיבלתי:

pinterest

כשאני בוחרת תמונה ספציפית יש לי אופציה לשמור אותו ללקוח מסויים (ללוח קיים או ללוח חדש) ויש גם את הלינק לכתבה הספציפית הרלוונטית לאותה תמונה:

השראה בעזרת הפינטרסט

בלחיצה על החץ ליד הSAVE אפשר לבחור לאן לשמור את התמונה ויש אפשרות ליצור לוח חדש:

מדריך בעברית איך להשתמש בפינטרסט

יש לי אופציה לקרוא ללוח החדש איך שבא לי ולבחור האם הוא יהיה סודי או לא (לוח סודי אומר שלא יוכלו לראות את הלוח הזה בפרופיל שלכם בפינטרסט):

איך יוצרים לוח השראה בפינטרסט

מתחת לכל תמונה שאני מסתכלת עליה יש אפשרות לראות עוד המון תמונות ותוכן דומה ורלוונטי ולהוסיף גם משם ללוח השראה שיצרתי:


איך מקבלים השראה מפינטרסט


אינסטגרם

עבור הרבה משתמשים אינסטגרם נתפסת כרשת חברתית מאוד ויזואלית, הרי הדבר הראשון שאנחנו רואים מול העיניים זה תמונות (ווידאו כמובן על שלל סוגיו), אבל למי שמתעמק תוכלו לראות שהמלל לא נשאר לגמרי בחוץ, ראשית יש המון סרטונים שהם מלל בפני עצמם אבל גם התמונות בפיד מכילות לא מעט מלל שמלווה אותם - עד כדי כך שלפעמים נראה שהמלל והתמונה אין ביניהם קשר. גולשים מקדמים את התוכן שלהם באינסטגרם בדיוק כמו ברשתות חברתיות אחרות, לפעמים בדרך יצירתית יותר ולפעמים בפחות. לכן, כשאתם ניגשים ליצור את רשימת הנושאים לפוסטים שלכם - אל תוותרו על האינסטגרם, לפעמים חיפוש ההשראה יכול להיות אפילו יותר קל שם מבפייסבוק - בעזרת השימוש באשטאגים.


אז איך ניגשים לזה?

ראשית, אני ממליצה לעקוב אחרי פרופילים הקשורים לתוכן שלכם, גם כאן זו הזדמנות מצויינת לראות על מה הם כותבים, איך הם ניגשים לתוכן במיוחד כשהוא לא ויזואלי. גם כאן - ממליצה שלא להתמקד בפרופילים רק בעברית אלא להציץ גם מה קורה בתחום העיסוק שלכם ברמה הגלובלית (וגם אם האנגלית שלכם לא כל כך טובה, תמיד אפשר להיעזר בגוגל טרנסלייט, העיקר שלא לוותר על זה).


בנוסף, עבודת האשטאגים יכולה מאוד לסייע לכם פה- התחילו בלחפש האשטאגים כלליים ו- ''בנאליים'' בהתחלה, תנו לאינסטגרם להמליץ לכם על האשטאגים קשורים נוספים (תוכלו לראות את זה בתוצאות החיפוש) - שמרו לכם את האשטאגים ברשימה מסודרת כדי שתוכלו לחזור אליהם והתחילו בעבודת עומק: תראו מה מופיע ובמה עוסקים הפוסטים המובילים בהאשטאגים (דרכם תוכלו לקבל רעיונות לתוכן אבל גם להגיע לעוד האשטאגים קשורים לתחום) ולאחר מכן עברו גם על הפוסטים האחרונים באותו האשטאג, ככל שהאשטאג גדול יותר ממליצה להעמיק בו אפילו יותר.


לדוגמא חיפשתי ''עיצוב פנים'' ולחצתי בתוצאות החיפוש על TAGS, מצאתי בפנים המון האשטאגים רלוונטיים:

עיצוב פנים האשטאגים באינסטגרם

כשאני נכנסת לאחד האשטאגים ואני יכולה לבחור אם לראות את הTOP שבאותו האשטאג או את האחרונים שעלו אליו (recent):

שימוש בהאשטאגים באינסטגרם

וכשאני אבחן את התמונות שיש בהאשטאג אני אמצא עוד המון האשטאגים רלוונטיים שאוכל להוסיף אותם למחקר שלי. אני אישית אוהבת לשמור לעצמי פוסטים ייחודיים שיכולים להיות רלוונטיים לרשימת הנושאים שלי או לרשימת האשטאגים שארצה לבחור בהמשך, עושים זאת על ידי לחיצה על הדגלון המסומן פה:


איך שומרים תמונה באינסטגרם


קבוצות פייסבוק

בפייסבוק אני דווקא פחות ממליצה ללכת לעשות את חיפוש ההשראה שלכם בפרופילים או בעמודים עסקיים של מתחרים, אם כי זה מידע שיכולת לעזור לכם כחלק מהיכרות מעמיקה עם התוכן בתחום שלכם ועם המתחרים שלכם. (עוד על מחקר מתחרים ברשתות חברתיות תוכלו למצוא הרחבה פה)


אני ממליצה ללכת לחפש את ההשראה שלכם דווקא בקבוצות פייסבוק. אין ספק שהרבה מהפעילות ברשת החברתית מתקיימת בקבוצות, אז אם אתם לא נמצאים בקבוצות הרלוונטיות לתחום העיסוק שלכם ולקהל היעד שלכם (בין אם באופן ישיר ובין אם בעקיפין)- זה הזמן להצטרף אליהן. כמובן שאפשר תמיד לעשות את הדבר הבנאלי ולכתוב פוסט בקבוצות האלה ופשוט לשאול את החברים לקהילה איזה תחומים מעניינים אותם ואיזה מידע הם מחפשים, אבל לטעמי מפוסט כזה אפשר לקבל מידע מאוד חלקי, לא כל חברי הקבוצה יגיבו לכם וגם אלה שכן הם לא תמיד יכולים לשלוף את הנושאים שעסקו בהם בשבוע\חודש\חצי שנה אחרונה. לכן אני ממליצה דווקא על קריאה פסיבית בקבוצה - תוכלו להוציא המון מידע על מה אנשים שואלים, למה הם לא מצאו פתרונות ומה יכול לעזור להם באופן כזה או אחר.


לשם הדוגמא בחרתי לדגום קבוצת פייסבוק נשית העוסקת בתחומים של כלכלה וכסף, מגלילה קצרה יכולתי לזהות את הנושאים שעלו שם (וגם לקרוא את התשובות שהן קיבלו כמובן):

 • שאלות בנושא קופות גמל להשקעה - אחוזי מס, עמלות וכו

 • שאלות בנושאים של רואי חשבון לעצמאיות

 • ביטוחים- כפל ביטוחים, ביטוח בריאות, סוגי פוליסות והשוואה ביניהן

 • קרנות השתלמות- איפה יודעים איפה הכסף שלנו נמצא, איזה סוגי קרנות יש, כמה כדאי להפריש, פטור ממס רווחי הון ועוד

 • משכנתאות - מאיפה מתחילים, תקלות נפצות בתהליך לקיחת משכנתא, עם מי מתייעצים, מחזור משכנתא ועוד

 • טיפים להתנהלות כלכלית זוגית - חשבונות משותפים כן או לא, איך מנהלים חישוב משפחתי כלכלי, איך נכון להתייעל כלכלית לפני או אחרי הילדים

ויכולתי להמשיך לגלול עוד ועוד כדי לקבל עוד מידע מהשאלות של חברות הקבוצה.


למתקדמים: אם מצאתם קבוצה טובה בתחום התוכן שלכן, אחרי שיצרתם לעצמכם רשימת נושאים לפוסטים והתחלתם לכתוב פוסט בנושא מסוים: לעשות חיפוש בקבוצות האלה ולראות מה שואלים על הנושא הספציפי שאתם כותבים עליו. זה יתן לכם להבין האם המידע שלכם מפורט מספיק והאם הוא נותן מענה לשאלות נפוצות בתחום ועוד רעיונות להרחיב עליהם (אולי באותו פוסט או בפוסט המשך). זה יעזור להבין האם הפוסט כתוב בגובה העיניים של הקוראים או שהוא טיפה מעל וצריך להרחיב בנושאים שברורים לנו מעליהם אבל אולי פחות ברורים לקוראים שלנו. ככל שהתוכן שלנו יהיה מפורט, מאורגן וברור - כך קוראים ירגישו בנוח לחזור ולצרוך את התוכן בבלוג שלנובדומה ללמידה מקבוצות פייסבוק על מה המידע שאנשים מחפשים ומה השאלות שהם שואלים ברשת - כך גם אתר קווארה שמרכז ממש שאלות ותשובות בנושאים שונים (קיים גם בעברית) מאפשר לכם ללמוד הרבה על מה שואלים (אבל גם מה עונים ואיזה לינקים מצרפים) ולקבל מכך השראה לתוכן שלכם בבלוג. גם כאן אמליץ לכם לחזור ולחפש גם שאלות ספצפיות על הנושא בו בחרתם להתמקד כרגע בכתיבת הפוסט.אפשר להתחיל מלחפש בשורת החיפוש מושגים הקשורים לתחום העיסוק שלנו, לשם הדוגמא בחרתי במושג ''הורות'':

quora

עוד לפני שאני לוחצת על החיפוש כבר מופיעות לי אופציות לנושאים קשורים הקיימים בקווארה כיום וגם אופציה להוסיף שאלה חדשה. אני אבחר להיכנס לנושא הורות וכך זה נראה:

איך משתמשים בקווארה

בצד ימין יש את הנושאים שאני עוקבת אחריהם כיום (כך שאני מקבלת עליהם התראות ואופציה לחזור אליהם בכל שלב), בצד שמאל (מסומן באדום) יש לי נושאים הקשורים לנושא הורות אליו נכנסתי, במרכז המסך יש לי אופציה לעקוב אחרי הנושא הזה, לאחר מכן לקרוא על עוד מרחבים הקשורים לנושא הורות ומתחת לזה המון המון שאלות שנשאלו בנושא הורות (ככל שתגללו יותר מטה ייחשפו עוד שאלות). כך שתוכלו לקרוא את כל מה שאנשים שואלים וגם את מה שעונים להם ולקבל מכך המון המון רעיונות לנושאים לכתוב עליהם בבלוג שלכם.


שימו לב שכשנכנסים לקרוא תשובות לשאלה אתם תוכלו למצוא עוד תגיות קשורות לנושא (וללכת לקרוא שם שאלות ותשובות בהתאם לרוונטיות אליכם) וגם להיחשף לעוד שאלות קשורות שמופיעות בצד שמאל של המסך וגם מתחת לתשובה לשאלה:

שאלות מעוררות השראה

יוטיוב

השראה לכתיבת התוכן בבלוג שלנו ממש לא צריכה להיות השראה המגיעה ממקורות כתובים והיא יכולה להגיע גם מיוטיוב (ואפילו טיקטוק אם אתם בעניין). חשוב להבין שגם אם מישהו יצר סרטון (נניח סרטון הדרכה) בנושא מסויים זה לא מונע מאיתנו לפרסם מדריך כתוב באותו נושא, כי יש גולשים המעדיפים לצרוך את התוכן שלהם כתוב ויש כאלה שמעדיפים אותו בסרטון ויש מקום כמובן לכל סוג של גולשים ולכל סוג של תוכן. גם פה אני ממליצה לא להזניח את הסרטונים בשפה האנגלית ולחפש מידע גם בעברית וגם באנגלית.


אני ממליצה לעקוב גם ערוצים ויוצרי תוכן רלוונטיים לאורך זמן כדי לקבל עוד מידע והשראה לתוכן שלכם, לאורך זמן תקבלו רעיונות לא רק לפוסטים חדשים אלא לפעמים גם לתוספות ועדכונים לפוסטים קיימים - דבר שמאוד חשוב בפני עצמו כדי לשמור על אתר מעודכן לאורך זמן (דבר התורם גם לקידום האורגני של האתר שלכם בגוגל).


לדוגמא כשאני נכנסת לסרטון של רונית כפיר (שאני ממש ממליצה לעקוב אחריה בכל המדיות האפשריות בלי קשר לנושא הפוסט) ביוטיוב אני רואה את הסרטון ומתחתיו יש לי אופציה להיכנס לערוץ שלה או לראות סרטונים קשורים:

רונית כפיר יוטיוב

כשאכנס לערוץ שלה אוכל לראות את כל הסרטונים שהיא העלתה לערוץ וגם פלייליסטים שהיא יצרה (לרוב מדובר על אוסף של סרטונים באותו נושא - על פי מה שקובע בעל הערוץ), כמובן שאם מדובר בערוץ ויוצר תוכן הרלוונטיים אלי (וגם כאלה שמעניינים אותי בלי קשר לרוונטיות) אני יכולה לבחור להירשם אליו ולקבל עדכונים על סרטונים חדשים:

הדרכות ביוטיוב

פודקאסטים

עוד דרך לקבל השראה מחומרים לא כתובים זה לשמוע פודקאסטים. אומנם זה דורש קצת יותר זמן ומחויבות, אבל זה בהחלט יכול לתת לכם המון השראה לתוכן, לפעמים זה יכול לבוא מפרק שלכם או מאמירה מסוימת בפודקאסט שנשארה איתכם. כך או אחרת - אני ממליצה להתחיל להקשיב לפודקאסטים יותר בעיון ורצוי להצטייד באפליקציית פתקים או בדף ועט זמינים לרעיונות.


ההמלצה שלי היא להתחיל תחילה מפודקאסטים בעברית הקשורים לעולמות התוכן שלכם ולאחר מכן להתרחב לפודקאסטים בשפה האנגלית (או בשפות נוספות שאתם מבינים). להאזנה לפודקאסט יש מגוון דרכים: יש את אלא שמעדיפים לשמוע פרקים נבחרים ולגוון בין הפודקאסטים השונים בין האזנה להאזנה ויש את היסודיים שמעדיפים לשמוע כל פרק ופרק לפי הסדר, גם אם זה אומר שהם הרבה מאחור.

אני ממליצה להתנסות בפרקים נבחרים שמעניינים אתכם לפי הנושא או אולי האורח בפודקאסט ואם התחברתם והפקתם הנאה (שזה חשוב גם! לפעמים משהו פשוט גורם לנו לא להתחבר לפודקאסט וקשה להבין מה בדיוק, חבל להיתקע - אם לא התחברתם המשיכו הלאה) או תועלת לתוכן שלכם - חזרו והשלימו את יתר הפרקים בנושאים האחרים.טוב,

אני מקווה שיצאתם מפה עם הרבה רעיונות והשראה, אם יש לכם מקורות נוספים שאתם שואבים מהם השראה - אתם מוזמנים לספר לי בתגובות לפוסט ואולי אוסיף עוד רעיונות משלכם או משלי תוך כדי תנועה.

ואם בא לכם לקבל רעיונות והשראה ממני, או סתם לקבל עדכונים על פוסטים חדשים בבלוג - תוכלו לעשות את זה ממש כאן.


819 צפיות0 תגובות

פוסטים קשורים

הצג הכול

Comments


קטגוריות:

bottom of page