עוד בבלוג:

  • Admin

כמה זמן לוקח לבנות אתר אינטרנט?

אחרי שעשינו סדר על כמה עולה לבנות אתר אינטרנט חשוב גם לעשות סדר על כמה זמן לוקח לבנות אתר. גם כאן התשובה מאוד תלויה בהרבה גורמים: קודם כל בכם, במי שבונה לכם את האתר, בגורמים המעורבים בתהליך (כותב תוכן, צלם, מעצב וכו), בפלטפורמה ובמורכבות האתר.


בגדול, ניתן לבנות אתר בטווח של בין חודש לשנה. נכון, זה טווח מאוד ארוך של זמן ואפשר לקצר או להאריך אותו בהתאם לסיטואציה. אז בואו נבחן את מה צריך לקחת בחשבון מבחינת הזמן ואיך אפשר להיערך לבניית האתר מראש.


אבל לפני שנתחיל, שימו לב: אם כבר יש לכם אתר ואתם מתלבטים אם לבנות אתר חדש או לשפץ את האתר הקיים - כדאי שתתחילו מהמאמר הזה: מה עדיף - לבנות אתר חדש או לשפר אתר קיים?. אחרי שתקבלו החלטה תוכלו לתכנן ולהערך ללוחות הזמנים בהתאם למה שהחלטתם. לפעמים שיפוץ של אתר יכול לקחת פחות זמן מהקמת אתר חדש (כמובן תלוי בכמות העבודה הנדרשת) ולפעמים שיפוץ יכול לקחת אף יותר זמן מהקמת אתר חדש אם נדרשת עבודה יסודית יותר של ניתוח האתר, תיקונים ושיפוצים.


רוצים לקרוא בהרחבה על תהליך מומלץ בתהליך בניית האתר? תוכלו לקרוא על כך כאן.

או שבא לכם להישאר מעודכנים ולקבל עוד טיפים על בנייה ותחזוקת אתרים או על שיווק דיגיטלי ככלל? תוכלו להירשם לקבלת עדכונים ממש כאן.


כמה זמן לוקח לבנות אתר?

לפני הכל: חשוב לעשות תיאום ציפיות עם עצמנו

לפני שניגשים לתהליך של הקמת אתר, עוד לפני שאתם מתחילים לחפש את הספקים הרלוונטיים לתהליך שלכם אתם חייבים להיות מוכנים לתהליך עסקית ונפשית. בניית אתר דורשת זמן וכוחות גם מכם: לספק חומרים (כתובים או בצורת וידאו או תמונות), להיות שותפים לתהליך אפיון האתר, להחזיר פידבק ענייני בהתאם ללוחות הזמנים שהקצבתם לפרויקט וכו. מהניסיון שלי, עסק שניגש לבניית אתר ואינו ערוך לכך - זה גורר עיכובים רבים בלוחות הזמנים שהוקצבו מראש לפרויקט.


לכון: הקציבו זמן לפרויקט, זמן בו אתם מתרכזים במלוא הרצינות ותשומת הלב בתהליך המחקר והאפיון (על כך בסעיף הבא), תהליך ריכוז החומרים הנדרשים מכם לטובת האתר ועוד. אם העסק שלכם הוא עסק תקופתי: כזה שיש לו תקופות יותר ''מתות'' ויותר עמוסות, כדאי להתחיל את התהליך לפני התקופות הרגועות כדי ששם כבר תהיו באמצע התהליך של הקמת האתר ולא רק תתחילו את שלב חיפוש הספקים הנדרשים לפרויקט.


מחקר, תכנון ואפיון

חשוב להבין מראש גם מה סוג ומבנה האתר שלכם, מה הציפיות שלכם מבחינת מורכבות האתר, מבחינת עיצוב האתר וכו. אני ממליצה לעשות מראש תהליך אפיון לאתר, כתבתי על כך בהרחבה כאן. במקביל לתהליך התכנון והאפיון, אני גם ממליצה לחקור את אתרי המתחרים (הישירים והעקיפים, בארץ ובחול) כדי להגדיר טוב יותר לעצמכם את מבנה האתר הרצוי, להבין מה מקובל בתחום העיסוק שלכם מבחינת אתרי אינטרנט ובטח - מה אתם יכולים לעשות טוב יותר. לאחר מחקר, אפיון ותכנון תוכלו להיערך מראש לזמן שיידרש לבניית האתר שלכם ולחסוך לכם זמן ''התעסקות'' עתידי. בין אם אתם בונים את האתר לעצמכם או עובדים עם בונה אתרים.
מי בונה?

עוד פרמטר שישפיע על הזמן שייקח לבנות את האתר שלכם הוא: מי בונה את האתר ועם אילו ספקים אתם הולכים לעבוד? לדוגמא: כותבי תוכן, צלמים, מפתחים, מעצבים ועוד.


במידה והחלטתם לבנות את האתר בעצמכם, חשוב לקחת בחשבון שייקח לכם זמן ללמוד (חלק או את הכל) את העבודה הטכנית על הקמת האתר, למידת הפלטפורמה וכו. במקרה כזה, אני ממליצה לקחת ייעוץ נקודתי עם מאפיין אתרים, הדרכה על הפלטפורמה שהחלטתם לבנות בה ואם אפשר גם מקדם SEO - מה טוב.

אם החלטתם לבנות עם בונה אתרים - כאן נכנס הפרמטר של לוחות הזמנים שלו לפרויקט.


תיאום ציפיות עם בונה האתר

כאמור, אם החלטתם לוותר על הרעיון של לנסות להקים את האתר בעצמכם ומצאתם את מי שיבנה לכם את האתר - חשוב לעשות תיאום ציפיות מראש עם בונה האתר. לא, אני לא מתכוונת ל: כמה זמן ייקח עד שהאתר יהיה בנוי. אלא הבנה כללית לדוגמא על ימי ושעות העבודה של מי שבונה לכם את האתר (האם הלוחות זמנים המוצגים בהצעת מחיר הם בימים נטו או בימי עבודה, שבהם כמובן לא כוללים סופי שבועי, ערבי חג וכו). אבל גם ממש ברמת השלבים של הפרויקט:

לוחות זמנים לאפיון

לוחות זמנים לקבלת סקיצה ראשונה

לוחות זמנים להקמת האתר

לוחות זמנים לסבבי תיקונים

ועוד.


על מנת לחסוך לעצמכם כאב ראש ולחץ בתהליך, עשו תיאום ציפיות מול בונה האתר גם על התכנים שאתם נדרשים להעביר ובאיזה שלב בתהליך הבנייה יש לספק כל דבר. למשל אם מדובר על תיק עבודות של צלמת או של מעצבת פנים: יש חשיבות רבה לקבלת תמונות של העסק בשלב מוקדם על מנת לשלב אותם בסקיצה העיצובית. אם מדובר באתר בתחום הטיפול, עריכת דין וכו (בו אפשר להשתמש בתמונות אווירה ''גנריות'') - מתי נדרש להעביר חומרים כתובים לאתר.


איך בונים אתר אינטרנט

מורכבות האתר

מורכבות האתר משפיעה מאוד על הזמן שייקח לקחת לבנות אותו. כמובן שיש יוצאי דופן: למשל אם הפן העיצובי מאוד חשוב לכם ואתם בונים אתר תדמית, יכול להיות שזה ייקח יותר זמן אפילו מלבנות אתר חנות עם 200 מוצרים. אבל ככלל: ככל שיש יותר מורכבות של מבנה (לדוגמא בלוג קטן מול מגזין עם מאות כתבות), מורכבות טכנית (למשל שימוש בקוד כדי ליצור אופציות ייחודיות) או מורכבות עיצובית (אם ממש בא לכם אתר משוגע עיצובית שלא בנוי במבנה סטנדרנטי של אתר) - זה ישפיע על הזמן שיידרש לבניית האתר וחשוב להיות ערוכים לכך מראש.


תהליך עבודה

תהליך העבודה ישפיע מאוד על הזמן שייקח לבנות את האתר שלכם. קודם כל: חשוב שהתהליך יהיה מסודר וברור לכם ולספקים שאתם עובדים איתם, לכל שלב בתהליך הגדירו לוחות זמנים ברורים - מתי רצוי לסיים את השלב ועד מתי נהיה מוכנים להתגמש עם הדד ליין הזה (ואחרי ההתגמשות הזו כבר ברור לנו שזה יגרור דחייה בלוחות הזמנים של כל הפרויקט). כמובן שאת הלוחות זמנים האלה מאוד חשוב להגדיר ביחד עם מי שעובד איתכם על האתר ולא חד צדדית, אחרת זה יהיה לא ריאלי לעמוד בהם ויצור לחץ בשני הצדדים.


בנוסף, ישנם תהליכים שהם לא חובה אבל מאוד מומלצים, כמו עבודה מול מומחה SEO, חשוב לקחת את התהליכים האלה בחשבון בחישוב סך כל הזמן של הפרויקט. אומנם זה יראה כאילו זה רק מאריך לנו את הזמן, אבל לטווח הארוך זה יאפשר לכם להקים אתר נכון יותר שישמש אתכם ולמנוע טעויות שתצטרכו לתקן בעתיד (שגם יעלו לכם עוד כסף). עוד על המשמעות של עבודה מול מקדם אתרים תוכלו לקרוא בהרחבה פה.

ההמלצה שלי - להגדיר שלבי השקה בהתאם למטרה העיקרית של האתר

בתחילת התהליך חשוב להבין לשם מה יצאתם להרפתקה של בניית האתר: האם רציתם אתר תדמית, אתר לקדם את הקורס שלכם, בלוג, חנות? בתהליך אפיון האתר המטרה הזאת יכולה להתבלבל ולהתחבא בין כל המשימות וכל מה שצריך לשם הקמת האתר, אבל היא תמיד צריכה להיות מול העיניים שלכם. כי המטרה הזו תאפשר לכם להתפקס ולא לבזבז זמן על דברים שמעכבים אתכם בדרך אליה.


לכן, פעלו קודם כל לקדם את המטרה: אם החלטתם להקים חנות, אז בלוג ומאמרי לשם קידום האתר - יכולים לחכות לשלב ב. אם החלטתם קודם כל להעלות את הקורס הדיגיטלי שלכם - דאגו שהוא יהיה מוכן וערוך ויעלה ראשון לאתר שלכם, אפילו שזה יהיה קודם דף נחיתה עם סליקה וגישה לקורס ואחר כך תקימו עמוד בית, אודות וכו.

הגדירו לעצמכם בתוך לוח הזמנים שלכם שלבי השקה. חלקו את העבודה על האתר לשלבים שביניהם ניתן להשיק ולפרסם כבר את האתר לציבור.