עוד בבלוג:

  • Admin

כמה עולה לבנות אתר אינטרנט?

אני רואה כל הזמן שיחות ודיונים בשלל קבוצות פייסבוק על כמה עולה לבנות אתר אינטרנט, ותמיד התשובה היא לרוב בטווח (המאוד רחב) של 2000-50,000 שח. אבל העלות לא נובעת רק מהניסיון והיכולת של הבונה אתרים לגבות סכום מסויים כסף (שזה לגמרי קריטריון בפני עצמו). אלא מהמון פרמטרים שכלולים (או לא כלולים) בתהליך בניית האתר וכמובן בסוג האתר.


לכן, כששואלים כמה עולה לבנות אתר, לרוב תקבלו תשובה אחת: תלוי….


אז באתי לעשות סדר, לא כדי לתת לכם תשובה חד משמעית של כמה עולה לבנות אתר אינטרנט כי בעיני כל בונה אתרים יכול לקחת כראות עיניו והלקוח יכול לבחור עם מי לעבוד. אבל כן אני רוצה לכוון אתכם להבין יותר טוב את הצעת המחיר, את התהליך של בניית האתר לשאול את בונה האתרים שלכם שאלות רלוונטיות ובכך לקבל את היכולת להבין את התהליך ולהשוות בין הצעות מחיר שונות. כי לפעמים אפילו שתי הצעות מחיר זהות בשורת העלות שלהן יכולות לכלול תכולה שונה ובכך להפוך הצעה אחת למשתלמת יותר ואחת למשתלמת פחות.


כולי תקווה שאצליח לעזור בעזרת הפוסט הזה גם למעצבים ובוני אתרים להגדיר לעצמם את סוגי האתרים, תהליכי עבודה וטווחי המחירים שלכם לכל פרויקט באמצעות הפוסט הזה.


כמה עולה לבנות אתר אינטרנט?

לפני שמתחילים: עדכון אתר מול הקמת את חדש

המאמר הזה מתייחס לשלב בו אין לנו אתר כלל ואנחנו לפני תהליך של בניית אתר חדש. במידה ויש לנו אתר כרגע ואנחנו רוצים לבנות אתר חדש - יש לבדוק במה כרוך התהליך, האם אנחנו הולכים לקראת חידוש האתר הנוכחי או בנייה של אתר חדש מאפס. כתבתי על הסיבות לזה ולזה בהרחבה בפוסט כאן.


עלויות של עדכון אתר ושל בניית אתר חדש בזמן שיש לנו כבר אתר יכולות לעלות יותר או פחות (מאתר חדש) בהתאם לסיטואציה ועיקר מה שאנחנו צריכים להבין זה:

מה אנחנו רוצים לחדש? רק עיצוב או גם תוכן? תבנית?

האם נדרש מעבר של דומיין מהאתר הקיים לאתר חדש? ביצוע הפניות ושימור הקידום האורגני של האתר החדש?


בהתאם לסיטואציה ולמענה לשאלות אלה אפשר לבחון הצעות מחיר לחידוש והקמה של אתר בזמן שיש לנו אתר קיים.


כאמור, בסיטואציה זו ממומלץ להתעמק בפוסט הרלוונטי - מה עדיף? לבנות אתר חדש או לשפץ אתר ישן?והנה השלבים שיש לבחון בהצעות מחיר לבניית אתר כשאין לנו אתר קיים ואנחנו מעוניינים להקים אחד:


השלב הראשון - תאום ציפיות ודברים טכניים:


הפלטפורמה עליה בונים אתר ועלויות נלוות

לרוב, אם כי זה לא נכון בהכרח, תוכלו לראות שהפלטפורמה של האתר משפיעה על עלות הקמת האתר.

זה קורה משתי סיבות: ראשית, זה תלוי בסוג האתר שאנחנו מעוניינים לבנות, ישנן אופציות ופעולות שקל יותר לעשות במערכת אחת ומורכב יותר לעשות במערכת השניה.

שנית,הנטייה בשוק היא לתמחר אתרי וורדפרס יותר מאתרי ויקס (וכמובן יש עוד פלטפורמות נוספות כמו שופייפי, קאשקאו, ג'ומלה ועוד - אבל אני מתייחסת בעיקר לויקס וורדפרס הנפוצות יותר בשוק הישראלי).


לרוב גם תוכלו למצוא בוני אתרים שבונים או בוורדפרס או בויקס, מהניסיון שלי יותר קשה למצוא בונה אתרים שמתמחה בשתי הפלטפורמות וזה גם משפיע על טווח המחירים בשוק. לפני שתחליטו באיזה פלטפורמה אתם מעדיפים לבנות, אני ממליצה להעמיק בהתאמה של האתר לצרכים שלכם, ליכולות ולידע הטכנולוגי הקודם שלכם.


בנוסף, שימו לב שלכל פלטפורמה ישנם עלויות נלוות:

דומיין - לרוב זהה ללא קשר לפלטפורמה שבה תבנו את האתר, אם כי בויקס ישנם מסלולים הכוללים את עלות הדומיין לשנה (ממבחר מסויים, לא תוכלו למשל לקבל שם דומיין עם סיומת CO.IL). ישנם גם חבילות אחסון (לאתרי וורדפרס) שיציעו לכם דומיין ללא עלות לשנה הראשונה. עלות הדומיין לרוב נעה בין דולר אחד ויכול גם להגיע ל70-80 דולר, בהתאם לסיומת, רמת הביקוש של הדומיין וכו.

עליכם לבדוק אם עלות הדומיין כלולה בהצעת המחיר (ואם כן - מאיפה הדומיין נרכש) או שזו פרוצדורה שתצטרכו לבצע בעצמכם ולהעביר לבונה האתר את פרטי הדומיין.


אחסון - אתרי וורדפרס דורשים בחירת אחסון, לרוב בונה האתר יוכל לציין בפניכם את המקום בו הוא ממליץ לאחסן את האתר. כמו כן ישנם גם בוני אתרים שמאחסנים את כל האתרים של הלקוחות שלהם בפלטפורמה עצמאית.

האחסון משתנה בהתאם לצרכים השונים באתר, גודל האחסון, מידת האבטחה וכו. הטווחים בתחום האחסון יכולים לנוע בין 2 דולר בחודש ויכולים להגיע גם ל750 דולר בחודש. זה מאוד משתנה בין הרבה פרמטרים, עליכם להבין האם רכישת האחסון (ובחירתו) היא עליכם או שהאחסון נבחר על ידי בונה האתר (ואז העלות כלולה במחיר). בנוסף מאוד חשוב לברר מה קורה במידה ובתום סיום האתר אתם לא מעוניינים לבצע תחזוקה אצל בונה האתר (על כך בהמשך) ומה זה אומר מבחינת עלויות וניהול האחסון מבחינתכם.


חבילות פרימיום (ויקס)- לויקס יש חבילות פרימיום שונות והן משתנות בהתאם לצרכי האתר (למשל האם מדובר באתר מסחר או אתר תדמית, מה גודל האתר וכו). העלויות נעות בין 18 שח לחודש (לאתר הפשוט והבסיסי ביותר) ל-139 דולר בחודש. היתרון המרכזי של ויקס זה היכולת להתחיל לבנות את האתר על גרסא ללא עלות ולשדרג לחבילת הפרימיום בהתאם לצורך ספציפי או לפני השקת האתר (המוקדם מבין השנים).


תוספים- אומנם נפוץ יותר באתרי וורדפרס, אבל יש גם אופציות נוספות בתשלום גם באתרי ויקס (בנוסף לעלות חבילת הפרימיום), בהערכות נכונה לקראת בניית האתר ניתן להעריך את עלות התוספים הנדרשים: אלמנטור, תוספים למכירה והצגת קורסים דיגיטליים, תוספי ניהול אתר או ניהול תוכן ועוד. גם כאן חשוב להבין מראש האם הצעת המחיר כוללת את עלות התוספים או לא, ומה קורה לגבי עלות התוספים בסיום בניית האתר או בעת הצורך לחידוש הרישיון לתוסף (לרוב - אחת לשנה).סוג האתר ותכולתו

הבנה מוקדמת של סוג האתר ותכולתו הצפויה תסייע בתמחור נכון יותר והבנה של טווח המחירים לבניית האתר שלכם. הרבה מהפער בעלויות של בניית האתר תלויה בסוגיה ספציפית זו. אז בואו נעבור על סוגי האתרים הנפוצים:


אתר תדמית- האתר הפשוט ביותר ולרוב הזול ביותר, לרוב כולל מידע אודות העסק ודרכי יצירת קשר. העמודים שנפוץ שיופיעו באתר תדמית: עמוד בית, אודות, יצירת קשר, לקוחות\המלצות.


תיק עבודות- דומה לאתר תדמית אבל כולל גם תיק עבודות ולכן דורש עוד עמודים ולפעמים גם קטגוריות שונות. למשל תיק עבודות של מעצב גרפי יכלול חלוקה והסבר על סוגי העבודה שלו (פרינט, מיתוג, עיצוב לדיגיטל ועוד). או לדוגמא תיק עבודות של אדריכל, מעצב פנים, צלם ועוד - יציג מספר עבודות, טקסט ותמונות לתיעוד הפרויקטים השונים, רצוי גם כאן לכלול חלוקה לקטגוריות. לדוגמא: עיצוב דירות, עיצוב בתים פרטיים, משרדים ועוד.


בלוג- זה מאוד תלוי אם הבלוג הוא עיקר האתר ומרכזו (בלוג או מגזין) או שהבלוג הוא תוספת לאתר תדמית, תיק עבודות ואחרים. על ההבדל בין בלוג כמוצר לבלוג ככלי שיווקי תוכלו לקרוא ולהרחיב כאן. ככלל אני מאוד ממליצה להוסיף בלוג לכל סוג של אתר, זה מאוד תורם לקידום אורגני, למיתוג מקצועי ועסקי. אם מדובר בתוספת בלוג לסוג של כל אחד מהאתרים האחרים שציינתי פה - מדובר בתוספת, אך אתר שהוא מגזין או בלוג, דורש אפיון מעמיק יותר (על אפיון בהמשך) והזנה של תוכן רב וכאן נדרש לקבוע בהצעת המחיר בכמה תוכן נדרש מבונה האתר להזין, האם זה דורש הזנה שוטפת של תוכן או הדרכה להזנת התוכן על ידי הלקוח. כל אחת מהאופציות תשפיע על העלות של האתר.


פורטל- פורטל הוא מעין בלוג מורחב ומפורט, לרוב הוא כולל הרבה מאוד עמודי תוכן, פיצ'רים ייחודיים וקטגוריות. לדוגמא: פורטל ספורט, פורטל גינון, פרוטל עיצוב פנים. העבודה על הפורטל היא מורכבת מאוד ודורשת אפיון מעמיק של דרישות הפלטפורמה, נפח אחסון ותעבורה נדרשים, הבנה של מי מזין את התוכן ומתי ודורשת תפעול אינטנסיבי אחרי הקמת הפורטל.