עוד בבלוג:

  • Admin

גרסת בטא חדשה ליוצרי תוכן: תובנות Search Console

עודכן ב: יונ 24

בשבוע שעבר חלק מבעלי האתרים (אלה שהאתר שלכם מחובר לגוגל אנליטיקס ולגוגל search console) קיבלו עדכון על גרסת הבטא החדשה של גוגל search console שמטרתה לתת לנו מידע בצורה קלה ונגישה יותר על האתר והקהל שלנו וכיצד שני אלה מתנהגים במנוע החיפוש של גוגל. החידוש הוא: חווית משתמש ותצוגה חדשה וקלה יותר של נתונים המבוססות על שילוב הנתונים בין אנליטיקס לקונסול.


לפני שנעבור על גרסת הבטא החדשה - מה יש בה ובעיקר מה אפשר ללמוד ממנה, נעבור על המאפיינים וההבדלים בין אנליטיקס לקונסול, היות וכיום מדובר בשתי מערכות שונות (אשר כנראה יתמזגו לאחת בהמשך).גרסת בטא חדשה ליוצרי תוכן: תובנות Search Console

גוגל אנליטיקס

גוגל אנליטיקס היא למעשה מערכת (חינמית של גוגל) שיש לחבר לאתר שלנו על מנת לאסוף ולצפות במידע ונתונים של כל הכניסות לאתר שלנו, ללא קשר למקור הכניסות (האם הגולשים הגיעו מגוגל, פייסבוק, כניסה ישירה וכו)


חשוב לדעת: גוגל אנליטיקס מתחיל לאסוף נתונים מהאתר רק מרגע חיבורו לאתר, לא ניתן לקבל מידע רטרואקטיבית. לכן, כדאי לחבר אותו לאתר ולתת לה להתחיל לאסוף נתונים גם אם טרם יצא לכם להתעמק במה היא נותנת לכם בדיוק. באתרים חדשים מומלץ לחבר את המערכת לפני הפרסום של האתר בפעם הראשונה.


גוגל אנליטיקס נותנת לנו להבין כמה משתמשים חדשים מגיעים לאתר שלנו, כמה חוזרים אליו, כניסות לאתר בטווח תאריכים רלוונטי, שיעורי יציאה, משך הביקור, מקור הגעה לאתר ועוד. נוכל כמובן לצפות בזמן אמת כמה גולשים נמצאים באתר שלנו בכל רגע נתון.

המערכת מאפשרת לנו גם לאסוף נתונים על קהל היעד שלנו (כמובן ללא שם, פרטים מזהים וכו) בנתונים מספריים כוללים: גברים מול נשים, גילאים, תחומי עניין משותפים לגולשים שלנו, מכשירים מהם גולשים יותר באתר שלנו, מיקום גאוגרפי ועוד.


בנוסף אפשר לראות דפים שזוכים ליותר כניסות באתר ולבנות דוחות אישיים הרלוונטיים לכם (לדוגמא משפכים - לאן הלקוח נכנס, מאיפה ואיך הוא עובר באתר לדוגמא).


גוגל אנליטיקס למעשה מציגה לנו נתונים המאפשרים לנו להבין האם האתר שלנו מגיע לקהל היעד שלו (ואולי כתוצאה מכך להגדיר את קהל היעד שלנו מחדש, ליצור תוכן או ערוצי פרסום רלוונטיים יותר לקהל היעד אליו נרצה להגיע), כיצד אנחנו מצליחים להגיע לקהל היעד - באיזה ערוצים (וכתוצאה מכך איפה כדאי לפרסם יותר או פחות את האתר שלנו), איך הלקוחות מתנהלים עם האתר שלנו (ואיזה עמודים חשובים הם אולי מפספסים ועוד).


חשוב לעקוב אחרי הנתונים של אנליטיקס לאחר פרסום והפצה של תוכן מהאתר שלנו ובוודאי במקביל לקידום ממומן (בכל פלטפורמה שהיא, הכוללת הנעה לכניסה לאתר או הדף נחיתה שלנו) - כדי למדוד את אפקטיביות הקידום (הממומן והאורגני).


חשוב לדעת שהאנליטיקס היא לא המערכת היחידה שיכולה לתת לנו מידע ופילוחים על האתר שלנו, ישנן מערכות נוספות (הן בחינם והן בתשלום), אבל היא כנראה בין הפופולריות כיום בשוק.


מה אפשר ללמוד מגוגל אנליטיקס

google search console

זו מערכת שפחות מוכרת מהאנליטיקס ומאוד חשוב להכיר.

למעשה מדובר במערכת שמציגה לנו נתונים על איך האתר שלנו מתנהג במנוע החיפוש של גוגל (כלומר: לא תראו שם נתונים ומידע על כניסות מפייסבוק, כניסות ישירות לאתר וכו). היתרון המשמעותי שלה, זה שהיא למעשה יודעת להציג לנו גם נתונים רטרואקטיבית על האתר - כלומר אם תתקינו אותה עכשיו ככל הנראה תוכלו לראות נתוני עבר על האתר שלכם וכיצד הוא עולה במנוע החיפוש. כל עוד האתר מאונדקס בגוגל כמובן (כלומר גוגל מודעת לקיומו ומציגה אותו במנוע החיפוש).


המערכת גם נותנת לנו את היכולת לאנדקס בקלות ויותר מהר את האתר בגוגל על ידי העלאת מפת אתר או בקשה לסריקה של עמודים ספציפיים.

אז מה אפשר למצוא במערכת?

כמה פעמים הופעתם בגוגל בתקופת זמן מסוימת, כמה פעמים הקליקו על האתר שלכם במנוע החיפוש, מה המיקום הממוצע של כל האתר שלכם בגוגל, מיקום ממוצע לפי מילות מפתח ספציפיות וכו.

בנוסף תוכלו לראות מה הם העמודים הכי מקודמים מהאתר שלכם בגוגל, תחת איזה שאילתות מגיעים לאתר שלכם (לא תראו את כל השאילתות אחד לאחד, אבל בהחלט תוכלו לקבל תמונה די רחבה על כך). מאיזה מדינות מגיעים לאתר שלכם דרך מנוע החיפוש ועוד.


בנוסף תוכלו לראות את כל הקשור למבנה קישורים שלכם באתר ומחוצה לו: איזה אתר מקשר לאתר שלכם, לאיזה עמודים באתר שלכם מקשרים, וכן קישורים פנימיים בתוך האתר שלכם.


יתרון נוסף של השימוש במערכת זה היכולת לבדוק בעיות של כיסוי באתר: האם יש באתר דפים שלא נסרקו ואם כן מאיזה סיבה, האם יש דפים תקינים אבל דורשים תיקון מבחינת מנוע החיפוש ודיווח שוטף מהמערכת על בעיות שכדאי לתקן לאתר מבחינת חווית משתמש והקשר שלה למנוע החיפוש (למשל: כתב קטן מידי, כפתורים קרובים מדי זה לזה במובייל וכך הלאה).


המערכת מאפשרת לנו להבין על מהות ''מערכת היחסים'' של האתר שלנו עם גוגל: האם אנחנו עולים תחת הביטויים הרלוונטיים לנו (אם לא- צריך לטפל בכך), האם האתר שלנו מקושר מספיק או כדאי לעבוד על לפתח קישורים נוספים (פנימיים וחיצוניים). נוכל לבחון איזה עמודים שלנו עולים הכי טוב במנוע החיפוש ומה אפשר ללמוד מכך, אל מול עמודים שאולי מאוד חשובים לנו אבל בקושי מקודמים במנוע החיפוש.

המטרה של המערכת היא להראות לנו לא רק את סטטוס ביצועי האתר בגוגל אלא להצביע על מגמות שנוכל לנתח ולשפר על פיהן את האתר שלנו.


עוד על קונסול, אנליטיקס ואינטגרציות נוספות שכדאי לחבר לאתר או הדף נחיתה שלנו אפשר לקרוא בפוסט שכתבתי כאן.


גוגל סרצ' קונסול

גרסת הבטא החדשה של הקונסול

למעשה מדובר בתקציר ואיחוד בין הנתונים בין שתי המערכות: הקונסול והאנליטיקס. דבר שקודם היינו צריכים לעשות על ידי קריאה, הבנה והצלבה של הנתונים. היתרון הנוסף המשמעותי של המערכת זה הרצון של גוגל לעזור לנו להבין את הנתונים (יש הסבר מפורט ונוח על כל אחד מהפרמטרים) ולעזור לנו לפתור אותם- ישנם טיפים למה אפשר לעשות עם המידע המוצג לנו בכל סעיף.

נכון לכרגע הטיפים הם מאוד כלליים ולא ייחודיים לאתרים שלנו, אבל זה עדיין המלצות שאפשר לאמץ וללמוד מהם.


איך אפשר לגשת לסיכום ביצועי האתר החדש שלכם?

ראשית, אתם צריכים להיות בעלי האתר או להיות משתמשים עם גישה מלאה בSearch Console, בנוסף הנכס שלכם צריך להיות משוייך גם לחשבון אנליטיקס.

  1. אם קיבלתם מייל על הגרסת בטא - יהיה לכם במייל כפתור עם גישה לנתונים

  2. כך תוכלו לעשות זאת דרך מנוע החיפוש עצמו

  3. מחפשים "תובנות Search Console" ב-Google. התוצאה הרשמית של Google תקשר אתכם לנתונים.

גרסת בטא ליוצרי תוכן של גוגל


עדכון מה24.06.21: