עוד בבלוג:

 • Admin

צ'ק ליסט - מה חשוב לבדוק לפני שמשיקים אתר

בניית אתר אינטרנט הוא תהליך אינטנסיבי שדורש הרבה מבונה האתר ומהלקוח עבורו האתר נבנה. התהליך יכול לקחת כחודש ויש גם אתרים שתהליך בניית האתר שלהם יכול להגיע למעל שנה (תלוי בצרכים, תהליכי עבודה, התקדמות העברת חומרים מצד הלקוח, אישור סקיצות, הקמה וכה). כך או אחרת כשהאתר שלנו גמור למראית עין יש איזו תחושת קתרזיס, אנחנו רוצים לשחרר אותו לעולם, להשוויץ בתהליך הארוך שעברנו ובתוצר הסופי.


דווקא בגלל הדחף שלנו לשחרר את האתר לאוויר העולם, חשוב רגע לעצור ולבדוק כמה דברים חשובים לפני סיום בניית האתר:

 1. בדיקת טקסט אחרונה - שגיאות כתיב

 2. גרסת המובייל

 3. מבנה קישורים

 4. בדיקת כפתורים ולינקים בין עמודים

 5. הגדרות seo- כותרות ותיאורי מטא

 6. אינטגרציות

 7. דיוור

 8. בדיקת תשלומים וחווית משתמש ברכישה

 9. עמודים נסתרים- 404, עמוד תוצאות חיפוש, קטגוריות ועוד

 10. מהירות אתר

 11. הסרת דפי סקיצה

 12. מפות חום

 13. תיאום ציפיות

מה חשוב לבדוק לפני שמפרסמים אתר

בדיקת טקסט אחרונה - שגיאות כתיב

בשלב בניית האתר יש מספר סבבים בהם ניתן לזהות ולתקן שגיאות של כתיב, מילים שהתפספסו ועוד. אבל כשאנחנו רואים את אותו הטקסט שוב ושוב ושוב - יש לנו את הנטייה לפספס דברים. לכן לפני שאתם מפרסמים את האתר לכל העולם ופייסבוק - אני ממליצה לקחת אדם-שניים פדנטיים במיוחד ולתת להם לעבור על האתר שלכם, לראות שהתוכן ברור, כתוב כהלכה ולא פספסתם כלום. זה יחסוך ממכם תיקונים אחר כך וצילומי מסך שתקבלו מהקולגה ההוא שאוהב לאתר שגיאות ולשלוח לכם.


גרסת המובייל

כשאנחנו בונים אתר אנחנו לרוב בודקים את עיצוב האתר והרספונסיביות שלו במספר מסכי מחשב, זה גם קורה באופן טבעי כשהסקיצות נשלחות ללקוח והוא צופה בהם במסך שונה מהמסך של המעצב. אבל כשאנחנו עובדים על גרסת המובייל - למעשה אנחנו עושים התאמה דרך המחשב לגרסת המובייל, העדכון והניהול שלו מתבצעים דרך המערכת שלנו ומותאמים לגודל מסך ממוצע של מובייל - לא משנה אם אתם מעצבים את האתר בתוכנות גרפיות, בגרסת המובייל של אלמנטור או של ויקס, עדיין יש התאמה למסך הממוצע מתוך הנחה שהכל עתיד להיות רספונסיבי כך או אחרת.

אבל הרבה פעמים קורה שאצל משתמשים שונים, במסכים שונים יש תזוזה וסטייה של האלמנטים. לכן, לפני שאתם משחררים את האתר שלכם לעולם צריך לבדוק את גרסת המובייל במכמה מסכי מובייל שונים: באייפון, סמסונג, שיואמי וכו. חשוב להקפיד גם לבדוק במסכים בגדלים שונים (נניח אייפון חדש וגדול יותר מול אייפון קטן יותר) וכו.

מבנה קישורים

לרוב מבנה הקישור של האתר נקבע באופן אוטומטי כתלות משם העמוד (תלוי בהגדרות ובמערכת, אבל לרוב). לכן חשוב לשים לב שהלינק של כל העמודים הוא תקין ולא נשאר בשם של עמוד טיוטה למשל:

https://www.sitename.com/test2495198465

https://www.sitename.com/סקיצה-מספר-אלוהים-יודע-כמה


הלינק צריך להיות תואם לכותרת העמוד ותכולות ויש לו השפעה על נראות האתר בעיני הגולש וגם בעיני הסורק של גוגל עבור קידום אורגני.


תופעה נוספת שקורת הרבה בתחום הקישורים היא שכפול של עמודים שגם הוא מתבטא במבנה הקישור של האתר וכדאי להחליף אותו מאותה סיבה.

לדוגמא:

https://www.sitename.com/סקיצה-מספר-אלוהים-יודע-כמה-copy-copy

שימו לב:

אם האתר שלכם כבר אונדקס בגוגל או קרה וכבר שוחרר למשל ברשתות חברתיות ורק עכשיו שמתם לב וברצונכם לשנות את הלינקים של העמודים - יש להקפיד על ביצוע הפניות 301. כלומר הפניה אוטומטית שכל מי שיגיע ללינק הקודם אוטומטית יועבר לעמוד עם הלינק החדש, זה ימנע פגיעה בקידום האורגני של האתר שלכם ובחווית המשתמש של הגולשים שיגיעו לעמוד שגיאה רק כי שיניתם את לינק העמוד למשהו יותר נכון.


בדיקת כפתורים ולינקים בין עמודים

גם בהמשך לסעיף הקודם וגם במידה ולא עשיתם שינוי בלינקים של העמודים שלכם, חשוב מאוד לעשות בדיקה קפדנית ולעבור על כל הכפתורים והקישורים בכל העמודים בצורה מוקפדת. לבחון שכל מה שנראה לחיץ אכן לחיץ, שמגיעים לעמוד הרלוונטי בכל כפתור, שאין עמודי שגיאה, לינקים שבורים וכו.

חשוב לעשות את הבדיקה גם בגרסת המובייל כי לפעמים העיצוב במובייל הוא לא נגזרת של גרסת המחשב אלא התאמה והקמה נפרדת וחשוב לוודא שגם שם לא התפסו כפתורים, לחצנים וכו.


הגדרות seo- כותרות ותיאורי מטא

התופעה הכי שכיחה שיצא לי לפגוש היא לשכוח את כותרות ותיאורי המטא של העמודים (ולמתקדמים: גם של המוצרים, הפוסטים בבלוג, קטגוריות וכו).

למעשה מדובר בכותרת העמוד והתיאור שלו כפי שגוגל מציגה אותו במנוע החיפוש, לדוגמא:


דוגמא לכותרת ותיאור מטא

תיאור העמוד צריך להיות מדויק לתוכן שנמצא בו, אינפורמטיבי וגם מזמין. הרבה פעמים התיאור הזה הוא מה שיקבע אם הגולש ילחץ על האתר שלנו בתוצאות החיפוש או לא. מה גם, שזה עוזר לגוגל לאנדקס את האתר ולהבין אודות התוכן המוצג בעמוד.


באתרים שנבנים במערכת של ויקס יש את אופציית הSEO מובנית, ואילו באתרים שנבנים על וורדפרס זה דורש תוסף SEO, מרבית בוני האתרים יתקינו לכם את התוסף YOAST. אז לפני שמשחררים את האתר שלנו לאוויר העולם, עברו על כל העמודים, קטגוריות, מוצרים ובדקו האם הגדרות ותיאורי המטא מוזנים כראוי.


אינטגרציות

כתבתי לכם בהרחבה על אינטגרציות שאפשר לחבר לאתר או הדף נחיתה שלנו כאן (פיקסלים, גוגל אנליטיקס, google search console ועוד).

בגדול, אם אתם עוד לא יודעים איזה נתונים תרצו לקבל ולאסוף, התחילו קודם כל מגוגל אנליטיקס שיעזור לכם לאסוף מידע על כמות הכניסות לאתר, מקור ההגעה לאתר, זמן שהייה וכה. ומ google search console שיעזור גם לאנדקס את האתר בגוגל וגם להבין מה הם ביצועי האתר שלכם במנוע החיפוש של גוגל (בכמה ואיזה שאילתות אתם עולים, איזה עמודים באתר מקודמים טוב בגוגל ואיזה פחות ועוד). יתרון נוסף לקונסול זה שאחרי שהאתר שלכם ייסרק על ידי גוגל תוכלו לקבל הודעות על שגיאות של חווית משתמש (לדוגמא טקסט קטן מידי, כפתורים צמודים מידי וכו) ולשפר אותם עוד לפני שתשחררו את האתר לעולם.


חשוב לדעת שבעוד google search console יודע להציג נתונים רטרואקטיבית - מהרגע שהאתר אונדקס בגוגל, גוגל אנליטיקס יציג לכם נתונים על הכניסות לאתר רק מרגע חיבור המערכת לאתר. אז חבל להפיץ את האתר ברשתות חברתיות ולא לאסוף את הנתונים הללו מההתחלה.