top of page

פוסטים אחרונים:

או: אני רוצה לקבל עדכונים על מאמרים חדשים במגזין

שלחי לי תחתונים וגופיות

הנרשמים יקבלו את המדריך המלא והמקיף לדפי נחיתה. המדריך כולל מעל 60 עמודי תוכן והמלצות!
אני מתחייבת לא לשלוח לכם ספאם או להעביר את המייל שלכם לגורם חיצוני.
ההרשמה היא לעדכונים על פוסטים חדשים המתפרסמים אחת לשבוע לכל היותר.

 • Admin

איך משתמשים במילות מפתח

מילות חיפוש או מילות מפתח מאפשרות לאנשים למצוא את האתר שלכם בעזרת מנוע החיפוש (בעיקר גוגל, אם כי יש מנועי חיפוש נוספים בשוק). מילות מפתח הן אחד המרכיבים החשובים של קידום אתרים בהנחה והאתר שלכם עומד בתנאי SEO ראשוניים (המאפשר לגוגל לסרוק אותו היטב).


במילים אחרות, אתם צריכים לדעת מה אנשים מחפשים בתחום העיסוק שלכם כדי ליצור תוכן באתר שיעזור להם למצוא אתכם. תוכן באתר הוא כל דבר: עמודי מוצר, דפי נחיתה, בלוג, מאמרים, תמונות, סרטונים ועוד. לכן, מחקר מילות מפתח הוא אחד השלבים הראשונים שכדאי לעשות כשניגשים לבניית אתר, הוא יעזור לכם למקד ולתכנן את התוכן שלכם בשלב הראשוני של בניית האתר ולבנות אסטרטגיה גם להמשך.


איך משתמשים במילות מפתח

קצת רקע

אי שם בשנת 1998 כשמנוע החיפוש רק התחיל, הטכנולוגיה הייתה פשוטה יותר והמטרה של בעלי האתרים או המקדמים הייתה להגדיר לגוגל במה האתר שלנו עוסק בכלים מאוד פשוטים. לדוגמא אם היינו חנות פרחים ברעננה, לקחנו את הביטוי הזה ודחפנו אותו בכל עמוד, בכל שורה.


זה הגיע לטכניקות אפלות בו אתרים היו מעלים דף לבן ועליו בטקסט לבן ''דחפו'' את כל מילות המפתח הרלוונטיות (כדי שהגולש הרגיל לא יראה אבל הסורק של גוגל כן). אחר כך התפתחה התופעה של ''מאמרי SEO'' - כתיבת מאמרים בתוכן לא איכותי, במטרה ליצור קישורים בין אתרים ו''לדחוף'' את המילות מפתח שאנחנו רוצים לקדם.

אבל גוגל והטכנולוגיה השתכללו עם הזמן והחלו אף להילחם בתופעות פסולות אלה. בסוף, מנוע החיפוש של גוגל הוא שירות ללא עלות שמאפשר לגוגל להרוויח כסף דרך מודעות. לכן, האינטרס שלהם הוא לתת לגולשים את החוויה הטובה ביותר, תוצאות החיפוש המדוייקות ביותר והתוכן האיכותי ביותר - כדי שתרצו לחזור ולהשתמש במנוע החיפוש של גוגל ולא במנועי חיפוש אחרים.


אז מה קורה היום?

שימוש נכון במילות מפתח הוא עדיין כלי מרכזי ומאוד משמעותי בתוך כל החישוב שיקבע איפה נמוקם במנוע החיפוש. אופטימיזציית האתר שלנו למנוע החיפוש כוללת מספר פרמטרים:

 1. מבנה האתר - ברמת היררכיית העמודים וברמה הטכנית.

 2. תוכן- סוג התוכן, איכותו, הרלוונטיות ומידת העדכניות שלו, שימוש במילות מפתח מתאימות.

 3. חווית משתמש - איך הגולשים חווים את האתר שלכם, כמה זמן הם נמצאים בו, בין כמה עמודים הם עוברים בזמן שהותם, מהירות האתר, התאמתו לגלישה במובייל ועוד.

 4. רמת האבטחה והאמון של האתר שלכם.

 5. לינקים- שלושה סוגי לינקים משפיעים על הקידום של האתר שלנו: לינקים פנימיים (בין עמודים באתר שלנו), לינקים מאתרים חיצוניים שמפנים אלינו ולהפך (מאיתנו החוצה).


כלומר: כדי שלמילות המפתח והתוכן שלנו תהיה את ההשפעה האפקטיבית ביותר על הקידום של האתר שלנו בגוגל אנחנו צריכים לדאוג שמבנה האתר שלנו יתאים לתנאי הקידום של גוגל ויכלול תוכן איכותי.

תוכן איכותי ללא מבנה מתאים - לא יצליח למקסם את ביצועי התוכן כי פשוט לא יקבל מספיק תנועה לאתר. ותוכן לא טוב עם מבנה מתאים - לא יגרום לגולשים לחזור לאתר שלנו מה שישפיע גם על המיקום הממוצע שלנו בגוגל.איך ולמה מחקר מילות מפתח

מחקר מילות מפתח הוא למעשה תהליך של מציאה וניתוח מילים (שאלות וביטויים) שאנשים מכניסים לתוך מנוע החיפוש. את המחקר לרוב עושים לצורך קידום האתר במנוע החיפוש (באופן אורגני או ממומן), שיווק כללי או אפילו כדי לקבל השראה ליצירת תוכן (לאתר, רשתות חברתיות ועוד). המחקר קריטי כדי לעזור לנו להבין מה אנשים מחפשים ולא רק מה אנחנו רוצים להגיד להם.


במהלך מחקר מילות המפתח אנחנו רוצים להבין כמה פרמטרים:

 1. רלוונטיות- עד כמה הביטויים רלוונטיים וקשורים לנושאים שאנחנו עוסקים בהם. לדוגמא אם אחד מהביטויי מפתח שלנו הוא ''אדריכלות נוף'' חשוב להבין את הרלוונטיות של הביטוי למי שעוסק בתחום, לעומת רלוונטיות הביטוי למי שמחפש לימודים בתחום. מומלץ למצוא את ביטויי המפתח הרלוונטיים ביותר לתחום העיסוק שלכם.

 2. סמכותיות ורמת התחרות - גוגל תעניק משקל רב יותר למקורות שהיא רואה בהם כסמכות (לדוגמא אתרי חדשות כמו גלובס, דה מרקר וכה). המשמעות היא שנדרש לעשות כל שביכולתכם כדי להפוך למקור סמכותי על ידי העשרת האתר שלכם בתוכן מועיל ועדכני כדי להרוויח אינטרקציה משמעותית עם קהל היעד וקישורים נכנסים. אם אתם לא נתפסים עדיין כסמכותיים במרחב או אם תוצאות החיפוש עמוסות במקורות כבדים שאתם לא יכולים להתחרות בהם כרגע (אתרים חזקים ומשמעותיים) יש לכם לרוב סיכוי נמוך יותר לדירוג בעמודים הראשונים אלא אם התוכן שלכם יוצא דופן. לכן כדאי במקרים כאלה לבדוק מילים פחות תחרותיות שיאפשרו לכם להתברג כסמכותיים ורק אז לעבור להתחרות על מילים תחרויות יותר.

 3. נפח החיפוש- אתם יכולים למצוא המון מילות מפתח ולהתברג במהרה במילים האלה בעמוד הראשון, אבל אם אף אחד לא יחפש בפועל את הביטויים האלה - זה פשוט חסר טעם כי זה לא יביא תנועה ולא ישפר את ביצועי האתר שלכם במנוע החיפוש. לכן חשוב להבין גם את נפח החיפוש של כל מילה. יחד עם זאת יש לשים לב למה שנקרא ביטויי ''זנב ארוך'', מושג זה מתאר את המילים שהתחרות עליהם נמוכה וגם נפח החיפוש בהם הוא נמוך (נמוך אבל קיים). לאורך זמן אלא המילים שיאפשרו לכם להתברג במנוע החיפוש ולהביא תנועה על בסיס קבוע, תנועה שתאפשר לכם דווקא לצמוח ולהתפתח. כך שגם נפח חיפוש נמוך יכול להיות משמעותי, כמובן כתלות בפרמטרים האחרים המפורטים כאן.

 4. המתחרים שלכם - חשוב להבין מי המתחרים הישירים שלכם בתחום העיסוק ולבדוק באיזה ביטויי מפתח אתם מקודמים, חשוב לזכור שתוצאות החיפוש המוצגות לגולשים מותאמות אישית ומושפעות מהרבה פרמטרים: איזור גאוגרפי, תחומי עניין, היסטוריית גלישה ועוד. לכן כדאי גם להבין איזה תוכן מייצרים המתחרים שלכם ואיפה אתם יכולים לתת פוש ולעקוף אותם במנוע החיפוש.

 5. מסע הלקוח- כל לקוח עד שהוא מבצע רכישה עובר מסע ומחקר עד שהוא מקבל החלטה לרכוש (או שלא) מוצר מסויים. המסע הזה יכול להיות קצר ולכלול כמה חיפושים ברשת וקבלת החלטה מהירה (בסגנון של: מה יש לאכול בוולט?) ועד תהליך שיכול לקחת אפילו שנים (למשל בחירת מעצבת פנים, מערכת ניהול עסק, ייעוץ ספציפי ועוד). חשוב להבין מה המסע שעובר הלקוח כשהוא רוצה לבצע רכישה מעסק כמו העסק שלכם ולהכניס את כל הביטויים הרלוונטיים שהוא יכול לחפש בדרך לביצוע ההחלטה.


את מחקר מילות המפתח אני ממליצה לעשות עם אנשי מקצוע מהתחום, הם יכוונו אתכם לאיפה מתחילים, מה ממצאים ומה האסטרטגיה שכדאי לנקוט בהקשר לתוצאות המחקר.

במידה ותבחרו בכל זאת לעשות מחקר מילות מפתח בכוחות עצמכם קחו ליווי של אנשי מקצוע מהתחום כדי לעשות את המחקר בצורה אפקטיבית ולהסיק ממנה את המסקנות המתאימות, כי נורא קל ללכת לאיבוד בתהליך.


ואם כבר מדברים על זה, בואו נשבור מיתוס:

הרבה מהעסקים שבוחרים לעשות מחקר מילות מפתח עושים את זה בהתחלה של בניית אתר או בניית אסטרטגיית תוכן לאתר שלהם, ואחר כך או זונחים את המסקנות או עובדים איתם לאורך זמן רב מידי. אז חשוב להבין שכדאי לעשות מחקר מילות מפתח אחת לכמה זמן, בכל שינוי עסקי, עדכון תוכן באתר או אפילו רענון. למה? כי עולם החיפוש לא עומד במקום: נכנסים ביטויים חדשים, האינטרסים של הלקוחות שלנו משתנים, נכנסים מתחרים חדשים לשוק וכך הלאה. לכן אם אתם עובדים עם מחקר מילות מפתח שבוצע לפני שנתיים ויותר, הגיע הזמן לרענן!


איך משתמשים היום במילות מפתח


כלל האצבע שלי הוא עמוד לביטוי מפתח או לקבוצת ביטויי מפתח משלימים (וגם אז ממליצה עד 5 ביטויים בקבוצה).

כשאנחנו כותבים פוסט, מדריך או מאמר בנושא מסויים קל מאוד להרחיב עליו וגם לענות על מה שהגולש מחפש באותו תחום. נוכל לתת שאלות ותשובות, תתי סעיפים ולשלב את המילת מפתח נכון בכל השדות הנדרשים (על כך תכף). אנחנו לא רוצים לדחוף ביטויים בלי הכרה, כי זה לא עובר טוב, בעיקר לא אצל הקורא אבל גם לא אצל גוגל.

אבל יש מקרים בהם יש יותר מידי ביטויי מפתח דומים וקרובים אז ממש מיותר לכתוב תוכן על כל אחד מהם ואז נאחד אותם לקבוצה שלה נקדיש את נושא העמוד. הכל כמובן בהתאם לאסטרטגיית הקידום שהחלטנו עליה בהתאם למחקר מילות המפתח.


איפה מכניסים ביטויי מפתח באתר

אז איפה משלבים את ביטוי המפתח בעמוד?

 1. בגוף המאמר- כשאנחנו מכוונים לעמוד באתר שעוסק בביטוי מפתח אנחנו יכולים בקלות להבין שהמטרה היא שכל המאמר יעסוק בנושא הספציפי - הביטוי הוא למעשה תוכן המאמר.

 2. בכותרת המאמר- הביטוי הספציפי צריך להופיע גם בכותרת המאמר באופן ברור ומפורש.

 3. תקציר המאמר- אם אתם כותבים תקציר למאמר (שמוצג בעמוד הפוסטים בבלוג למשל, או אפילו בראש מאמר) שלבו גם שם את ביטוי המפתח.

 4. בתתי כותרות- תתי הכותרות והסעיפים הם המקום להרחיב ולהשתמש בביטויים קשורים ורלוונטיים. לדוגמא במאמר ''מה היא מכונית משפחתית'' נוכל להוסיף תתי כותרות (ופירוט בהתאם כמובן): מה גודל המכונית המשפחתית, כמה מושבים יש במכונית משפחתית,הבדל בין מכונית מנהלים למכונית משפחתית ועוד. כאן מומלץ לבחון ולוודא שזה נעשה בטוב טעם ונותן ערך משמעותי לקורא ולא ''לדחוף'' סתם ביטויי מפתח.

 5. בלינק- כשאתם קובעים מה יהיה הלינק של העמוד, הקפידו להכניס גם שם את ביטוי המפתח.

 6. תיאורי מטא- תיאור המטא וכותרת העמוד הם למעשה מה שמופיע (בדרך כלל) כשהאתר שלנו עולה במנוע החיפוש. כותרת העמוד צריכה לכלול את שם המאמר (ובתוכו את ביטוי המפתח שלכם כמובן). וגם בתיאור המטא: עליכם לכלול את ביטוי המפתח, לכתוב תיאור מזמין ואינפורמטיבי, כזה שלא רק יכלול את הביטוי הרלוונטי אלא גם יזמין את מי שרואה את התיאור הזה במנוע החיפוש אשכרה להיכנס לאתר שלכם.

 7. תמונות - הקפידו לשלב את מילות המפתח בתיאורי התמונות ובשם הקובץ של התמונה, מאוד רלוונטי לעסקי איקומרס אבל גם לכל תוכן אחר המשלב אמצעים ויזואליים.


ההמלצות האלה רלוונטיות לא רק לקידום בעזרת מאמרים ותוכן אלא לכל עמוד באתר שלכם. למשל, אם אתם רוצים לעשות קידום לאתר איקומרס, הביטוי מפתח יהיה לרוב המוצר שלכם. לכן, גם כאן הקפידו על לשלב את שם המוצר בכותרת המוצר, תיאורו, לינק המוצר, התמונות ותיאורי המטא.


לחנויות איקומרס אני ממליצה לכם לוודא קודם כל איך גולשים מחפשים את המוצר- האם שם המותג נכתב בעברית (למשל ''יוניקלו'') או באנגלית (uniqlo). בתיאור התמונה של אתרי איקומרס הקפידו לתאר במפורט את איך המוצר נראה, כי לפעמים אנחנו מחפשים לפי מה שזכרנו בעין ולא לפי מותג (לדוגמא: ''מגפי גומי צהובות לילדים'').


מקווה שהצלחתי לעשות לכם סדר בנושא מילות המפתח ואופן השימוש בהם, מאחלת לכם הרבה תנועה אורגנית לאתר!

ואם בא לכם להישאר מעודכנים על פוסטים חדשים במגזין - מוזמנים להירשם ממש כאן לקבלת עדכונים.1,008 צפיות0 תגובות

פוסטים קשורים

הצג הכול

Comments


קטגוריות:

bottom of page